Наш човек в Бризбейн: Медиите драматизират
Изглед към центъра на Бризбейн   
Източник: Павел Калинов, Иде.ли
Вр ра се разходихме малко из центъра, да видим "призрачния град", в който се превърнал Бризбейн според репортажите на медиите. Слуховете за призрачността му обаче се оказаха преувеличени (виж фотогалерия), разказва за Vesti.bg българинът Павел Калинов (Pavka.com.au), който живее там, на популярния си сайт за българите в чужбина Ide.li.

Януарското наводнение в Куинсланд, и в Бризбейн в частност, е най-голямото след легендарното наводнение от 1974 г. Градът обаче си е взел поука след онзи случай и сега се справя доста по-добре.

Подробностите около самото наводнение са известни - всички медии се скъсаха да ги отразяват.

Няколко крайречни квартала (най-вече "Рокли") бяха напълно потопени, други (като "Уест енд" и "Милтън") - частично, големи проблеми има и с инфраструктурата по самата река - например всички спирки на градските катамарани бяха унищожени и сега ще трябват месеци, докато се възстанови речният транспорт в града.

Пострада и една от забележителностите му - пътеката за разходки по двата бряга на реката "Ривъруок". Тя е дълга общо 20-ина километра (по десет от всяка страна) и на места е бетонен път по брега, на места - дървена пътека, качена на пилони над водата, а на други - бетон, който плава на големи понтони.

Та когато наводнението вдигна водата доста над предвидените нива, понтоните се откъснали и една 300-метрова ивица отплавала по реката. 300 м бетонен път си е доста масивен, затова имаше сериозни притеснения да не повреди най-големия мост на реката - Гейтуей бридж.

Типично по австралийски обаче, веднага се намери кой да реши проблема

без никакво чудене. Двама моряци на речен влекач чули за това по радиото, изкарали веднага влекача и избутали понтона към средата на реката, та минал благополучно под моста.

По вестниците имаше снимки на двамата - добродушни червенобузи дядовци, същите като тези, които маршируват по улиците на Празника на обединените въоръжени сили АНЗАК, ветерани от Виетнам, Малайзия, Корея и къде ли не, с добродушен поглед. който сякаш ти казва "Когато се налага, ще направим каквото се налага", така, че изтръпваш като ги погледнеш...

Както и да е, отидохме до центъра и обиколихме два-три съседни квартала и мога да доложа, че слуховете за призрачността на града наистина са преувеличени. Някои медии бяха съобщили, че "Австралия евакуира третия по големина град заради наводненията".

Това по принцип е вярно, но както във вица с компютрите и компотите, има някои дребни уточнения. Първо, не беше евакуиран "градът", а само части от центъра. Градът сам по себе си е огромен (географски) - заедно с всички разхвърляни квартали, сателитни общини и т.н. е дълъг повече от 200 км от север на юг (от изток на запад е само 50). Центърът няма и три на три километра.

Второ, центърът не беше "евакуиран", а просто на работещите там им казаха да си ходят у тях, докато не е станало по-лошо, и да не се връщат, докато положението не се оправи. Това стана във вторник, днес е петък, очакванията са всичко да работи нормално от понеделник.

Противно на съобщенията в някои австралийски медии,

това евакуиране не предизвика никакъв хаос. Градският транспорт си работеше нормално, чак на другия ден започнаха да отменят влакове и рейсове, а след това ги разредиха. Освен това преместиха най-големите автобусни спирки, защото са подземни и ги обявиха за застрашени, та направиха временни спирки по улиците над тях.

На другия ден електрическата компания обяви, че ще спре тока в центъра превантивно, за да не стават къси съединения, ако водата стигне до някоя подстанция.

Офис сградите се бяха изнесли и това не ги засегна много; освен това, повечето големи фирми с офиси в центъра имат големи офиси и в други градове (бизнесът тук не е концентриран на едно място като в България), така че примерно Telstra (най-големият телеком) можа да си позволи да евакуира сграда с 2000 служители и да продължи да си работи нормално. Както и разни банки, авиокомпании и т.н. Лошо беше за жилищните сгради - не е шега работа да те накарат да слизаш 67 етажа пеша.

