Жертвата прощава, съдът не
Роман Полански   
Източник: Архив ЕПА/БГНЕС

Роман Полански ще бъде екстрадиран в САЩ.

И последната възможност режисьорът да не се изправи на подсъдимата скамейка пропадна, след като Апелативният съд в Калифорния отсъди, че делото не може да бъде гледано в негово отсъствие.

Това означава, че екстрадирането му вече е въпрос на време.

Ден по-рано същият съд отхвърли иска на жертвата на Полански делото да бъде прекратено. Саманта Гейнър, днес майка на три деца, заяви в молбата си, че му е простила и усилията на прокуратурата да го изправи пред съда й нанасят непоправими морални щети.

Каквато и вреда да й е била причинена преди 33 години от Полански, това вече е спомен, твърди адвокатът на Гейнър. По думите му продължаващото съдебно преследване на режисьора на "Пианистът" е "лишено от смисъл".

Прокуратурата обаче е на друго мнение. Обвинителите твърдят, че жената няма "никакво право или власт да диктува хода на делото".

Саманта Гейнър била обещаващ модел, когато през 1977 г. отишла в дома на Полански, за да направят няколко снимки.

След това срещу него било повдигнато обвинение за сексуално насилие над малолетна, утежнено от факта, че той опиянил 13-годишноно момиче с шампанско и наркотици.

Полански се признал за виновен и постигнал споразумение с прокуратурата, но отлетял за родната си Франция, преди да му бъде прочетена присъдата.

Той се страхувал, че съдията няма да се съобрази с договорката и ще го остави в затвора за по-дълго време.

В момента 76-годишният режисьор е под домашен арест във вилата си в Швейцария. Там той довърши новия си филм "Писател в сянка" (The Ghost Writer), който излиза на екран у нас на 1 октомври.

Премиерата беше на Берлиналето (Berlinale.de) през февруари, а лентата донесе на Полански "Сребърна мечка" за режисура. Той не можа да получи наградата си лично, но изпрати послание чрез един от продуцентите.

"Дори и да можех да присъствам, нямаше да го направя, защото последният път, когато отидох на фестивал, за да получа награда, ме арестуваха", беше задочният му коментар.

Той беше задържан в Швейцария на път за фестивала в Цюрих, където трябваше да получи статуетка за цялостно творчество.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Задържаха шофьор в София с 5,5 промила алкохол

Задържаха шофьор в София с 5,5 промила алкохол

България Преди 17 минути

Водачът бил спрян за проверка в "Обеля"

Нова наредба за парното от 1 май

Нова наредба за парното от 1 май

България Преди 47 минути

Адвокат Марин Костов посочи, че се въвежда допълнителен коефициент, който отчита енергийната ефективност

Русия спира казахстанския петрол за Германия

Русия спира казахстанския петрол за Германия

Свят Преди 1 час

Новак не посочи срок, в който доставките могат да бъдат възобновени

МВР въвежда нов образец на паспорт

МВР въвежда нов образец на паспорт

България Преди 1 час

Издаването на паспорт от новия вид ще стартира на 27 април 2026 г.

<p>&bdquo;Седях в банята с пистолет в устата, без да знам какво правя&ldquo;: Признанията н Хълк Хоган преди смъртта му</p>

Последните дни на Хълк Хоган: Легендата не можел дори да отвори бутилка вода без помощ

Свят Преди 2 часа

Новата документална поредица на Netflix „Hulk Hogan: Real American“ разкрива шокиращи подробности за здравословното състояние, тежката зависимост от фентанил и личните трагедии на кеч идола преди смъртта му

Промениха статута на парк „Врана“ на публична държавна собственост

Промениха статута на парк „Врана“ на публична държавна собственост

България Преди 2 часа

Имотът с площ 958 362 кв. м е със статут на единична недвижима културна ценност

<p>24 души са под медицинско наблюдение и на антибиотици след огнището на антракс</p>

24 души са под медицинско наблюдение и на антибиотици след огнището на антракс в Силистренско

България Преди 2 часа

Към момента в страната няма съобщен случай на заболял от антракс, съобщиха от министерство на здравеопазването

На 22 април отбелязваме Деня на Земята

На 22 април отбелязваме Деня на Земята

Свят Преди 2 часа

Колективните действия ще бъдат от решаващо значение за ограничаването на климатичната криза

Огромен късмет дебне три зодии, сред тях ли сте

Огромен късмет дебне три зодии, сред тях ли сте

Любопитно Преди 2 часа

В следващите дни някои зодиакални знаци ще имат късмет, но само малцина ще преживеят истински пробив. От 22 април те ще навлязат в период, който може драстично да промени живота и финансовото им положение

ЕС деблокира заема от 90 млрд. евро за Украйна

ЕС деблокира заема от 90 млрд. евро за Украйна

Свят Преди 3 часа

Будапеща е дала съгласие за започване на процедурата

АПИ уволнява свой служител, карал пиян

АПИ уволнява свой служител, карал пиян

България Преди 3 часа

Тестът за употреба на алкохол отчете 1,98 промила

Папа Лъв XIV: Бъдещето на човечеството е в опасност

Папа Лъв XIV: Бъдещето на човечеството е в опасност

Свят Преди 3 часа

Той порица “колонизирането“ на природните ресурси на Земята

.

Тръмп обмисля последици за съюзниците от НАТО, които са в списъка на "непослушните"

Свят Преди 3 часа

Това усилие е поредният знак, че президентът Доналд Тръмп планира да изпълни заплахите си срещу членове, които не се смятат за "образцови съюзници"

<p>Йотова с първи коментар за оставката на Сарафов</p>

Президентът Йотова за оставката на Сарафов: Необходима, но само първа стъпка

България Преди 3 часа

"Оттук нататък отговорността е в Народното събрание", посочи президентът

Снимката е илюстративна

Роботи влизат в тунелите на „Ноевия ковчег“ след сензационно откритие

Любопитно Преди 4 часа

„Вълнуващи нови открития“ относно скалното образувание, открито за първи път през 1959 г. на турската планина Арарат, могат да докажат, че лодката от Книгата Битие някога е съществувала