М иналата седмица беше наблюдавано огромно слънчево торнадо, достатъчно голямо, за да погълне Земята, да се върти по повърхността на „тихото“ слънце, пише Newsweek.
С помощта на телескоп, изработен от части втора употреба, включително част от стар дървен диван, Дейвид Уилсън засне драматичното слънчево събитие на 7 май от задния двор на обсерваторията си в Инвърнес, Шотландия.
Той разказва пред Newsweek: „Няма нужда да харчите десетки хиляди евро за слънчева астрономия.“
На кадрите на Уилсън се вижда как плазмата се завихря около повърхността на Слънцето като отломки от торнадо, напомняйки движението на това, което на Земята е обикновен вихър.
Миналата седмица Spaceweather.com съобщи, че слънчевата активност е била ниска през цялата седмица, като „постоянната тишина е довела до изравняване на рентгеновите лъчи на Слънцето“.
Solar Tornado Big Enough to Swallow Earth Seen on 'Quiet' Sun https://t.co/diBpLNBt1D
— #TuckFrump (@realTuckFrumper) May 14, 2025
Въпреки това уебсайтът също така обясни, че „тишината“ на Слънцето е относителна, тъй като слънчевата активност се оценява по експлозивност.
Макар че слънчевите торнада може да приличат на тези на Земята, всъщност те са много далеч от подобни. Земните торнада се образуват от силни ветрове и се движат наоколо, като оставят разрушения по пътя си, но тези на слънчевата повърхност са съвсем различни.
Слънчевите торнада са съставени от намагнетизиран газ и изглежда, че се коренят някъде по-надолу в повърхността на слънцето, като никога не се отдалечават от първоначалното си местоположение.
Бурите не са рядкост на Слънцето. Въпреки това, според НАСА, понякога те могат да предизвикат сериозни смущения в магнитното поле на Земята, наречени геомагнитна буря.
Макар че тези бури обикновено не причиняват пряка вреда на нас на Земята, те могат да доведат до прекъсване на радиовръзката, прекъсване на електрозахранването, а от положителна страна и до красиви полярни сияния.
През май 2024 г. екстремна геомагнитна буря G5, най-силната, регистрирана през последните 500 години, предизвика ослепителни полярни сияния в небето. Но това не беше единственият ефект, който тази буря имаше върху Земята.
Според НАСА заплахата от по-високо радиационно облъчване и рискът от загуба на комуникация и навигация са принудили някои трансатлантически полети да променят маршрута си.
През април тази година проучване на Кралския университет в Белфаст установи, че интензивните слънчеви изригвания предизвикват пулсации в земната атмосфера.
Водещият автор на изследването, физикът Ейслинг О'Хеър, заяви пред Newsweek: „Това е важно, тъй като за първи път успяхме да покажем, че пулсациите на слънчевите изригвания и земната атмосфера пулсират в синхрон по време на слънчево изригване.“