Двата 1000-мегаватови блока на АЕЦ "Козлодуй" произведоха днес рекордните 15 765 105 200 киловатчаса електроенергия от началото на годината до 14,40 ч. днес.
На събитието присъства министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков.
Такова рекордно количество електроенергия е било произведено от двата блока на атомната централа през цялата 2008 г.
Министър Трайков посочи пред журналистите, че до края на годината се очаква АЕЦ "Козлодуй" да произведе
близо милиард киловатчаса електроенергия над планираното.
Изпълнителният директор на централата Александър Николов допълни, че границата от над 16 млрд. киловатчаса годишно производство досега не е преминавана от реактори от типа "ВВЕР".
Според министъра допълнителното количество над планираното, по цени от последния търг за продажба на ток за вътрешния пазар, ще донесе над 73 млн. лева приходи за АЕЦ "Козлодуй".
Той допълни, че в очакване на събитието експерти на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма са изчислили, че с произведените от атомната централа 16 млрд. киловатчаса за 2011 г. би могло да се освети за няколко минути цялата сухоземна и населена част на планетата.
Министърът подчерта, че високите резултати на АЕЦ "Козлодуй" са постигнати при изпълнение на най-високите стандарти за безопасност и на икономическа ефективност.
Според него това е признак, че в централата се работи компетентно, като ръководството и персоналът на централата могат да се справят не само с преките си задължения, но и с
проект за изграждането на още един реактор на площадката на централата.
В отговор журналистически въпрос министърът не се ангажира със срокове за реализиране на проекта, но добави, че се прави всичко възможно той да се осъществи.
Енергийният министър подчерта, че приоритет в момента е удължаването на експлоатацията на двата 1000-мегаватови реактора на АЕЦ "Козлодуй" и е предприета процедура за това.
Модернизацията на реакторите трябва да доведе до увеличаване на топлинната им мощност до 104%, обясни изпълнителният директор на централата Александър Николов. Той допълни, че проектът е готов и представен в Агенцията за ядрено регулиране (АЯР), а разрешението за увеличаване на мощността до 1100 мегавата за всеки реактор трябва да се очаква след 5-6 месеца. След това ще се премине към подмяна на генераторите на блоковете, като процедурата е в ход и би трябвало да завърши през 2013 г., допълни той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!