П рез последните десет години съм участвал в повече от четиридесет срещи на Европейския съвет. В ретроспекция само няколко от тях са били с по-голяма важност от срещата през изминалата седмица благодарение на жизненоважното решение за преодоляване на изменението на климата.

В резултат от споразумението, постигнато през последните 48 часа, не би било преувеличено да се каже, че в момента Европа е водеща в света в борбата с глобалното затопляне.

рез последната година Европейският съюз прие поредица от важни мерки - ограничения на емисиите от въглероден диоксид от авиацията, понижаване на границите на емисиите от автомобилите, които ще бъдат произвеждани в бъдеще, по-добри стандарти на ефективност за бъдещите телевизори и електрически уреди.

На срещата бе предприета още една решителна стъпка. Успяхме да се договорим успешно за задължително намаляване на емисиите на парникови газове в Европа до 20% в срок до 2020 г., сравнено с нивата от 1990 г.

Това само по себе си е амбициозна цел. Но ние постигнахме и друга договореност - Европа ще отиде още по-далеч, като направи 30% намаление, ако САЩ, Китай и Индия се присъединят заедно с нас към едно международно споразумение. Имаше оживен дебат по този въпрос и някои страни членки първоначално се противопоставиха на тези мерки. Но аз вярвам, че те могат и трябва да бъдат реализирани, а това беше и мнението на мнозинството.

Сред другите мерки, договорени на съвета, са амбициозните цели за увеличаване на дела на енергията от възобновяеми енергийни източници, енергийната ефективност и решимостта за по-екологични електроцентрали, включително използване на технологии за улавяне на въглерода във всички нови централи, работещи с фосилни горива, до 2020 г., както и стъпки за увеличаване на използването на биогоривата, всяка една от които са важни и имат практическо значение.

Съвкупността от договорени мерки оформя един исторически прелом

Това представлява най-значимото международно споразумение, засягащо изменението на климата, постигнато след Протокола от Киото от 1997 г. В резултат от това ЕС е на път да стане икономиката с най-ниски емисии на въглерод в света.

Работим в много тясно сътрудничество с нашите европейски партньори, особено с Ангела Меркел и германското председателство на ЕС, както и с председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу, за постигането на тези цели. Цяла Европа може да се гордее с резултатите от тези усилия.

Лидерството на Европа поставя основи за една по-широка международна рамка, в която се включват и Китай, Индия и САЩ. Договарянето на това споразумение сега се превръща в основен приоритет до края на тази година, както и лично за мен.

В това споразумение трябва да се включат целта за глобална стабилност, установяването на цена на въглерода посредством търговия с вредни емисии, инвестиране в екологично чисти технологии и мерки за подпомагане на адаптацията на бедните страни.

Тук се съдържа и един по-широк урок. Приближаването на 50-годишнината от основаването на Европейската общност е добър повод да се припомни защо Европейският съюз продължава да бъде все така необходим и актуален и днес.

Разбира се, всеки народ трябва да даде своя индивидуален принос за предотвратяване на измененията в климата. Но единствено съвместните усилия могат да имат резултат срещу предизвикателство от такова крупно естество като това, пред което сме изправени.

В днешния свят на взаимни зависимости ние се нуждаем от Европейския съюз. И имаме нужда от него не само като икономически блок, но също и като политическо обединение. Широката зона на свободна търговия, за която все още пледират евроскептиците, никога не би могла да изиграе същата роля.

Ние имаме нужда от политическите институции на ЕС, които да вземат решения. Имаме нужда от общите правила на съюза, за да гарантираме, че всяка страна изпълнява ангажиментите си. И винаги ще имаме нужда от тежестта на ЕС като световна сила.

Основните цели, вдъхновили създаването на Европейската икономическа общност - сигурност и благополучие, са в сила и днес.

Основополагащите средства, наложени от тази организация - съвместни действия, определени посредством демократични институции и подкрепени от задължителни общи правила, остават все така необходими. Успехът на ЕС през последните пет десетилетия трябва да ни дава оптимизъм, че можем да се справим с предизвикателството на измененията в климата.

