В ремето е сухо или влажно? Това е основният въпрос при избора на облекло.

Тъй като светът продължава да се бори с екстремните горещини, които стават все по-чести благодарение на изменението на климата, дрехите, които носим, са жизненоважен компонент за това как да се предпазим от  яркото слънце. Изследователи са установили, че когато носим подходящи дрехи, намаляваме и употребата на климатик, което в дългосрочен план би спестило значително количество енергия. По този начин  хората ще спестят пари и ще се намалят емисиите на парникови газове, обясняват експерти.

Какво трябва да носите, за да не усещате екстремните горещини 

Цвят и дизайн

Що се отнася до цвета, повечето хора носят бяло през лятото, защото бялото отразява слънчевите лъчи, а не поглъща светлината, както черното.

Тази теория обаче става малко по-сложна, когато започнем да говорим за дебелината на дрехата и колко прилепнала по тялото е тя. Топлината не идва само от слънцето - тя идва и от телата ни. Когато топлина от телата ни попадне върху бялата дреха, тя се отразява обратно към нас, обясняват учени.

През 1980 г. проучване на причините, поради които бедуините - местен, полуномадски народ, който обитава пустинните райони на Арабския полуостров, Близкия изток и Северна Африка - носят черни дрехи в пустинята, установява, че излагането на топлина е еднакво, независимо дали членовете на племето носят черни или бели дрехи.

Как е възможно това?

Тъканите дрехи с черен цвят са по-добър радиатор на топлина, което означава, че абсорбират топлината, излъчвана от тялото. Това също играе роля в охлаждането на тялото ви през горещите месеци, посочват изследователи. 

Бедуините носели свободни черни дрехи, особено ако е ветровито, пише BBC. Свободните черни дрехи затоплят пространството между плата и кожата, като подпомагат възходящото въздушно течение и осигуряват охлаждане.

"Количеството топлина, получено от бедуин, пребиваващ в горещата пустиня, е еднакво, независимо дали носи черна или бяла дреха", се отбелязва в проучването. "Допълнителната топлина, погълната от черната роба, се губи, преди да достигне кожата", се казва още в него.

Колко прилепнала по тялото е дрехата, е по-важно от нейния цвят. Въпреки това, ако ще носите плътно прилепнали дрехи се придържайте към бялото. Тъканите с текстура, като сатен, помагат за повдигане на дрехите от кожата. 

Материалът е от значение

"Изборът на материята е от решаващо значение", казва стилистът и моден писател Хедър Нюбъргър. "Ако носите прекалено обемен дънков гащеризон, ще усещате топлината много повече. Заложете на дреха изработена от шифон", съветва модният експерт.

"Избирайте дрехи изработени от материал, който позволява преминаването на водни пари, така че да не блокира изпарението на потта", казва Рет Алън, доцент по физика в Югоизточния университет на Луизиана. "Някои от по-новите материали на спортна основа правят това.  Памукът не се справя толкова добре с тази задача", добавя той. 

Всички текстилни материали до известна степен улавят инфрачервеното излъчване на тялото, което помага да се стоплим в студеното време.

Памукът без покритие, ленът, найлонът и полиестерът се класифицират като дишащи материи в някаква степен, което означава, че те позволяват на потта и топлината да излизат през материала. Те обаче се различават от материите, които активно извличат водата от тялото ви, пише BBC.

Памукът и полиестерът поглъщат и отразяват по-голямата част от инфрачервените лъчи, които попадат върху тях - почти 99 %, което означава, че често изглеждат бели на инфрачервени изображения. Тези материали пропускат и 30-40% от видимата светлина. Според изследователи от Масачузетския технологичен институт тази комбинация може да накара тялото да се затопли по-бързо. Това се случва, защото постъпващата видима светлина може да генерира топлина, която след това не може да излезе като инфрачервено излъчване, генерирано от тялото, разясняват учени.

Потенето е основният механизъм за охлаждане на тялото в горещите дни. Памукът абсорбира влагата, но не съхне бързо, така че ако се потите много, дрехите ви ще останат мокри, което ги прави непрактични. Ленът е широко разпространен, тъй като е познат като "дишаща материя",  поради големите си влакна, но подобно на памука съхне бавно. "Мериносовата вълна е популярен избор за материя, ако прекарвате много време на открито, тъй като е дишаща материя, която не задържа влага и неприятни миризми.

Найлонът и полиестерът се използват в повечето  облекла, тъй като съхнат бързо, те обаче задържат миризми, обясняват модни експерти. 