В четвъртък вече беше ясно, че катастрофални поражения в центъра няма да има, но за всеки случай всичко си остана затворено, освен някои кафенета и много магазини. Кръчмите бяха затворени, защото (според един вестник) сега вече в Австралия наблягали на сигурността повече от преди, когато клиентите на кръчмата-забележителност на Breakfast Creek си пиели бирата, газейки вода до колене.

В центъра беше пълно със зяпачи, които се разхождаха кротко

наоколо с фотоапарати в ръка. Полиция не се забелязваше, освен един полицай с мотор в началото на моста William Jolly Bridge (временно затворен), който се снимаше с няколко китайски туристи и беше качил хлапето им на мотора да си играе. Хора имаше и по пешеходния мост Kurilpa Bridge, макар че единият му край беше под вода. На скалите на Kangaroo Point имаше цяла тълпа с фотоапарати.

От другата страна на реката е наводнена само Ботаническата градина, която ще се възстанови относително лесно, но откъм South Bank паркът е "скулптиран" и маникюриран, та ще иска повече време. Изкуствената лагуна също е била залята, както и основите на Виенското колело.

За отбелязване е, че няма пострадали важни сгради и друга инфраструктура. След голямото наводнение от 1974 г. кметството е направило карта на пострадалите тогава райони, изчислило е за всеки квартал нивото на потенциалните наводнения от такъв калибър, и вече издава разрешения за строеж само на сгради, на които първият жилищен етаж е над това ниво.

С други думи - можеш да строиш на брега, но сградата ти трябва да бъде висока и подът на първия й етаж трябва да е примерно на 5 м над нормалното ниво на реката. Затова и сега бяха залети предимно паркове, градинки, пътеки за разходки, голф игрища и един куп жилищни и индустриални сгради, строени преди това ограничение да влезе в сила.

Другата важна мярка, която са взели след голямото наводнение,

е била да построят един огромен язовир (Wivenhoe) на стотина километра нагоре по течението на реката, който да играе роля на буфер и да спасява от наводнения. Ако го нямаше, сега положението щеше да бъде доста по-лошо. За съжаление, не успя да помогне и толкова много - макар че намали височината на водата с метър, не предотврати бедствието.

Тъжната ирония е, че този язовир беше почти празен преди няколко месеца - беше паднал до 20% от капацитета си (2.6 млн. мегалитра) и в щата бяха обявили бедствено положение заради сушата.

Стигнаха до драстични мерки - забрана да се ползва вода за поливане, миене на къщи и коли, пълнене на басейни и т.н., а кметството беше разпратило на всяко домакинство и по един малък пясъчен часовник с гумичка (да си го залепиш на стената), отмерващ 4 минути - толкова стигало да се изкъпеш.

Най-драстичната мярка беше, че инсталираха навсякъде водомери и накараха хората да си плащат водата, която преди беше безплатна и влизаше в стандартните комунални услуги на кметството, които се плащат от данъците.

После сушата свърши и беше голяма радост, че язовирът стигнал до 70% от капацитета си. После, две седмици преди Нова година, почна да вали... Слабо, силно, пак слабо, пак силно, поройно... Субтропични дъждове, от тия, дето идват изведнъж от ясно небе (в буквалния смисъл на думата - още те пече слънце, а в същото време те удря дъжд като из ведро).

Всичко прогизна и се разкаля, та имахме големи преживявания

и като ходихме на фестивала в Уудфорд (където българската танцова група "Хоро" участва за трета поредна година; виж снимки от 2008 г.).

Задният ни двор и до момента е като блато, въпреки че не е валяло вече седмица. Проблемът е, че въздухът е страшно влажен и даже и да пече слънце, нищо не изсъхва. Така че в момента където и падне някакъв дъжд, всичко се стича по земята (която вече не може да поеме повече вода) и заминава към улицата, а оттам към реката.

Другият проблем с язовира (освен че вече беше препълнен от тези дъждове, та се наложи да изпускат вода от него - еквивалента на 6000 плувни басейна в секунда - дори когато наводнението вече беше започнало), беше че язовирът е на река Бризбейн. Голямата вода този път обаче дойде от неин приток, който се влиза след язовира, така че нямаше какво да го спре.