Накрая

има урок и за Великобритания

В Гленигълс и на срещата на високо равнище в Хамптън корт, проведена под британското председателство на Г-8 и на ЕС, започна голяма част от работата, която доведе до споразуменията от тази седмица. Фактът, че Великобритания днес работи толкова тясно с другите европейски народи, не е случаен.

Нито е случаен фактът, че проблеми като измененията в климата, сигурността, миграцията и икономическите реформи са в основата на дневния ред на ЕС в момента. Това са резултати от десетгодишни упорити усилия за целенасочена стратегия за позитивна ангажираност.

Никой не може да твърди, че защитава интересите на Великобритания, ако се стреми към периферията на Европа. Никой не може да се стреми да повлияе на насоката на Европа, ако в центъра няма силни съюзи.

Нито един британски политик, който се придържа към идеологическите задръжки от 80-те за споделен суверенитет, не би могъл да бъде лидер в Европа.

Целта на днешното поколение е не да интерпретира и анализира ЕС, а да използва институциите му, силите и дипломатическите му мускули, за да поведе международните действия за измененията в климата и по други въпроси.

Европа може да постигне промяна. Но само ако фокусираме Европа върху проблемите, а не ако се преструваме, че нашият проблем е Европа.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Снимката е илюстративна

Американската армия планира масивно увеличение в използването на дронове

Свят Преди 1 час

В Украйна и Черно море дроновете променят начина, по който се водят войните

,

Зеленски: Сделката за полезните изкопаеми е първият резултат от срещата с Тръмп

Свят Преди 1 час

Зеленски каза още, че сделката за полезните изкопаеми отваря пътя за модернизиране на промишлеността в Украйна

,

Какво предвижда споразумението между САЩ и Украйна

Свят Преди 2 часа

То беше подписано след дълги преговори и обрати

Нетаняху: Разбиването на „Хамас“ е по-важно от освобождаването на израелските заложници

Нетаняху: Разбиването на „Хамас“ е по-важно от освобождаването на израелските заложници

Свят Преди 4 часа

„Върховната цел е победата над враговете ни и ще я постигнем“, заяви още той

Майк Уолц и заместникът му напускат след скандала „Сигналгейт“

Майк Уолц и заместникът му напускат след скандала „Сигналгейт“

Свят Преди 4 часа

Президентът Доналд Тръмп публично подкрепи Уолц след избухването на скандала „Сигналгейт“

,

Преговорите между Иран и САЩ се отлагат, обяви Оман

Свят Преди 4 часа

Оман играе посредническа роля в дипломатическия процес

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Свят Преди 5 часа

Вучич също така заяви, че ще напусне политиката сам, а не защото някой ще го свали от власт

.

Гърция арестува мъж за шпионаж в полза на Русия

Свят Преди 5 часа

Изглежда, че заподозреният е снимал, записвал и разпространявал материали с военно значение в продължение на поне шест месеца

,

Агата Кристи "ще води" курс по творческо писане с помощта на AI

Любопитно Преди 6 часа

Обучението включва ИИ, изображения и възстановени аудиозаписи, пресъздаващи думи на авторката

д

От днес декларираме коли, купени от чужбина

България Преди 6 часа

Тези стоки се използват често в схеми за данъчни измами

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Свят Преди 7 часа

Тя обвини американския президент, че е изоставил в американските идеали

,

Нова Зеландия е връхлетяна от разрушителни ветрове, проливни дъждове, сняг и високи вълни

Свят Преди 7 часа

В района на столицата около 1000 домакинства нямат ток

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Пари Преди 8 часа

Технологичният напредък, демографските промени и преходът към зелена икономика оформят новите правила

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Свят Преди 8 часа

Регионът се намира западно от Донецка област и северно от Запорожка и Херсонска област

Снимката е илюстративна

Първото изображение от най-големия слънчев телескоп в света улови Слънцето с невиждани детайли

Любопитно Преди 8 часа

Снимката е първата, направена от новия видимо регулируем филтър на Слънчевия телескоп на Националната научна фондация на САЩ „Даниел К. Инуйе“.

Транспортна стачка блокира Гърция

Транспортна стачка блокира Гърция

Свят Преди 8 часа

Препоръчва се шофьорите да избягват централните части на Атина и Солун