Има достатъчно причини, за да замръзне усмивката на лицето на всеки любител на шоколада, коментира ДПА.
Производителите на шоколадови изделия в цял свят се борят да задържат ценовото равнище през натоварения за бранша период преди Великден въпреки неотдавнашното поскъпване на две от основните съставки - какаото и захарта.
Водещата швейцарска компания за производство на шоколад "Линд&Шпрюнгли" вчера отчете спад на печалбата с 35,4% през 2009 г., когато световната икономическа криза доведе до спад на търсенето на висококачествени шоколади.
За първи път от десет години обемът на общия пазар на шоколад се е свил, отбелязват от "Линд".
Сегашните валутни колебания и поскъпването на стоките, най-вече на какаовите зърна, както и недостигът на ликвидни средства при дистрибуторите и резкият спад на броя на пътниците на авиокомпаниите, преминаващи през безмитните магазини, оказаха неблагоприятно въздействие, допълват от компанията.
Напоследък обаче има сигнали, че спекулантите се оттеглят от пазара на какао, което засилва надеждите, че през идните месеци производителите на шоколад ще успеят да задържат цените ниски.
"Всичко сочи, че балонът на какаовия пазар скоро ще се спука. Има сигнали за понижаване на цените", отбелязва анализаторът на пазара на какаото Херман Хойертман.
Някои експерти в сектора обаче вярват, че цените на какаовите зърна и другите съставки на шоколада може би ще се повишат по-късно през годината, когато се засили доверието във възстановяването на световната икономика.
През последните три години, когато какаото поскъпна със 150%, а захарта - със 120%, цената на шоколадовите великденски яйца и зайчета в някои страни нарасна с близо 20%.
В същото време европейските производители на шоколад се оплакват, че производителите в някои страни, в които няма строги закони за храните, са започнали да намаляват съдържанието на какао в продукцията си.
На фона на слабата реколта и нарастващото търсене на шоколад от страни с бързо развиваща се икономика като Индия и Китай, спекулантите повишиха цените на какаото, които през 2009 г. достигнаха най-високата стойност от над три десетилетия.
Някои производители на шоколадови изделия се опитват да заобиколят посредниците и да стигнат пряко до производителите на какао, които са най-вече в Кот д'Ивоар, Гана, Индонезия, Камбоджа и Бразилия.
Производителите призовават също така правителствата да вземат мерки за засилване на контрола върху спекулациите, включително като увеличат прозрачността на пазара.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!