България не може да се оправи сама
Източник: ЕПА/БГНЕС

България скоро ще се присъедини към държавите, търсещи помощ от Международния валутен фонд (МВФ), вещаят водещи американски икономисти, съобщава "Дойче веле" днес.

Сигналите, които идват от предизборна България, се явяват като потвърждение на тази прогноза.

Управляващите в България казват, че страната няма нужда от заеми от МВФ, защото криза нямало.

Бойко Борисов пък твърди, че България има нужда от помощ, защото кризата била налице, а според Иван Костов МВФ е отказал да одобри кредитна линия за България, защото правителството не приело условията на институцията.

Очевидно в България опцията за заем от МВФ не е финансово-икономически, а политически въпрос, смятат експертите.

Цифрите не вещаят нищо добро

А какво мислят икономистите? От месеци насам МВФ и Световната банка поставят България в списъка на най-застрашените държави в Източна Европа.

Повечето страни в този списък вече са взели многомилиардни заеми или стендбай кредити от МВФ.

Ще успее ли България да избегне това? МВФ очаква свиване на българската икономика с 3.5%през 2009 година и с още 1% през 2010.

Главните фактори за това са рязкото намаляване на капиталовите потоци (от 33.5% от БВП през 2008 на 9.25% от БВП през 2009) и стопилият се обем на вноса и износа. Според прогнозите на институцията износът ще намалее с 12%, а вносът - с 25%.

Външните финансови условия създават допълнителен натиск върху България, въпреки финансовите й буфери.

Възможното обезценяване на валутата в Латвия ще подложи на изпитание не само българския лев, но и финансовия климат в Европа като цяло, което от своя страна ще забави икономическото възстановяване, смятат водещи финансови експерти в САЩ.

Бурята не е отминала

На фона на тази картина Мери Стокс, главна анализаторка за Югоизточна Европа и Прибалтика в агенцията за икономически анализ RGE Monitor, казва:

"Вероятно България ще трябва да се обърне за помощ към МВФ. Страната от дълго време има много солидни публични финанси, но в този предизборен период наблюдаваме голямо намаляване на финансовите й резерви. Все по-големи са опасенията, че България ще има нужда от финансиране от МВФ."

Проблемите на икономиките в Източна Европа анализира и списание "Нюзуийк".

Изданието прогнозира, че кризата ще потисне трайно растежа на тези икономики, раздутият им банков сектор ще се смали многократно, а уплашените чуждестранни инвеститори ще продължат и в бъдеще да отбягват региона.

"Тези икономики ще трябва да преосмислят модела си на икономическо развитие, защото пътят към лесно припечелените пари сега вече го няма", заключава "Нюзуийк".

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
„Шперплат или примамка“: Борисов разкритикува правителството за падналия дрон

„Шперплат или примамка“: Борисов разкритикува правителството за падналия дрон

България Преди 6 минути

Лидерът на ГЕРБ заяви, че властта не е дала достатъчно информация и не е успяла да успокои обществото.

Снимката е илюстративна

Неуспешна китайска космическа мисия след 16 поредни успешни старта

Свят Преди 20 минути

Мисията от космическия център „Венчан“ се провали заради възникнала аномалия, съобщи китайската агенция Синхуа

Все по-малко работещи плащат пенсиите: ще се вдига ли пенсионната възраст

Все по-малко работещи плащат пенсиите: ще се вдига ли пенсионната възраст

Парите ни Преди 1 час

Румен Гълъбинов очаква натиск за по-високи вноски и предупреждава за растящ дефицит, дълг и цени

Снимката е илюстративна

Асансьор пропадна внезапно, четирима мъже са тежко ранени в Русия

Свят Преди 1 час

Сградата, завършена през 2021 г., така и не е получила официален акт за въвеждане в експлоатация от жилищните инспектиращи органи, което кара жилищната служба на Дагестан да постави под въпрос законността и безопасността на асансьора

Иван Демерджиев

София и Анкара обявиха война на трафика, дрогата и престъпността

България Преди 1 час

Демерджиев и турският му колега Мустафа Чифтчи определиха общите приоритети в борбата с организираната престъпност.

Сигнал за НЛО в Бразилия предизвика разследване на САЩ: Истината се оказа неочаквана

Сигнал за НЛО в Бразилия предизвика разследване на САЩ: Истината се оказа неочаквана

Свят Преди 1 час

Разсекретени дипломатически досиета от архивите във Вашингтон разкриват пълния жизнен цикъл на една от най-големите медийни психози за НЛО от ерата на Студената война

<p>Полша - от кралски замъци и Татрите до пироги и бигос</p>

БезГранично: Полша отвъд клишетата - рай за пътешественици и любители на вкусната храна

БезГранично Преди 1 час

Краков, Варшава, Гданск, Татрите, Малборк и още любими дестинации и вкусове от Полша

Снимката е илюстративна

Внимание, опасна жега в сряда: Тръгва ли си лятото след броени дни?

България Преди 1 час

НИМХ с предупреждение за опасни горещини в цялата страна, а синоптиците вече разкриха кога бури и градушки носят разхлаждане

Коста Стоянов

„Възраждане“ подава нов сигнал до прокуратурата за „Баба Алино“

Свят Преди 1 час

Строителни дейности продължават въпреки забраната, а незаконен сондаж все още работи, твърдят от партията

Край на 7-годишното въздържание: Брад Пит призна, че вече не е трезвеник

Край на 7-годишното въздържание: Брад Пит призна, че вече не е трезвеник

Свят Преди 2 часа

62-годишният актьор призна, че отново пие алкохол, но спазва строг контрол и го прави „по-умерено“

Издирват българин в Гърция, карал в насрещното и опитал да избута патрулка

Издирват българин в Гърция, карал в насрещното и опитал да избута патрулка

Свят Преди 2 часа

Гръцката полиция е стреляла по гумите на автомобила и е предала данните му на патрулите и граничните пунктове

Стефан Курдов

Почина журналистът и общественик Стефан Курдов – гласът на Варна и защитникът на животните

България Преди 2 часа

Варненският журналист и общественик е починал в болница „Света Марина“

<p>Колумбия стана 10-ата жертва на магнитуд 7+ за 2026 г.</p>

Тектоничен кошмар: Колумбия стана 10-ата жертва на магнитуд над 7 по Рихтер за 2026 г.

Свят Преди 2 часа

След над 130 жертви и десетки разрушени сгради, Латинска Америка се превръща в епицентър на тектоничната активност за това лято

Доналд Тръмп

Тръмп поиска компенсации от Иран за войната и жертвите

Свят Преди 2 часа

Американският президент заяви, че Техеран трябва да плати за причинените щети и смъртта на хора в региона

Ще спре ли „справедливата цена“ поскъпването

Ще спре ли „справедливата цена“ поскъпването

Парите ни Преди 2 часа

Новата методика предизвика спор дали ще помага на потребителите или ще доведе до още по-високи стойности

Все повече българи могат да си позволят почивка

Все повече българи могат да си позволят почивка

Парите ни Преди 2 часа

За десет години делът на хората без възможност за едноседмична ваканция е намалял с над 21 процентни пункта