„Оценяваме нещо истински, едва когато го загубим" - горчивият опит ни доказва тази мисъл постоянно. Свикнали сме да приемаме толкова много неща за даденост, като едно от тях е водното ни богатство, там където се заражда животът. Неслучайно Земята е наречена Синята планета. Но ако ние сме художниците на планетата ни, то тогава все повече премахваме зеленото и я оцветяваме в мръсно синьо - една пагубна картина за всички нас.

Обширните и сякаш безкрайни водни пространства винаги са били символ на сладка свобода, скрити опасности и пътешествия в далечни и непознати земи. За морето хиляди клишета са били казани, изпяти и написани. Както бургаската поетеса Петя Дубарова разказва за „безбройните разплакани черупки", така и писателят Джоузеф Конрад описва жестокия живот по море. Представяме си Афродита, излизаща от пенещите се вълни, чието име буквално означава „родена от морската пяна". Но освен романтичните разходки по плажа и прекрасните спомени, за които напомня образът на морето, тази стихия, водата, има и една по-мрачна и не толкова идеализирана страна.

Баща ми, като бивш капитан, често ми е разказвал за живота си на корабите. Историите му са най-различни - смешни, поучителни, иронични. Но винаги след като е говорил за това казва: „Морето винаги взима своето.". А тази дума „винаги" звучи страшно и категорично. Докато слушам него и медиите, съобщаващи за хора, погълнати от водната стихия, аз откривам връзка между двете.

Тъй като три четвърти от нашата чудесна планета е покрита с вода, отношението ни към нея е такова, каквото е към въздуха и слънцето - „те винаги ще бъдат там". Водата е майка, в нея е започнал животът и тя все още дава многобройни рожби. Но ние, хората, безразборно избиваме „децата" на моретата и океаните и се отнасяме с пренебрежение към тези стихии. Ето тук е връзката. Водата скърби за хилядите тонове риба, раци и всички морски бозайници, които човечеството е избило. Затова тя взима в замяна невинни жертви. Това означава, че морето винаги иска полагащото му се. Докато не променим нагласата си към това, че водите са даденост, те винаги ще взимат своето.

„Дажбата" беше взета и през 2008 година. Българският товарен кораб „Ванеса", превозващ метали за Бургас, потъва в ледените води на Азовско море, заедно с десет души от 11-членния си екипаж. Само вторият механик оцелява. Спасителите успяват да стигнат до мястото на корабокрушението едва след 3 часа, заради силната буря. Обвинения са хвърлени от украинските власти върху капитана на парахода. Според тях, поредица от погрешни решения е довела до трагичния край на 2 януари. И всичко се оказва човешка грешка. Българите, естествено, отричаме докрай - всичко ни е изрядно. Украинците хвърлят сериозни обвинения, но и ги доказват. Дали капитанът не е подценил мощта на морската стихия? Никога няма да узнаем, защото „майката" го прибра при себе си.

Така си живеем в блажена заблуда, че винаги ще има слънце, което да ни топли, въздух, който да дишаме и вода, която да употребяваме. Нищо не е вечно. И ние сме тези, които умишлено съкращаваме тези „дадености". Замърсяването на природата и на целия свят около нас е един от най-наболелите проблеми в днешно време. Затова и се създават толкова организации, стремящи се да ограничат това замърсяване.

Но в повечето случаи лозунгите на подобни кампании си остават глас в пустиня. Факт е, че винаги хората малко или много са вредили на околната среда, но не толкова осезаемо колкото днес. За съжаление, в последните 100 години нашата вреда се е увеличила прекалено много. Постоянното нарастване на населението, както и научно-технологичният прогрес оставят своя „кървав" отпечатък върху природата ни. По-голямата част от съвременните хора мислят така: „Още едно отрязано дърво, още една изчезнала популация на риби - какво от това, не са последните?"

Докато се разсъждава с тази изкривена логика, навсякъде по света водите се замърсяват и разхищават. Питейната вода намалява. Много е възможно след време да се стигне до война за водни ресурси. Резките промени в климата, предизвикани от глобалното затопляне, влошават положението още повече. Избухват сериозни конфликти между държави поради липсата на достатъчно количество питейна вода. Такива страни са Израел, Палестина, Индия и Пакистан. Въпрос на време е и нашата скъпа България да се окаже в същото състояние. Кое е по-ценно, нефтът или водата? В бъдеще определено ще е второто.

