"Кабинетът ще изкара целия свой мандат", уверен е зам.-председателят на ДПС Лютви Местан. В интервю за "Труд" той казва:

"Пълен мандат означава успешно управление. За тези, които биха реализирали успешно управление, няма друг мотив за участие в следващите избори. Точно в какво съотношение това би се случило и точно с кои участници - в крайна сметка ще реши избирателят. Но едно е сигурно - и следващите правителства ще са коалиционни. Формулата на властта се задава от избирателите. Тук мераците на политическия субект нямат значение."

"23 интелектуалци подкрепиха Първанов", отбелязва същото издание. 23 интелектуалци и спортисти в Стара Загора се обединиха за издигането на Георги Първанов за втори мандат.

Сред тях са кметът на града Евгений Желев, футболната легенда Петко Петков, художници, поети и юристи. Според Нешка Робева Първанов е показал, че е обединител на нацията и че няма конкуренция за поста.

"Тънки сметки за бърза победа", е коментарът в "Капитал": "Освен да подклаждат електоралната любов, усилените обиколки на Първанов са и част от стратегията на щаба му за осигуряване на максимален брой избиратели пред урните на 22 октомври, без много да се интересува за кого ще гласуват.

Конституцията поставя условие за избирането на президент на първи тур да са гласували повече от половината избиратели, а победителят да е взел повече от половината от гласовете им. Тъй като се предполага, че по-голямата част ще са дисциплинирания електорат на социалистите, задача номер едно за Първанов е да се повиши избирателната активност."

"Новинар" помества обширно интервю с Бойко Борисов, кмет на София и лидер на ГЕРБ. Той заявява :

"В момента мисля много активно да издигнем наш кандидат. Имаме човек. Млад, енергичен, семеен, с деца, доказал се, бил е в казармата. Минал е всички академии. И у нас, и в чужбина. Но все пак искам да изчакам какво ще каже президентът Първанов.

Важно ми е все пак да чуя и г-н Беронов. Лошото е, че той вече е зомбиран от Костов и Екатерина Михайлова. И това автоматически го прави неизбираем, щом тези хора го подкрепят."

"Как Део си избира президент", е анализът в "24 часа" (тв водещият подкрепя кандидатурата на Първанов).

"Тези дни се родиха инициативни комитети за издигане на президентските кандидатури на Георги Първанов и Неделчо Беронов. И някои се подразниха, че любими актьори били хамелеони - преди подкрепяли един партиен цвят, а сега - друг. Тези критици, види се, не схващат разликата между президентски и парламентарни избори. Наесен ще гласуваме за държавен глава, не за народни представители. Когато избираме депутати, избираме партия. На президентските избори важен е не цветът, а кройката на кандидата, личните му качества, възгледи, харизма, прическа, излъчване."

"Социалната политика - малко успехи и много хвалби", е анализът в "Монитор". Посочва се, че въпреки намалените осигуровки, заплатите не се вдигнаха, а предвидените пари за по-добре платеното майчинство може и да не стигнат за цялата година.

"Според Емилия Масларова соцалната ни политика се подчинявала на принципите заетост, справедливост и сигурност. Заетостта я докарваме някак си, но малцина са работещите в България, които се чувстват сигурни за работните си места.

Социалната справедливост, според Масларова, се измерва с това, че мнимите бедни, които са взимали средства за подпомагане от държавата, ще бъдат лишени от тях не една, а две години."

"Левицата: Напред към Лесидрен-2", е коментарът в "Труд". Във фокуса на вниманието е процесът на одесняване на БСП. Проф. Кръстьо Петков препоръчва на левицата на предстоящия пленум на Висшия съвет освен с икономическа политика (включая управленска корупция) да се занимае и със отказа от социална политика. И да си зададе логическия въпрос: когато завиеш по-вдясно от най-десните, къде стигаш? Отговорът според него е: в задънена улица.

"Удариха яко корупцията по границата", е водещо заглавие във вестника. Зашеметяващ ръст на приходите от пътни такси на ГКПП-Калотина отчете фонд "Републиканска пътна инфраструктура".

След като в понеделник на пункта бе въведена автоматична компютърна система за отчитане на претоварени и извънгабаритни тирове, приходите от такси са нараснали 684 пъти!

"Чиновниците хванати в 1000 прегрешения", пише "Стандарт". 976 нарушения на Закона за държавния служител са разкрили от април досега контролните органи, отчете министърът на държавната администрация Николай Василев.

Инспекторите направили 96 проверки в пет министерства и още 100-ина административни структури. Чиновниците отказвали да обявят имотното си състояние, други не спазвали предвидени срокове.

"Чиновниците са безсмъртни", е коментарът в къщото издание. Посочва се, че всяка управляваща партия иска да усвои някакъв кадрови ресурс.

"И понеже Законът за държавния служител затруднява безогледните уволнения, за да се назначат на работа "нашите", трябва да се измислят нови дирекции и агенции, често дублиращи дейността си. Да не забравяме също, че бюрокрацията притежава и чудното свойство да се самовъзпроизвежда и дори сама да си измисля работа", с критичен тон отбелязва авторът.

"40% жени в политиката = повече пари за партиите", отбелязва "24 часа". Ако партиите включат поне 40% жени на избираеми позиции в листите си, да получават допълнителна финансова субсидия от държавата.

