Земетресение с магнитуд 5 по скалата на Рихтер бе усетено в 10,49 ч. днес в цяла Източна и Централна България, съобщиха от Сеизмологичния център към Геофизичния институт на БАН.
Хоризонталният трус е бил с епицентър около 380 км североизточно от София в Черно море на югоизток от нос Калиакра.
Той е бил почувстван в района на Варна, Търговище, Русе, Добрич, Разград, Велико Търново, Ловеч, Бургас. Няма данни за пострадали, но са нанесени материални щети.
Според "Гражданска защита" жителите на община Каварна и живеещите по високите етажи на Варна са го усетили най-силно.
В Камен бряг частично е паднал окачен таван в кметството на селото, има пропукани стени в сградата, от рафтовете на магазин са изпадали стоки.
В Русе, Добрич и Разград някои граждани и служители са напуснали сградите, в които живеят или работят. В Силистра трусът също е предизвикал лека паника.
Кметът на Шумен Красимир Костов сформира спешно експертна група, която да огледа всички опасни и самосрутващи се сгради в района и да прецени щетите от земетресението.
Експертите са проверили всички многоетажни блокове. Няма нарушения по конструкцията на високите сгради, навсякъде асансьорите са в изправност, съобщиха от "Гражданска защита". Не са установени щети и по старите постройки, няма сигнали за разрушени покриви и комини.
Общината обяви дежурен телефон 054/ 857 651 за сигнали на граждани, които могат да информират за евентуални щети.
Експерти са направили проверки и в кметствата на общината, в селата също няма сигнали за разрушения.
След земетресението, което се усети силно в града, беше евакуирана сградата на общинската администрация. Служителите останаха навън за около 15 минути.
В Балчик са паднали парчета мазилка от фасадата на болницата.
Мобилните връзки в Добрич бяха прекъснати за кратко. Граждани са сигнализирали за паднали плочки от вътрешна облицовка и мазилка от таван в къщи в града и в каварненското село Белгун.
Общината в Добрич обяви открит телефон, на който могат да се подават сигнали за нанесени щети от земетресението. Оператор ще приема на номер 60-27-24 информация за евентуални повреди в инфраструктурата, съобщиха от кметската управа.
Има информации,
че земетресението е било почувствано
леко и в столицата.
Земетресение на територията на България от 4,7 по Рихтер е отчетено от Европейския средиземноморски сеизмологичен център в 10,49 ч. на 61 км източно от Варна, на 24 км от Каварна и 20 км от Шабла.
Земетресение с магнитуд от 5,8 по Рихтер бе усетено в 10,50 ч. днес и в Румъния, включително в столицата Букурещ и в черноморския пристанищен град Констанца, предаде Аджерпрес.
Според ИТАР-ТАСС, която се позовава на Националния институт по геофизика на Румъния, епицентърът на подземния трус е бил в Черно море на дълбочина 10 км.
Разликата в методиката и в уредите за измерване може да е причина за малките разминавания в съобщенията за степента на днешното земетресение, това обясни дежурният сеизмолог Благовеста Бабачкова.
Разликата е от порядъка на няколко десети, не повече, посочи тя. Магнитудът е величина, която характеризира отделената под формата на сеизмични вълни енергия при земетресение, няма еталон, какъвто например има за "метър", и затова нещата са по-условни - не може да се измери съвсем точното количество енергия само по записите, поясни тя.
Днешното земетресение е най-силното, регистрирано в България през тази година, каза за БТА директорът на Геофизичния институт при БАН Николай Милошев.
През 2009 г. в страната не е имало друг трус от пета степен по скалата на Рихтер.
Разумно е да се очакват няколко труса след това, които да бъдат по-слаби, това е нормално като поведение на огнището, посочи Милошев.
Той отбеляза, че е много трудно да се гадае дали задължително трябва да се случат последващите трусове и кога ще стане това.
Милошев смята, че тъй като епицентърът е в Черно море, последиците от земетресението могат да бъдат повишаване на вълнението с един бал, но не повече.
Черно море е затворен воден басейн, няма как да се генерират цунами, както се случва в Индийския и Тихия океан например.
Сеизмичната зона Калиакра-Шабла е известна и земетресение там не е нещо ново и неочаквано, каза Милошев.
Тази зона има голям разлом, който върви от нашето Черноморско крайбрежие до полуостров Крим, и по линията на този разлом се случват земетресенията.
По негови данни най-силният трус в този район е станал пред 1901 г., когато магнитудът е бил 7,2 по Рихтер, тоест много по-силен от днешния.
Последното земетресение в района, подобно по сила на днешното, е усетено през 1956 г. Тогава магнитудът е бил 5,5 по Рихтер.