Фрагменти 53: Лесното и трудното
Ивайло Цветков   
Източник: Евгени Димитров@Bulphoto

Защо все избираме „лесното“?

Помните ли един от най-великите моменти в творчеството на Стратиев? Когато в “Оркестър без име” „наште“ спорят „културологично“ с човек, който ги глобява (след като Катето Евро вече е с два, а не с три куфара, ох, недей, че…), щот принудително нощуват в няква овощна градина. Той ги глобява, и възниква нещо като спор – изкуството ли е по-важно, или хладилникът (най-общо).

***

Същият казва нещо велико – то сега всяко свири и пее, пък един човек не можеш да хванеш за работа.

***

Ние все още сме в закопани в този социокултурен спор, наследен от комунистическата смазваща „уравниловка“, за сметка на културната и икономическа стратификация. Ако се опитам да обясня на даден датчанин, примерно, че фермерът у нас е бил е по-важен от класическия музикант (щот го „храни“), този даден датчанин би се облещил, защото в развитите демокрации няма подобно простовато разделение.

***

Проверих: чудесният актьор, който изплюва своите пет реплики като вид „натуршчик“, се казва Иван Янчев. Но през неговата уста Стратиев (и най-вече режисьорът Людмил Кирков) казва нещо от сорта на „изкуство, изкуство, ама като няма в долапа…“

***

Някъде ви водя? Културата на една държава, да напомня, не е съчетание от качествата на средния гражданин, нито пък от нас, „личностите за подражание“. Тя, общата ни българска култура, е вероятният общ набор от решения на граждани с общ умствен софтуер.

***

И в нашия общ софтуер на ума смесването на егото и личността с културата винаги е грешка, правил съм я хиляди пъти, но смятам да се поправя.

***

Ето това е нашата „разделителна линия“. Тя дори не е толкова между „русофили“ и „русофоби“, не ляво и дясно, не консервативно и либерално, а – ако позволите – селско и градско.

***

Добре, да бъда и умен, for a change. Културата под формата на определени господстващи ценности е необходимото българско, но не и достатъчното условие за растеж. Имаме нужда от нещо много просто: лидери, които в политическия контекст на 21-и век да имат и конфуцианското чувство за умереност, и аристотеловата визия занапред.

***

Няма да стане, но поне да задам рамката.

***

Смесването на нивото на Индивида с това на Обществото е познато от Хофстеде като „екологична грешка“, и аз го направих. Обяснявам: в социокултурното антроположество „екологично“ не означаваше „зелено“ – а „oikologica“, т.е. „oiko“ означава „домашно“.

***

И съм готов да си понеса културологичните последствия заради израза „социокултурно антроположество“. Т.е. да се пошегувам и със себе си, ако позволите: наскоро казах на жена си, че само ние, културните антрополози, не сме излизали пред парламента да протестираме срещу пълния игнор на държавата спрямо нас. И справедливо да искаме и ние нещо, например рязко увеличение на доходите на културните антрополози.

***

А шегата стана двойна, когато си дадем сметка, че „културните антрополози“ сме, общо взето, трима човека – аз и великолепните проф. Ивайло Дичев и Васил Гарнизов. Някой ден ще им предложа да застанем тримата пред парламента и да настояваме за увеличение на заплатите, без никой да ни разбере иронията; да, ще дойдат и Гого Лозанов, Харалан и д-р Михайлов, които ни съчувстват, но принципът си остава същият.

***

Проблемът извън тази шега обаче е друг – нашата задача е да се опитваме да бъдем мисловен авангард, а това у нас, по алековски, вече е уточнено – „страшни диванета са туй учените“.

***

Ерго, тук се натъкваме на културна грешка, на непомерен „бъг“ в мисленето ни като нация.

***

Отново да напомня какво „работят“ интелектуалците, и – с цялото ми уважение – да не ги бъркаме с хората от изкуствата. Хората от изкуствата – актьори, режисьори, художници – вероятно са умни хора, но това не ги прави интелектуалци per se. Докато хората на изкуствата създават постановки, картини и музика, интелектуалците работят създаване на мисловни модели, и едното никак няма нищо общо с другото, колкото и в централните медии да го бъркат.

