"Ик кат смърт за нашите в Либия" оповестява "Демокрация" във водещото си заглавие. "Наши медици в Либия заплашени със смърт", допълва "Пари". Смъртни присъди за шестте арестувани български медици поиска прокуратурата в Триполи. Всички политически сили у нас търсят варианти за възможно най-добро разрешение на този проблем. "Характерът на делото е сложен, отбелязва пред вестник "Пари" посланикът на България в Либия Людмил Спасов, който спешно е пристигнал в София за консултации. Според мен няма причини да проявявам съмнение, че либийската страна ще изпълни официално поетите ангажименти. Ако има пречки, те са по-скоро технически, тъй като характерът на делото е много сложен", допълва Людмил Спасов. Ситуацията се усложнява от факта, че СПИН-скандалът е по повод заразяването на над 300 деца с чумата на века, отбелязва "Пари". Самото наличие на тази болест е въпрос на накърнена национална чест за либийците. Общественото мнение е много болезненено на тази тема, особено като се има предвид, че става дума за деца. Възможността на нашата страна за действие е ограничена. Успех е изобщо фактът, че е допуснат адвокат на делото, тъй като съдът е народен, категоричен е "Пари".
И от този към един друг скандал - "Атина заплаши: Дайте БТК или.. ." гласи водещото заглавие на "24 часа", "Обтягаме отношенията си с Атина за БТК", приглася "Новинар", "Атина ни изнудва за БТК" отсича "Пари". "България ще има проблеми с влизането си в Европейския съюз и в отношенията си с Международния валутен фонд, ако не продаде БТК на OTE/КPN". С това заплаши атинският вестник "Вима". Българското правителство вече било решило да не продава БТК на гръцко-холандския консорциум, твърди изданието, което е близко до ПАСОК, разкрива "24 часа". България се притеснява за националната си сигурност, защото съоръженията и честотите, които ползват министерствата на вътрешните работи и на отбраната у нас, са част от активите на БТК. Който купи държавния телеком, ще има достъп до държавни тайни. Българската страна се притеснява и от факта, че ОТЕ е държавна компания. При евентуална покупка на телекома ни, гръцката държава и телефонната й компания могат да получат достъп до данни и честоти, които засягат националната ни сигурност. "На многопластово лобиране и използване на разнообразни средства за натиск станахме свидетели през последния месец във връзка с продажбата на БТК", отбелязва "Демокрация" в редакционния си коментар. Всеки има право да защитава своите интереси. Българската държава също - отсича вестникът. Сделката с БТК е национално предателство, заявява от своя страна "24 часа". Сегашният шантаж на Атина най-добре показа защо сделката трябва да бъде спряна, категоричен е вестникът. Първо, защото Гърция грубо се меси във вътрешните ни работи. Щом Атина ни заплашва, че няма да влезем в Евросъюза, ако не й продадем БТК, тогава с какво тя е по-добра от кварталните рекетьори с бухалките, пита се вестникът. И добавя - ако властите дадат на Гърция един окръг, това ще се приеме за национално предателство. Те обаче дават на безценица самото сърце на България, нейната виза за бъдещето. Защото новият век е век на комуникациите.
С цветна снимка на грандиозна опашка открива днес броя си "Труд". Над нея стои заглавие с червени букви - "Тръгнаха опашките за данъците". Ускореното строителство на развитата данъчна демокрация утрепа и клетвата "Да ти дойде майстор в къщата!". Тя вече звучи почти толкова мило колкото и "Бог да те поживи!". За разлика от съобщението - "Данъците се плащат от днес", отбелязва "Труд" в редакционния си коментар. Като в сцени от времето на социалистическия дефицит, мрачни опашки пак обсаждат от зори дверите на чиновника. Но вече не за да броят бели грошове я за цветен телевизор, я за банани или хладилник, а вече за да си платят годишната лепта на държавата. Първи в студа естествено са пенсионерите. А пък и кредитните милионери ги няма - те отдавна прескочиха в чужбина и наш данък не ги лови. Затова вместо да гледат на данъкоплатците като на инсекти, просещи за Де Де Те, хората на Муравей да ги посрещнат с кафе, призовава "Труд". Те и без това ще си платят и него - барабар с чиновническите заплати. Политиката се мени ежедневно, днес може да си на върха, утре да си никой, веднага си забравен.
"Спомняте ли си името на някой политик от времето на Моцар или Бетовен", разсъждава известната певица Йълдъз Ибрахимова в интервю за вестник "Новинар". И продължава - "Музиката обаче е вечна. Винаги се намират слаби позиции, които допускат провокации. Най-важното обаче е хората да не се поддават. В началото на новото столетие се надявам, че промиването на мозъци ще засегне малко личности".
Българският печат днес - 22.02.2000 год.
"Искат смърт за нашите в Либия" оповестява "Демокрация" във водещото си заглавие. "Наши медици в Либия заплашени със смърт", допълва "Пари". Смъртни присъди за шестте арестувани български медици поиска прокуратурата в Триполи. Всички политически сили у нас търсят варианти за възможно най-добро разрешение на този проблем.
22 февруари 2000, 10:00