П етима млади британски ислямисти главно от пакистански произход бяха осъдени от лондонския съд в Олд Бейли на доживотен затвор, след като бяха признати виновни за планиране на терористични атентати.
Съдът намери Омар Хиам (25 г.) и неговите съучастници Антъни Гарсия (25 г.), Уахид Махмуд (35 г.), Джауад Акбар (23 г.) и Салахуддин Амин (32 г.) за виновни в подготовката на атентати на Острова.
Присъдата на Хиам, който е ръководител на групата, може да бъде намалена, но той трябва да излежи минимум 40 години, а за останалите четирима този срок е между 35-40 години.
Клетката, свързана с "Ал Кайда", е планирала терористични нападения между януари 2003 г. и март 2004 г. срещу нощно заведение в Лондон, търговски център в Кент и инфраструктури за снабдяване на електричество и газ.
Полицията разкри заговора през 2004 г. със съдействието на британското контраразузнаване МИ5, което следи действията на ислямистките екстремистки мрежи, поддържащи връзки в цял свят.
По време на следствието са били установени връзки на подсъдимите с влиятелни лица от "Ал Кайда" в Пакистан и Афганистан.
Пред съда бяха изправени седем души, но двама бяха оправдани.
Броят на терористичните актове в света се е увeличил с 29% през миналата година в сравнение с 2005-а, главно заради положението в Ирак и Афганистан, предаде Франс прес, позовавайки се на официален доклад.
Пресгрупата "МакКлачи" посочи вчера, че според годишния доклад за тероризма на американския държавен департамент през 2006 г. в света са извършени 14 338 атентата, в сравнение с 11 111 през 2005 г.,
Цифрите не включват нападенията срещу американски военни части.
Терористичните актове стават все по-смъртоносни: 5800 от тях са завършили с най-малко един убит, което е повече от предишната година.
45% от терористичните нападения са регистрирани в Ирак, подчертава документът.
Тези данни могат да навредят политически на администрацията на Буш, която е в остра конфронтация с демократите в Конгреса заради финансирането на войната в Ирак, като основен аргумент е именно борбата с тероризма, отбелязва АФП.
Докладът се изготвя по искане на Конгреса въз основа на информацията, събрана от 16 разузнавателни агенции, координирани от Националния антитерористичен център.