За щастие, преди време се отказаха от проекта North Bank, който щеше да влоши ситуацията многократно, ако беше изпълнен. Идеята беше точно срещу парка на South Bank, от другата страна на реката, да направят нов комплекс.

Тъй като там вече е застроено, искаха да го вдигнат буквално вътре в реката - три 40-етажни сгради, няколко по-малки, и освен това да вкарат магистралата Riverside Expressway (белите "спагети") в нещо като висящ във въздуха тунел, с парк отгоре.

Този проект щеше да стесни реката със 70 м и да й намали капацитета значително, и ако сега имаше такава "тапа" да спира водата там, пораженията щяха да са многократно по-големи.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Това показва, че Русия се готви за война с НАТО

Това показва, че Русия се готви за война с НАТО

Свят Преди 16 минути

Русия разширява присъствието на войските си по границата си със Запада

Задържаният за убийството на Магдалена остава в ареста

Задържаният за убийството на Магдалена остава в ареста

България Преди 4 часа

Според съда съществува опасност да се укрие или извърши друго престъпление

БНБ отговори на въпросите за еврото

БНБ отговори на въпросите за еврото

България Преди 4 часа

Дизайнът на евромонетите с българска национална страна е одобрен

Почина актьорът Румен Димитров

Почина актьорът Румен Димитров

България Преди 5 часа

От 2017 до 2021 г. е заместник-министър на културата в Министерството на културата на Република България.

Страшно земетресение, чакат цунами, евакуация в Чили

Страшно земетресение, чакат цунами, евакуация в Чили

Свят Преди 5 часа

Чилийските власти издадоха сигнал за евакуация на целия крайбрежен участък на Магеланския проток

Тръмп ще отнеме на Харвардския университет статута му на освободен от данъци

Тръмп ще отнеме на Харвардския университет статута му на освободен от данъци

Свят Преди 5 часа

"Те си го заслужават!", написа Тръмп в платформата Truth Social

Ново земетресение разтърси Истанбул

Ново земетресение разтърси Истанбул

Свят Преди 6 часа

Епицентърът на земетресението се е намирал на 23 километра от града

МВР и БАБХ установиха фалшиви хранителни добавки

МВР и БАБХ установиха фалшиви хранителни добавки

България Преди 6 часа

По случая е образувана проверка и е съставен констативен протокол

<p>&bdquo;Огромен удар&ldquo; за принц Хари</p>

„Огромен удар“ за принц Хари, загуби и обжалването по делото за полицейската му охрана

Свят Преди 6 часа

По време на делото от екипа на принц Хари заявиха, че „животът му е застрашен“

Нова тенденция в Румъния: Вълна от подкрепа за Джордже Симион в ТикТок

Нова тенденция в Румъния: Вълна от подкрепа за Джордже Симион в ТикТок

Свят Преди 6 часа

Потребители публикуват кратки видеа, в които "не казват за кого ще гласуват", а на заден план се чува песента "Доведи конете, Симионе"

Предлагат шефът на ДАНС да оглави Комисията по досиетата

Предлагат шефът на ДАНС да оглави Комисията по досиетата

България Преди 6 часа

Бившият конституционен съдия Константин Пенчев е предложен за негов заместник

Директорът на ОДМВР-Хасково подаде оставка

Директорът на ОДМВР-Хасково подаде оставка

България Преди 6 часа

До тук се стигна след напрежението снощи в Хасково

С този темп Русия ще превземе Украйна след три века

С този темп Русия ще превземе Украйна след три века

Свят Преди 6 часа

Невероятно е, че зашеметяващите загуби на хора и оборудване все още не са спрели руската армия

<p>Фенове на Ливърпул предизвикаха земетресение&nbsp;</p>

Фенове на Ливърпул предизвикаха земетресение от 1,74 по скалата на Рихтер

Любопитно Преди 6 часа

Не само феновете на Тейлър Суифт могат да предизвикват миниземетресение, доказаха учени