С настъпването на пролетта в Европа от Африка ще се завърнат около 32 милиона лястовици, съобщи ИТАР-ТАСС, цитирана от БТА.
Прелитайки хиляди километри, птиците идват в европейските страни, за да свият гнезда и да отгледат потомство.
Първите лястовички тази година вече са били видени в Италия - в Сицилия, в областите Тоскана и Лацио. Тази година те са пристигнали още в началото на март, близо две седмици по-рано от обичайното. Според специалисти причина е глобалното затопляне.
По прогноза на орнитолози тази година в Италия ще има от 500 000 до 1 млн. лястовички. Заедно с тях ще долетят и още 357 вида прелетни птици.
На Апенинския полуостров 157 вида птици се нуждаят в една или друга степен от защита и в една или друга степен са застрашени от измиране.
Британски учени алармират, че до края на ХХI век могат напълно да изчезнат три четвърти от видовете птици, които обитават Европа. Според техните прогнози заради затоплянето на климата се очаква изместване на ареала на всички европейски птици с 550 км на североизток.
В резултат на това жизненото пространство на всяка птица ще се намали наполовина и повече и ще бъде застрашено съществуването на много животни.
В същото време "Е.ОН България" и Българско дружество за защита на птиците съобщиха, че поставят платформи за щъркелови гнезда върху електрически стълбове на територията на Североизточна България.
Проектът е част от активната политика на "Е.ОН България" за опазване на околната среда и запазване на равновесието в природата.
"Въпреки динамиката на нашето ежедневие и бързите темпове на индустриално развитие, да живеем в хармония с природата е въпрос на лична и корпоративна отговорност", заяви Анатоли Симеонов - член на Управителния съвет на "Е.ОН България Мрежи".
Белият щъркел - един от двата защитени видове щъркели, включени в Червената книга на България, подлежи на опазване както на национално, така и на европейско ниво. Характерна особеност на този вид е неговата силна привързаност към местата за размножаване.
Гнездящата двойка изгражда едно единствено гнездо и го надгражда всяка следваща година. През последните 30 години се наблюдава миграция на местата за гнездене при белия щъркел към съоръжения на електроразпределителната мрежа.
В момента около 90 % от гнездата на Белия щъркел се намират върху електрическите стълбове ниско напрежение. Поставянето на платформи върху тези стълбове е начин да се предпазят птиците от попадане под напрежение, да се запазят изградените вече гнезда и по този начин да се осигури възможност за запазване на популацията, а от друга - да се предотвратят повреди по електроразпределителната мрежа, предизвикани от тях и да се осигури безпрепятствена поддръжка на съоръженията.
За да не се наруши периодът на гнездене, първият етап на проекта ще започне през следващата седмица и ще продължи до окончателната пролетна миграция на птиците, а следващият етап ще стартира след тяхната есенна миграция към райони с по-топъл климат.