Дянков: Това е най-добрият бюджет, който сме имали
Симеон Дянков   
Източник: БГНЕС

"Това е най-добрият бюджет, който сме имали и така считат от Европа. В него има достатъчно буфери", каза вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков пред БНТ за бюджет 2012 г.

Мислехме много как да го направим - ситуацията през лятото много се влоши в Европа и затова направихме по-консервативен бюджет, добави той.

Според Дянков е лоша идеята за референдум в Гърция.

"Всички финансови министри в ЕС работихме много, тъкмо се бяха успокоили пазарите и сега след този ход на Папандреу пазарите полудяха. Типичен ход на социалист", коментира Дянков.

"Бях в Германия и видях как в парламента се бориха да докажат на народа си, че трябва да се помогне на Гърция и сега какво?

Гърците са живели повече от 20 години извън възможностите си

и сега дълго ще страдат, докато ние ще живеем трудно, но след това ще бъдем по-добре от Гърция", убеден е Дянков.

"Ние и тази, и следващата година трябва ударно да усвояваме европейски фондове, догодина ще имаме над 80% повече. За първи път 2012 г. ще имаме първия бюджет, в който можем да водим по-добра социална политика.

В социалните сфери ще има много повече пари, отколкото в предишните години. Приемаме 1,3% дефицит, максимум 2% можем да си позволим. Има големи държави като Белгия, които дори обявиха рецесия и затова в този дефицит има също буфери", уточни Дянков.

"Министър Аню Ангелов е най-недоволен от бюджета, но той плаща за полученото тежко наследство в министерството си,

с Цветанов отдавна имахме разговори и той разбира,

че трябва има повече средства за здравеопазване, образование и култура.

Вярно е, че на заседанието на МС имаше допълнителни предложения, които влияят и на МО, и на МВР и ДАНС да има свиване в техните социални плащания.

Стажът за ранно пенсиониране ще стане от 25 на 27 години в МО и МВР. За редовите полицаи, които са на улицата ще останат 20 заплати, когато напуснат ведомството, докато за другите ще падне на 10 работни заплати, когато напуснат, както е в МФ и в министерството на екологията.

За ДАНС от 20 ще паднат на 15 заплати, защото все пак те работят чиновническа работа. Такава е волята на министрите на МВР, МО и МФ", което обсъдихме вчера тримата министри, посочи Дянков.

"Вместо да стоят по улиците учените на БАН да вземат да направят някой европейски проект, имат над много неусвоени средства европейски пари.

Сега те се субсидират с 65% държавни пари и само 35% от европейски пари. Да го правят така, както го прави правителството", категоричен е Дянков.

Фонд "Наука" е увеличен с 10 милиона, последната ми дума е 54 милиона за БАН, категоричен е финансовият министър.

2013 г. ще има още по-голямо намаление за бюджета на БАН -

1/3 държавни пари, 1/3 от европейски фондове и 1/3 от сключени договори с бизнеса, прогнозира Дянков.

Няма да им се извиня за думите "феодални старци" - нека да направят повече европейски пари, да направят повече, както го направиха университетите, каза Дянков, запитан дали ще се извини за думите си, казани преди година за учените от БАН.

"Подготвя се анализ и за минималните пенсии и за заплатите и сме ги заложили в бюджета като увеличение.

Ще сме единствените в Европа, които ще увеличат и пенсиите и заплатите.

Това ще ни струва няколкостотин милиона лева, но ще ги търсим може би от приватизационни сделки. Не точно от първи януари, но все пак от началото на годината ще вдигнем майчинските", каза министърът.

Като цяло този бюджет във време на икономическа криза дава възможност за увеличаване на социалните придобивки, убеден е Дянков.

Бюджетът е страхлив и некомпетентен,

смята Румен Овчаров, член на ръководството на БСП и зам.-председател на бюджетната комисия в НС.

"Номиналният ръст е около 6%, но се предвиждат 70 млн. по-малко корпоративен данък. А заедно с това фирмите ще платят 130 млн. за заплатите на работниците си.

Бизнесът ще се свива, според корпоративния данък, а заедно с това, че ще усвоим 3 млрд. от европейските фондове, когато тази година сме усвоили малко над 1 млрд.... Няма как да стане. До сега сме взели 2 млрд. заеми, а догодина ще станат 6 млрд. или 3 млрд. евро.

