Младите хора искат да харесват работата си, да получават достатъчно пари и да живеят в нормално жилище, което не е твърде скъпо. Но на днешното поколение непрекъснато му се казва да изисква по-малко.
С все по-големия процент хазяи, които превръщат хола в спалня, с цел да вдигнат цената на наема, принуждават повечето млади да живеят като в общежитие, но без да са реално в такова.
Това е важен проблем, не само защото спането, храненето и вършенето на ежедневните задачи се случват в една и съща стая, но и защото младите хора плащат недопустими цени за жилище, което не отговаря на цената си.
Животът без хол е възможен, но не изглежда правилно. Споделените със съквартиранти апартаменти пък и едностайните такива могат да бъдат клаустрофобични... и изолиращи - в един момент се опитваш да се добереш до котлоните на печката, а в следващия разбираш, че си живял сам в квартирата в продължение на 2 дни и не помниш кога последно си говорил на глас.
Студенти живеят безплатно в старчески дом
Липсата на достатъчно пространство пък може да попречи на съня. А и как мозъкът ти да направи разликата между работа и спане, след като и двете се случват на едно и също място?
The National Sleep Foundation непрекъснато предупреждава за вредата от това да превръщаш леглото си в работно място. Защото повлиява както на продуктивността, така и на качеството на съня ти.
"Една от най-големите грешки, която хората правят с техните спални е, че се опитват да наблъскат всичко в тях", твърди Гари Замит, ръководител на Института за проблеми със съня в Ню Йорк в интервю за Dazeddigita. "Те я използват като офис, като място за забавление, докато часовникът не удари 22.00, и очакват, че веднага щом угасят светлините, ще заспят. Мозъкът обаче не работи така".
Изследване на неправителствената организация Shelter от 2017 г. разкрива, че един на всеки пет възрастни в Англия страда от безспокойство и депресия заради напрежението в квартирата, което включва също и ненадеждни договори за наем и лоши условия.
Примиряването с обстоятелствата дава свободата на нечестните наемодатели да продължават да искат повече, отколкото предлагат.
Сега живеят най-самотните хора в историята в историята на човечеството
Тенденция сега е младото поколение да се задоволява с неприятни квартири на високи цени, като се заблуждават, че цените са адекватни за жилището.
Предвид високите наеми днес и ниското заплащане в световен мащаб, е трудно хората до 30-годишна възраст да се сдобият със собствено и още повече голямо жилище.
В тази връзка, в интервю за Dazeddigital архитектът Патрик Шумахер пък посочва, че холът в един дом е лукс.
"За много млади работещи хора, които са предимно навън и използват интернет 24/7, един малък, непретрупан апартамент с размерите на хотелска стая, би бил достатъчен за техните нужди".
Експерти като Шумахер щяха да виждат нещата по-различно, ако наистина живяха в такъв апартамент, вместо в триетажна къща в центъра на Лондон.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!