Това предлагат от либералния политологичен институт. Там проучвали шест месеца как да насърчат участието на слабия пол в обществения живот. Сега у нас от управленците и политиците само 15% са жени, докато в Европа те са двойно повече. Най-добре са представени жените в парламента - 21%, а най-слабо сред кметовете - само 9%.

"24 часа" публикува обширно интервю с режисьора Теди Москов под заглавие "Появи се носталгия по социализма - много слугуваме на парите".

"Вече не се мисли къде си, какво представяш, а колко получаваш. Всеки се интересува само от пари и започва да се прокрадва някаква носталгия по социализма, когато парите не бяха толкова важни. Тогава бяха важни други неща."

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Историята на 169-годишната църква в с. Голема Раковица, чийто купол падна

Историята на 169-годишната църква в с. Голема Раковица, чийто купол падна

България Преди 49 минути

Построен през далечната 1857 година с дебели, красиво изписани стени и с общите усилия на местните жители, този храм е видял всичко: възход, пепелища, войни и чуждо преклонение

Най-богатата котка в света: Истината за милионите на Карл Лагерфелд и Шупет

Най-богатата котка в света: Истината за милионите на Карл Лагерфелд и Шупет

Любопитно Преди 1 час

Седем години след смъртта на Карл Лагерфелд завещанието му остава мистерия, обгърната в данъчни битки и семейни тайни. Какво се случи с милионите на дизайнера и как живее днес Шупет – най-известната котка в света на висшата мода?

Опасна двойна игра в премиерния сериал „В името на сина ми“ по DIEMA FAMILY

Опасна двойна игра в премиерния сериал „В името на сина ми“ по DIEMA FAMILY

Любопитно Преди 3 часа

Не пропускайте драматичната турска поредица от 8 юни всеки делничен ден в 20:00 ч.

Нетаняху влезе в болница

Нетаняху влезе в болница

Свят Преди 3 часа

Нетаняху е обявен за здрав, след като е крил проблема си по време на войната в Иран

.

Мечето Падингтън се завръща: Четвъртият филм привлече холивудски звезди зад камерата

Любопитно Преди 3 часа

Четвъртият филм за любимото мече привлече сценаристите на „Вице“ Армандо Янучи и Саймън Блекуел. Хитовият франчайз за над 800 млн. долара е в преговори и за завръщането на режисьора Дугал Уилсън. Новата история обещава да бъде истински хит

Евакуираха луксозен мол след атака с мистериозно вещество, над 20 души са в болница в Токио

Евакуираха луксозен мол след атака с мистериозно вещество, над 20 души са в болница в Токио

Свят Преди 3 часа

Спешни екипи със защитни костюми извели хората от търговския център, след като десетки клиенти внезапно се задушили и се почувствали зле

Новак Джокович и дъщеря му взривиха мрежата с танц на „Бангаранга“

Новак Джокович и дъщеря му взривиха мрежата с танц на „Бангаранга“

Любопитно Преди 3 часа

Тенис легендата Новак Джокович отново показа любовта си към българската музика. Преди старта на „Ролан Гарос“ Джокера и малката му дъщеря Тара се включиха в световната мания около песента „Бангаранга“ на DARA с атрактивно видео в TikTok

Кола се запали в движение и подпали паркиран автомобил в Пловдив

Кола се запали в движение и подпали паркиран автомобил в Пловдив

България Преди 3 часа

Частични щети са нанесени още два автомобила

„Най-добър младежки стартъп в България 2026” навлиза във финалната си фаза - предстоят три финала и церемония по награждаване

„Най-добър младежки стартъп в България 2026” навлиза във финалната си фаза - предстоят три финала и церемония по награждаване

Любопитно Преди 3 часа

Над 330 екипа от цялата страна и чужбина преминаха обучителната програма на състезанието, а 30 от тях ще се изправят пред жури от инвеститори и предприемачи в последната седмица на май

<p>Руските GPS смущения застрашават сигурността в Европа</p>

Литва: Русия е способна да фалшифицира GPS сигналите дълбоко на територията на Европа

Свят Преди 3 часа

Европейските страни често обвиняват Москва за електронни смущения

На косъм от трагедия: Сухо дърво се стовари до дете в парк в Чирпан

На косъм от трагедия: Сухо дърво се стовари до дете в парк в Чирпан

България Преди 4 часа

Служители на местната администрация отстранили дървото от района на детския кът

Кран изпусна купола на 169-годишна църква край София

Кран изпусна купола на 169-годишна църква край София

България Преди 4 часа

Случката е заснета и разпространена в социалните мрежи

Vivacom GAME ON 2026 стартира супергеройски сезон  с нова визуална идентичност и мобилна игра

Vivacom GAME ON 2026 стартира супергеройски сезон с нова визуална идентичност и мобилна игра

Любопитно Преди 5 часа

Тази година сблъсъкът е между миналогодишния FIBER CHAMP Кристиан Николов (Kriskata) и новото попълнение Christofer White, който влиза директно в битката с амбицията да отнеме титлата на действащия шампион

<p>&ldquo;Не ми пука, защото съм унгарец&rdquo;: Румънски министър подаде оставка след скандален запис</p>

“Не ми пука за националния интерес, защото съм унгарец”: Министърът на културата на Румъния подаде оставка след скандален запис

Свят Преди 5 часа

Деметер поднесе извинения, за това, че е създал "смут и разделение" в обществото