Ако наистина искате да се разхладите, съблечете се напълно - стига това да е подходящо, разбира се, казва Джордж Хейвенит, професор по физиология на околната среда и ергономия в Университета Лафбъро в Лестършир, Великобритания. "Дрехите предпазват кожата ви от изгаряне. Защитата на кожата от ултравиолетовите лъчи е приоритет", посочва той. .

Нова наука

Популярни спортни компании инвестират милиони в разработването на "интелигентни" материи, а учените също влагат средства в изследването на това кои материи са по-добри в поддържането на прохладата на тялото.

Учените от Масачузетския технологичен институт  установиха, че ключовият баланс, който позволява на топлината да се излъчва по-ефективно от тялото, е материал, който е непрозрачен за видимата светлина, но е прозрачен в инфрачервения диапазон. Установено е, че ако се направят по-тънки найлонови и полиестерни влакна и се вплетат в прежда с дебелина 30 микрометра, това може да помогне на потребителя да поддържа по-комфортна температура.

Учени разработиха синтетични влакна с покрития, които всъщност променят структурата си в отговор на външните условия - освобождават повече топлина при повишаване на температурата. Адаптивната прежда се разширява и свива, като променя пространството между влакната. По-голямото разстояние позволява на текстила да диша и да излъчва топлина.

Мокри дрехи

Може би най-добрият начин да се охладите в жегата, е просто да носите мокри дрехи, посочва Allain. Водата се нуждае от топлинна енергия, за да се изпари, и докато извършва този преход от течност към газ, тя използва топлината, идваща от тялото ви, като охлажда кожата ви и понижава телесната ви температура.

Оказва се, че изборът на облекло, е малко по-сложен от това просто да облечете бяла тениска. Но правилната материя, подходящата кройка могат да ви помогнат в горещите дни. 

Тоалетите на жената, която носи рокля за 1 милион долара
Връща се мъж от командировка и пита 5 годишния си син: - Докато ме нямаше, дойде ли някой чичко на гости? - Нееее! - А,…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Преговорите между Иран и САЩ се отлагат, обяви Оман

Свят Преди 1 час

Оман играе посредническа роля в дипломатическия процес

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Свят Преди 1 час

Вучич също така заяви, че ще напусне политиката сам, а не защото някой ще го свали от власт

д

От днес декларираме коли, купени от чужбина

България Преди 3 часа

Тези стоки се използват често в схеми за данъчни измами

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Свят Преди 3 часа

Тя обвини американския президент, че е изоставил в американските идеали

,

Нова Зеландия е връхлетяна от разрушителни ветрове, проливни дъждове, сняг и високи вълни

Свят Преди 3 часа

В района на столицата около 1000 домакинства нямат ток

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Пари Преди 4 часа

Технологичният напредък, демографските промени и преходът към зелена икономика оформят новите правила

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Свят Преди 4 часа

Регионът се намира западно от Донецка област и северно от Запорожка и Херсонска област

Снимката е илюстративна

Първото изображение от най-големия слънчев телескоп в света улови Слънцето с невиждани детайли

Любопитно Преди 4 часа

Снимката е първата, направена от новия видимо регулируем филтър на Слънчевия телескоп на Националната научна фондация на САЩ „Даниел К. Инуйе“.

Транспортна стачка блокира Гърция

Транспортна стачка блокира Гърция

Свят Преди 5 часа

Препоръчва се шофьорите да избягват централните части на Атина и Солун

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Любопитно Преди 5 часа

Неговите космологични представи и астрономически знания предизвикват интерес и дебати сред учени и изследователи от десетилетия

Трудова експлоатация: Чужденка разказва как е превърната в робиня у нас

Трудова експлоатация: Чужденка разказва как е превърната в робиня у нас

България Преди 5 часа

Жената твърди, че работодателите ѝ взели документите и я заплашвали

Районното управление в Кюстендил има нов началник

Районното управление в Кюстендил има нов началник

България Преди 6 часа

Главен инспектор Иван Георгиев работи в системата на МВР от 2003 година

Внимание, шофьори! Полицията с мерки срещу нарушителите на пътя по празниците

Внимание, шофьори! Полицията с мерки срещу нарушителите на пътя по празниците

България Преди 6 часа

Големи задръствания са се образували в района на Кресна в посока Гърция

"Войната в Украйна ще спре, когато Путин каже "победихме"

"Войната в Украйна ще спре, когато Путин каже "победихме"

България Преди 6 часа

Президентът на Русия не се интересува от общественото мнение и колко хора умират, заявиха преподавателят в Харковския университет проф. Михаил Станчев и международният анализатор Чавдар Стефанов