Р ичард Холбрук, архитектът на американската политика на Балканите през последните 15 години, предупреди в интервю за сръбския вестник "Вечерне новости", че насилие в Косово може да избухне още през април, ако новата резолюция за Косово срещне пречки в Съвета за сигурност на ООН.
"Смятам, че ООН трябва да свърши своята част от работата още през април. Планът на Ахтисаари е възможно най-добрият план при тези обстоятелства. Не е съвършен, но е добър и е много важно да мине в Съвета за сигурност", казва Холбрук.
Ако руснаците отложат процеса,
ако се опитат да променят съдържанието на плана или на резолюцията, или наложат вето върху новата резолюция, ще имаме ситуация, при която дълго очакваното желание на албанците за независимост на Косово ще експлодира в насилие, прогнозира експертът.
Москва трябва да разбере, че е отговорна за последиците от такъв театър в Ню Йорк, казва той.
Запитан дали смята, че Сърбия дори с помощта на Русия не може да защити своята териториална цялост по отношение на Косово, Холбрук казва:
"Москва окуражава Белград да се противопоставя на това, което е неизбежно - раждането на нова държава. Руската позициия само дава крила на радикалните течения в Сърбия.
Путин на няколко пъти даде да се разбере, че Русия може да наложи вето, но точно поради това трябва ясно да се каже, че ветото ще произведе насилие и може би война в Косово.
Косовският въпрос е голям тест за Путин да покаже дали Русия е част или не е част от международната общност. От друга страна, никога
не съм срещнал нито един руски дипломат,
който наистина да държи на Балканите. Сърбите трябва да си спомнят, че Русия никога не е застанала зад тях, освен през 1914 г.
Вярно е, че съществува страх, че даването на независимост на Косово ще създаде опасен прецедент в международното право. Този страх обаче е неоснователен.
Призовавам ви
внимателно да прочетете резолюция 1244. В нея много ясно пише, че ООН има мандат да определи бъдещия статут на Косово. В този момент ООН прави именно това, определя статута на Косово."
Запитан дали не вижда възможност да се стигне до компромисно решение за областта, американският дипломат заявява:
"В Косово пропуснахме златната възможност да решим проблема, докато Зоран Джинджич беше жив. Но тогава ООН, САЩ и ЕС имаха погрешна политика, която се изразяваше със "стандарти преди статута". Това беше грешка, защото около стандартите винаги можем да се караме и да нямаме съгласие в каква степен са постигнати.
Статутът трябваше да бъде определен до края на 2003 г. Винаги съм казвал, че Сърбия трябва да избира между опитите да задържи Косово и да стигне до ЕС.
Ако Сърбия избере Косово, ще изгуби и двете, защото размирната област вече не е нейна. Сърбия трябва да гледа към бъдещето."