П арламентарните избори в Пакистан, провеждането на които бе насрочено за 8 януари, бяха отложени със шест седмици, заради убийството на опозиционната лидерка Беназир Бхуто и последвалото насилие в страната, съобщиха от Избирателната комисия.

Заради настъпилите обстоятелства новата дата за провеждане на парламентарните избори беше определена за 18 февруари 2008 г., обяви пред журналисти председателят на Избирателната комисия Кази Мохамад Фарук.

Обещавам на всички политически партии, че изборите ще бъдат честни, справедливи и прозрачни и ги призовавам да приемат това решение в името на върховния интерес на народа и да участват пълноценно във вота, каза още той.

Пакистанският президент Первез Мушараф заяви в обръщение към нацията, предавано по държавната телевизия, че отлагането изборите е било "неизбежно" след убийството на Бхуто.

Отлагането на изборите беше неизбежно и решението на избирателната комисия е правилно, заяви държавният глава. Мушараф съобщи още, че екип на Скотланд Ярд ще пристигне незабавно в Пакистан, за да помогне за разследването на убийството.

Признателен съм на британския премиер Гордън Браун, защото веднага щом поисках това от него, той се съгласи, уточни Мушараф.

Той заяви, че Пакистан трябва да остане единен в борбата срещу терористите, които според него са отговорни за убийството на Бхуто.

"Трябва да се обединим и да се борим срещу тероризма с най-голяма смелост и енергия. Ако се провалим, да ме прости господ, но Пакистан го очаква мрачно бъдеще", заключи Мушараф

Пакистанската народна партия, чийто лидер бе Бхуто, ще участва на парламентарните избори, въпреки отлагането на вота за 18 февруари, съобщи Набел Габол, член на Централния изпълнителен комитет на партията.

Партията на бившия премиер Наваз Шариф също няма да бойкотира вота, съобщи неговият говорител.

Пакистан приема идеята за чуждестранно съдействие в разследване на убийството Беназир Бхуто, заявиха и от министерството на външните работи, цитирано от Франс прес.

Правителството започна задълбочено и прозрачно разследване и остава отворено за всякаква чуждестранна помощ, каза говорителят на ведомството Мохамед Садик.

Френският външен министър Бернар Кушнер предложи френски експерти и специалисти от ЕС да помагат на пакистанските власти в разследването. Великобритания и САЩ също вече предложиха подобно сътрудничество.

Властите в Пакистан обещаха днес щедра награда за всяка информация, която ще позволи да бъдат идентифицирани двамата заподозрени в убийството на Бхуто.

Вътрешното министерство на провинция Пенджаб предложи награда от 10 млн. пакистански рупии (около 164 хил. долара) за всеки, предоставил надеждна информация, която би помогнала за идентифициране на заподозрените.

Пакистанското правителство обвини за убийството на Бхуто свързан с "Ал Кайда" боец, но мнозина пакистанци смятат, че виновните са други, а партията на Бхуто призова за разследване на ООН.

Не е необходима анкетна комисия на ООН, защото екип британски следователи от Скотланд ярд ще участва в разследването в Пакистан, коментира говорителката на Белия дом Дейна Перино, цитирана от Франс прес.

"Това, че Скотланд ярд ще оглави разследването е уместно и необходимо и не виждаме нужда от разследване отвъд този стадий. Пакистанското правителство реши да поиска помощта на Скотланд ярд.

Смятаме това за подходящо и намираме решението за добре дошло. Смятаме, че те ще свършат отлична работа. Най-важното е да действат бързо и прозрачно, за да могат пакистанците да получат отговорите, които заслужават.

Призоваваме пакистанските политически партии да поискат от поддръжниците си да се въздържат от всякакви прояви на насилие и да изчакат резултатите от разследването на Скотланд ярд", заяви Перино.

Тя направи изявлението си в отговор на журналистически въпрос защо САЩ не искат анкетна комисия на ООН като при разследването на убития през 2005 г. бивш ливански премиер Рафик Харири.

Беназир Бхуто е била убита с високотехнологично лазерно оръжие, пише пакистанският вестник "Нейшън", като се позовава на източници от Пакистанска народна партия (ПНП).

След като Бхуто била приета в болница в Равалпинди след покушението на 27 декември, лекуващият я лекар казал на лидер на ПНП, че вижда такъв случай за първи път в кариерата си.

Раните на Бхуто не били огнестрелни и когато била докарана в лечебното заведение, тя вече била мъртва, обяснил докторът.

Източници от ПНП твърдят, че стрелбата и бомбеният взрив при покушението срещу Бхуто са били за камуфлаж. Според тях обвинените от правителството за атентата талибани не разполагат с толкова модерно оръжие като въпросната лазерна технология.

