Бордът на директорите на УниКредит и Алесандро Профумо се съгласиха, че след 15 години, е време за промяна в лидерството на групата, съобщиха от пресцентъра на представителството на банката в България.
Профумо предложи оставката си като главен изпълнителен директор на УниКредит и тя беше приета.
Членовете на Борда изразиха благодарност към Профумо за отличните резултати, които постигна по време на управлението си, пише в съобщението. Бордът подчертава, че под лидерството на Алесандро Профумо банката се е развила от локален играч в една от водещите европейски банкови групи.
Пазарната капитализация на УниКредит се увеличи за този период от 1.5 млрд. евро на близо 37 млрд. евро. Дори по време на финансовата криза, УниКредит остана печеливша всяко тримесечие - с тези резултати и с продължаващия в момента стратегически проект "One 4C" (сливане на банките от УниКредит Груп в Италия), са създадени условията за стабилно бъдеще и успех на групата, се отбелязва в съобщението.
До определянето на нов главен изпълнителен директор на УниКредит Груп, бордът временно възложи отговорностите на главен изпълнителен директор на председателя на УниКредит Груп Дитер Рампл.
Той ще ръководи банката с подкрепата на заместник-главните изпълнителни директори на УниКредит Груп: Серджо Ермоти от "Корпоративно, инвестиционно и частно банкиране"; Паоло Фиорентино от "Глобално банково обслужване"; Федерико Гицони - "Банкови операции в Централна и Източна Европа"; Роберто Никастро - "Семейно банкиране и малки и средни предприятия".
Бордът възложи на Рампл да предложи в следващите седмици наследник на Алесандро Профумо.
Алесандро Профумо беше начело на банката от 1995 г. и е президент на Европейската банкова федерация, индустриална група в Брюксел.
Профумо беше изправен пред вот на доверие, който не успя да преодолее, заради нарастващото напрежение с акционерите.
Той е обвиняван от акционери и политици, че е позволил Либия да увеличи дела си в банката, която тежко пострада от финансовата криза, без да уведоми за това други членове на висшето ръководство и опитвайки се да маргинализира акционерите.
Централната банка на Либия и суверенният фонд на Триполи държат около 7,6% от акциите на "УниКредит".
Това превърна Триполи в най-големия единичен акционер в банката.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!