О т предпазването на очите от прах и мръсотия до задействането на рефлекса на мигане, миглите имат защитна функция, която далеч надхвърля тяхната естетика. Това прави още по-трудно обяснението на тенденцията, която набира популярност в социалните медии: мъже да режат миглите си, в опит да изглеждат "по-мъжествено", разказва CNN.
Видеоклипове, публикувани в TikTok, Instagram и X през последните седмици, показват мъже, които рискуват да доближат бръсначи и тримери съвсем близо до очите си в бръснарници от Турция до Нова Зеландия, за да постигнат къси или напълно избръснати мигли. Докато някои залагат на електрически машинки за подстригване, други използват фризьорски ножици и разчитат на стабилна ръка.
„Миглите са жизненоважни както за зрителното изживяване, така и за здравето на очите“, посочва Вики Лий, консултант офталмолог и окулопластичен хирург в Imperial College London. „Освен че действат като бариера и спусък за защитния рефлекс на мигане, миглите помагат за намаляване на въздушния поток над очите, поддържат влагата, филтрират интензивната слънчева светлина и подобряват визуалното качество.“
Според Лий миглите естествено преминават през цикъл на растеж и падане, но тя предупреждава, че неправилното отстраняване крие редица рискове. „Рязането или подрязването на миглите може да причини дискомфорт и дразнене, тъй като остър край може да се търка във вътрешната повърхност на окото, да не споменаваме опасността от потенциално нараняване на окото.“
Мъжественост и външен вид
Тъмните и дълги мигли традиционно се свързват с женственост и привлекателност, отразени в изкуството, поезията и литературата през вековете. Научни изследвания също потвърждават, че при жените с по-високи нива на естроген миглите са по-изразителни, а този белег еволюционно се свързва с плодовитостта.
В съвременния свят обаче тенденцията към преувеличена "мъжественост" се популяризира от влиятелни лица като Андрю Тейт и дори от корпоративни лидери като Марк Зукърбърг, който открито говори за значението на "мъжката енергия". Това, както и публични дебати за външността на политици като Джей Ди Ванс, водят до все по-голям стремеж сред някои мъже да потискат всичко, което може да се тълкува като женствено – включително и външния вид на миглите.
Интернет дискусии около външността на Джей Ди Ванс, както и директни коментари от обществени личности, само засилват вниманието върху темата. Примери като този на Спенсър Бейли, който често получава критики за гъстите си мигли главно от други мъже, подчертават как социалните нагласи за мъжествен и женствен външен вид са все така актуални.
По време на предизборния дебат на Ванс през октомври 2024 г. социалните мрежи бяха пълни със спекулации, че той е носил очна линия. Коментарите станаха толкова широко разпространени, че бившият републикански конгресмен Джордж Сантос се намеси в Х: “Ванс НЕ използва очна линия.”
“Срещнах го лично преди да стане сенатор и мога да потвърдя, че има дълги мигли и те хвърлят сянка върху водната му линия. Пораснете хора!”
Социални тенденции
Последните данни показват, че традиционализмът на половите роли нараства сред част от населението в САЩ. Проучване от Views of the Electorate Research Survey сочи, че повече от три четвърти от републиканците са съгласни с твърдението, че “какво означава да си мъж се е променило и не мисля, че това е било добре за обществото.” 48% от републиканските мъже вече смятат, че жените “трябва да се върнат към традиционните си роли”, спрямо 28% през 2022 г.
Въпреки тези нагласи, реалните поведенчески промени не са толкова изразени – все повече жени работят, а нивата на брак и раждаемост намаляват. В исторически план през последните петдесет години делът на хората, които вярват, че “мястото на жената е в дома”, спада значително.
Мередит Джоунс, почетен професор по джендър изследвания в Brunel University London, коментира пред CNN: „Колкото по-консервативно и традиционно е едно общество, толкова повече то ще се стреми да подчертае външните разлики между половете.“ Според нея миглите са особен маркер – когато за жените се насърчават изключително дълги и гъсти мигли, за мъжете, напротив, се налага друг модел.
Джоунс добавя: „Примерът с подигравката на Джей Ди Ванс относно външността му беше показателен, защото президентът Тръмп също използва грим, за да изглежда по-здрав и мъжествен.“
Междувременно се появява и fullfacenomascara движение – част от жените и инфлуенсърите се отказват от спиралата, популяризирайки естествената красота. Според анализатори това все още е нишова тенденция и спиралата остава най-използваният продукт за очи в САЩ.
Джоунс подчертава, че модите са циклични и често отразяват социалните и политически нагласи на времето. Каквото и да диктува моментната тенденция, противоположната реакция винаги следва – както показа и революцията в модата на 60-те и 80-те години, породена от предходен консерватизъм.