След предизборния митинг, в чийто край бе убита Бхуто, тя имала среща с двама американски конгресмени, твърдят още източниците от ПНП. Според тях убитата лидерка на партията е щяла да запознае американските законодатели с планове на правителството да фалшифицира резултатите от предстоящите парламентарни избори.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Пожар избухна зад кулисите на Златните глобуси 2026 (ВИДЕО)

Пожар избухна зад кулисите на Златните глобуси 2026 (ВИДЕО)

Любопитно Преди 3 минути

За щастие, огънят е бил „бързо потушен“ и изглежда никой не е пострадал

<p>Борисов заяви готовност ГЕРБ да продължи управлението</p>

Борисов: ГЕРБ има основание да направи заявка, че иска да продължи да управлява

България Преди 6 минути

След толкова тежко управление, ГЕРБ е първа политическа сила, добави Борисов

<p>Студ скова България: Отчетоха -22&deg;C тази сутрин</p>

Студ скова България: Отчетоха -22°C на връх Мусала

България Преди 42 минути

Обявен е жълт код за студено време в цялата страна

<p>Парламентарната рулетка се завърта отново: Кога Радев ще връчи втория мандат</p>

Румен Радев: В близките дни ще бъде връчен вторият мандат

България Преди 44 минути

Надявам се да имаме едно добро темпо, така че да не бавим изборния процес, каза държавният глава

,

Еврото дойде през 2002. Германците още обменят марки

Свят Преди 48 минути

През 2025 германците са обменили в Дойче Бундесбанк близо 53 милиона германски марки - почти толкова, колкото и през 2024 година

След окървавените протести: Иран - ситуацията е "под пълен контрол"

След окървавените протести: Иран - ситуацията е "под пълен контрол"

Свят Преди 52 минути

Протестите "станаха насилствени и кървави, за да дадат извинение" за намесата на Тръмп

<p>Фирмите искат служители, които използват AI оптимално</p>

Фирмите не заменят хората с AI, но искат служители, които знаят как да го използват

Технологии Преди 1 час

Изкуственият интелект засега не е заплаха за работните места, а по-скоро възможност. Хората, които могат да го използват пълноценно, се радват на по-голям интерес от работодателите във все повече сфери, казват експерти

<p>Не се пенсионирайте още! Пенсията ви може да скочи с 4% годишно</p>

Колко ще порасне пенсията, ако продължите да работите след пенсиониране

България Преди 1 час

194 700 българи продължават да се осигуряват след навършване на 65-годишна възраст

Димитър Рачков се сгоди с половинката си Виктория

Димитър Рачков се сгоди с половинката си Виктория

Любопитно Преди 1 час

Новината съобщи бъдещата младоженка в социалните мрежи

<p>Тръмп: Отбраната на Гренландия са две кучешки шейни</p>

Доналд Тръмп: Отбраната на Гренландия са две кучешки шейни

Свят Преди 1 час

"Те имат по-голяма нужда от нас, отколкото ние от тях, ще ви кажа това още сега", добави президентът на САЩ

,

Празник е! Ето кой празнува имен ден

Любопитно Преди 1 час

В 1219 г. свети Сава станал основател на самостойната Сръбска църква

<p>Камион премина през протест за Иран в Лос Анджелис</p>

Напрежение в Лос Анджелис: Шофьор на камион, преминал през протест за Иран, е задържан

Свят Преди 1 час

Шофьорът, чиято самоличност все още не е установена, е задържан "за допълнително разследване"

Зимна обстановка парализира Истанбул - училищата са разпуснати, отменени са полети

Зимна обстановка парализира Истанбул - училищата са разпуснати, отменени са полети

Свят Преди 1 час

Служителите с увреждания, пенсионерите, бременните жени и майките с деца под 8 годишна възраст в държавните учреждение и общините ще бъдат в служебен отпуск

Таван се срути в мол в Солун, жена е пострадала

Таван се срути в мол в Солун, жена е пострадала

Свят Преди 2 часа

Жената е транспортирана с линейка до болница

Учениците в Русенско остават вкъщи заради отрицателните температури

Учениците в Русенско остават вкъщи заради отрицателните температури

България Преди 2 часа

Към момента няма данни за проблеми с телекомуникациите и водоподаването в Русенско

Гутериш е "шокиран" от насилието срещу демонстранти в Иран

Гутериш е "шокиран" от насилието срещу демонстранти в Иран

Свят Преди 2 часа

Най-малко 544 души са били убити по време на масовите протести през последните 15 дни