Ако само за момент си представим, че замърсените води са дома на малката, червенокоса, анимирана русалка Ариел, колко ли щеше да е нещастна тя? По малката й красива опашка и по дългите й буйни коси щяха да полепнат черно кафяви нефтени петна без да могат да се махнат. Тогава едва ли щеше да се влюби в принца Ерик, след като знае, че той си влага парите в петролни платформи и трови любимите й морски обитатели. Анимационният филм, базиран на приказката на Ханс Кристиян Андерсен, определено нямаше да е с щастлив край. Изводът е: нефтът помита всичко - птички, рибки и русалки. Ние сме тези, които разваляме приказките.

Още един факт, подкрепящ фразата: „Парите карат света да се върти". Какво като са измрели някакви си птици? Какво като има огромно нефтено петно с размери 32 на 32 километра? Шоуто трябва да продължи. Бизнесът е силата, която движи колелото на обществото. И ние тук, далеч от американските прелести си имаме бизнес - и той до морето. Още не сме успели да взривим някоя петролна платформа, главно защото си нямаме наоколо.

Цял живот съм живяла на морето. Всичките си лета съм прекарвала по поморийските плажовете. Но през зимата, когато морето е само, без глъчката и слънцето, е тъжно. При вида на онова море, моето море, в моя град аз искам винаги да възкликвам „Ах..." с радост. Но с бързината на унищожаването на природата и замърсяването на водата, след време пак ще казвам „Ах...", но тогава с разочарование.

Поетът Христо Фотев е написал: „Морето само живите обича, а мъртвите изхвърля на брега". Но в днешно време, след това, което причиняваме на водите, нашите морета и океани определено не ни обичат. Някой ден морските вълни ще ни изхвърлят на брега, но не телата ни, а продадените ни души.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Снимката е илюстративна

Американската армия планира масивно увеличение в използването на дронове

Свят Преди 6 часа

В Украйна и Черно море дроновете променят начина, по който се водят войните

,

Зеленски: Сделката за полезните изкопаеми е първият резултат от срещата с Тръмп

Свят Преди 7 часа

Зеленски каза още, че сделката за полезните изкопаеми отваря пътя за модернизиране на промишлеността в Украйна

,

Какво предвижда споразумението между САЩ и Украйна

Свят Преди 8 часа

То беше подписано след дълги преговори и обрати

Нетаняху: Разбиването на „Хамас“ е по-важно от освобождаването на израелските заложници

Нетаняху: Разбиването на „Хамас“ е по-важно от освобождаването на израелските заложници

Свят Преди 9 часа

„Върховната цел е победата над враговете ни и ще я постигнем“, заяви още той

Майк Уолц и заместникът му напускат след скандала „Сигналгейт“

Майк Уолц и заместникът му напускат след скандала „Сигналгейт“

Свят Преди 10 часа

Президентът Доналд Тръмп публично подкрепи Уолц след избухването на скандала „Сигналгейт“

,

Преговорите между Иран и САЩ се отлагат, обяви Оман

Свят Преди 10 часа

Оман играе посредническа роля в дипломатическия процес

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Свят Преди 10 часа

Вучич също така заяви, че ще напусне политиката сам, а не защото някой ще го свали от власт

.

Гърция арестува мъж за шпионаж в полза на Русия

Свят Преди 11 часа

Изглежда, че заподозреният е снимал, записвал и разпространявал материали с военно значение в продължение на поне шест месеца

,

Агата Кристи "ще води" курс по творческо писане с помощта на AI

Любопитно Преди 11 часа

Обучението включва ИИ, изображения и възстановени аудиозаписи, пресъздаващи думи на авторката

д

От днес декларираме коли, купени от чужбина

България Преди 12 часа

Тези стоки се използват често в схеми за данъчни измами

18-годишната Магдалена от Хасково е удушена с примка, тялото ѝ - открито в бидон

18-годишната Магдалена от Хасково е удушена с примка, тялото ѝ - открито в бидон

България Преди 12 часа

17-годишен е с повдигнато обвинение и е направил пълни самопризнания, съобщиха още от прокуратурата

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Свят Преди 12 часа

Тя обвини американския президент, че е изоставил в американските идеали

,

Нова Зеландия е връхлетяна от разрушителни ветрове, проливни дъждове, сняг и високи вълни

Свят Преди 12 часа

В района на столицата около 1000 домакинства нямат ток

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Пари Преди 13 часа

Технологичният напредък, демографските промени и преходът към зелена икономика оформят новите правила

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Свят Преди 13 часа

Регионът се намира западно от Донецка област и северно от Запорожка и Херсонска област

Снимката е илюстративна

Първото изображение от най-големия слънчев телескоп в света улови Слънцето с невиждани детайли

Любопитно Преди 13 часа

Снимката е първата, направена от новия видимо регулируем филтър на Слънчевия телескоп на Националната научна фондация на САЩ „Даниел К. Инуйе“.