За кого сме финансово стабилни - за тези, които са на прага на бедността. Ако БСП беше на власт щеше да има работеща икономика, а ГЕРБ ще си остане символ на кризата", уверява Овчаров.

Честно казано, трудно мога да намеря нещо положително в бюджета.

Това е абсурдна политика. За какво говорим? 20 млн. повече за култура, когато 80 млрд. е бюджетът. Като гледам какво се прави с БАН... Унищожава се науката в България", добави Румен Овчаров. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Вечерта на откровенията завърши с отстранена дама в „Диви и красиви“

Вечерта на откровенията завърши с отстранена дама в „Диви и красиви“

Любопитно Преди 2 часа

Атмосферата между участниците в любовното риалити коренно се променя

Ердоган: Със „Стоманен купол“ Турция ще бъде в различна лига

Ердоган: Със „Стоманен купол“ Турция ще бъде в различна лига

Свят Преди 3 часа

Турция ще предоставя системите си от отбранителната промишленост на своите приятели

Тръмп настоя да съдят Джордж Сорос

Тръмп настоя да съдят Джордж Сорос

Свят Преди 6 часа

„Отворено общество“: Обвиненията на Тръмп са „скандални и неверни“,

Обявиха мерките срещу водната криза в Плевен

Обявиха мерките срещу водната криза в Плевен

България Преди 6 часа

Постоянно ще се работи за идентифициране на части от ВиК мрежата с концентрация на аварии

Русия незаконно осъди стотици украински войници от Курск

Русия незаконно осъди стотици украински войници от Курск

Свят Преди 6 часа

Русия третира военнопленници като престъпници

Германия с нов закон за военната служба

Германия с нов закон за военната служба

Свят Преди 7 часа

Текстът отваря вратата за повторно въвеждане на задължителна военна служба

Безредиците в Лозана, Швейцария

Безредици избухнаха в Лозана след смъртта на тийнейджър

Свят Преди 8 часа

Градските власти години наред защитават прогресивни политики, насърчавайки разнообразието и програми за настаняване на бежанци. Критиците обаче твърдят, че реалността на терен е много по-различна

Израел: Евакуацията на град Газа е неизбежна

Израел: Евакуацията на град Газа е неизбежна

Свят Преди 8 часа

Уиткоф прогнозира, че войната в Газа ще приключи до края на тази година

Шофьори и служители на ЦГМ се сбиха в центъра на София

Шофьори и служители на ЦГМ се сбиха в центъра на София

България Преди 9 часа

Инцидентът завърши с намеса на полицията

Русия и Китай проведоха първи съвместен патрул с подводници в Азиатско-тихоокеанския регион

Русия и Китай проведоха първи съвместен патрул с подводници в Азиатско-тихоокеанския регион

Свят Преди 9 часа

Русия и Китай укрепват военното си сътрудничество в рамките на своеобразен съюз, насочен срещу общия им съперник - САЩ

<p>Дания привика американски дипломат заради тайни операции в Гренландия</p>

Дания изисква САЩ да отговори на нови обвинения за тайни операции в Гренландия

Свят Преди 9 часа

Датският външен министър привика висш американски дипломат в Копенхаген, за да даде обяснения

А

Румънските бази: Важен център на НАТО в подкрепа на Украйна

Свят Преди 9 часа

Румъния се позиционира ясно срещу руската агресия и предлага на НАТО военните си бази в подкрепа на Украйна

Променят матурите по математика от тази учебна година

Променят матурите по математика от тази учебна година

България Преди 9 часа

МОН публикува заповеди за националното външно оценяване – тестовете ще съчетават математика с природни науки и география

Рядка бронзова лампа откриха в Хераклея Синтика (ВИДЕО)

Рядка бронзова лампа откриха в Хераклея Синтика (ВИДЕО)

България Преди 9 часа

На това място по-рано беше открита и красивата червена гема с изображение на Дионис

17-годишен е задържан за изнасилване на жена край Айфеловата кула

17-годишен е задържан за изнасилване на жена край Айфеловата кула

Свят Преди 9 часа

Инцидентът е станал около 2:40 ч. сутринта край парка "Шан дьо Марс"

<p><span font-size:="" helvetica="" segoe="" style="font-family: -apple-system, BlinkMacSystemFont, ">Синът на Майкъл Джексън се сгоди</span></p>

Синът на Майкъл Джексън се сгоди, почете баща си с емблематична песен

Любопитно Преди 9 часа

28-годишният Принс отбеляза щастливия момент и с мил жест към покойния си баща