Пу уването в метрото може да е вредно за здравето, установи британско изследване.
Експертите открили, че малките прахови частици във въздуха, които се срещат в подземната железница, са доста различни от праха, който дишаме в другата заобикаляща ни среда.
Те установили още, че това може да е вредно за здравето, защото праховите частици могат да проникнат лесно в тялото, включително в белите дробове, черния дроб, мозъка и бъбреците.
Учените от университета в Саутхемптън съобщиха, че са необходими още изследвания, за да се установи какви са рисковете, тъй като резултатите от проучването им може да означават, че работата или пътуването с подземната железница за дълги периоди е вредно за здравето.
Повечето ултрафини прахови частици се състоят от безобидни вещества, които не застрашават здравето.
Но частиците в метрото съдържат поне толкова метали, колкото по-големите прахови частици.
Мат Локсъм, който участвал в изследването, заяви, че резултатите могат да са от съществено значение.
"Тези фини прахови частици са способни да проникнат лесно в белите дробове и тялото,
създавайки опасност за човешкото здраве", допълни той.
Предишни изследвания установиха, че работата в стоманени заводи и заводи за заваряване, където въздухът е богат на метали като желязо, мед и никел, може да има вредни последици за здравето.
За целите на изследването си британските учени взели проба от праха във въздуха в основна линия на метрото под летище в Европа.
Съдържанието на метали било анализирано и бил създаден подробен профил за всяка проба от праха.
След това те били сравнени с профили от друг прах, анализира в същото време.
Те включвали прах от горящи на дърва печки и тунел със засилен трафик.
Изследователите установили, че праховите частици от метрото били много богати на метали, най-вече на желязо и мед.
След това учените достигнали до извода, че прахът може да генерира реактивни молекули, които са от съществено значение за токсичните му свойства. Колкото по-малък бил размерът на отделните частици, толкова по-висока била опасността.
Пътуването с метро е опасно за здравето?
Учените от университета в Саутхемптън съобщиха, че са необходими още изследвания, за да се установи какви са точно рисковете
25 април 2013, 09:38
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!