***

Великият пример, донякъде, е нашият приятел Киркегор, който се е опитвал – в собствения си контекст – да говори за християнска етика. Докато е бил относително добър музикант-любител.

***

Ето това е нашата „разделителна линия“. Тя дори не е толкова между „русофили“ и „русофоби“, не ляво и дясно, не консевативно и либерално, а – ако позволите – селско и градско, образовано и необразовано.

***

И това в култура, която е „провинциална“ спрямо европейската (т.е. строго консервативна, колективистична, „народна“; тя се противи на всеки порив за западен модернизъм и до момента).

***

Това не я прави „лоша“ априори - имаме Вазов, Пенчо, после Елин Пелин, Йовков, дори Коста Павлов.

***

Накратко, нашата днешна дребна, колективистична култура масово не намира идоли в американската и европейската; напротив, тя в някаква степен е късноюгославска, доколкото турбофолкът, заимстван от тях, все още доминира под различни форми. И, разбира се, поради съветизма и соц-а голяма част от сънародниците ни клонят към Мирослав Илич и руските „блатни“ песни, а не към некви западняци. С уточнението, че това се предава вече и на поколение, което си харесва източната чалга, и дори не си пуска западна такава (друг път ще уточня защо).

***

„Дийп Пърпъл“ (много обичани при соца, незнайно защо) накрая изгубиха мача с Миле Китич и простоватите ни клонинги на слъбски и гръцки певици.

***

Но по-важното е следното: ние в момента трябва да се запитаме по гоголевски, „накъде отиваш, България“, quo vadis. Дигиталното, вече неизбежно, утвърждава нещо, което наричам „културата на лесното“. Поради крайната си достъпност (имаш компютър в ръка), торпилира и дори отменя усилието за себенадграждане. Т.е. отменя самата просвещенска, че и антична идея за въпросното себенадграждане. Но няма смисъл да се противим културологично – то е сякаш да се сърдим, че вали дъжд. Ерго, да се опитаме да „впримчим“ дигиталната революция и новите възможности, които създава, за да просвещаваме. Това е част от моята лична мисия

***

И да бъдем честни към себе си. В случая залязва само едно наистина важно нещо – вниманието към детайла. Това е пак поради Четвъртата индустриална революция – времето се „забързва“, attention span-ът намалява драматично, и стигаме до онова „проклятие“ на Едмънд Бърк – anything goes. Т.е. в бързия информационен overload или въртоп може всичко, защото времето за преценка е сведено до секунди. Млади хора ме питат за „изкуствения интелект“ - някой ден, може би. Но не ми се вярва, че може да произведе ирония и метасмисъл. Предполагам, че ще мине поне още едно столетие, докато изкуственият интелект се откъсне от изначалната си човешка парадигма на управление.

***

Азимов е блестящ, но не уцели хронологията.

NB: Адвокатите на „Нова Броудкастинг Груп“, много неприятни и кисели професионалисти, предупреждават: никаква част от този текст не може да се препубликува без изричното им разрешение.

Връща се мъж от командировка и пита 5 годишния си син: - Докато ме нямаше, дойде ли някой чичко на гости? - Нееее! - А,…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Нова Зеландия е връхлетяна от разрушителни ветрове, проливни дъждове, сняг и високи вълни

Свят Преди 45 минути

В района на столицата около 1000 домакинства нямат ток

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Свят Преди 1 час

Регионът се намира западно от Донецка област и северно от Запорожка и Херсонска област

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Любопитно Преди 2 часа

Неговите космологични представи и астрономически знания предизвикват интерес и дебати сред учени и изследователи от десетилетия

Трудова експлоатация: Чужденка разказва как е превърната в робиня у нас

Трудова експлоатация: Чужденка разказва как е превърната в робиня у нас

България Преди 2 часа

Жената твърди, че работодателите ѝ взели документите и я заплашвали

Районното управление в Кюстендил има нов началник

Районното управление в Кюстендил има нов началник

България Преди 3 часа

Главен инспектор Иван Георгиев работи в системата на МВР от 2003 година

Внимание, шофьори! Полицията с мерки срещу нарушителите на пътя по празниците

Внимание, шофьори! Полицията с мерки срещу нарушителите на пътя по празниците

България Преди 3 часа

Големи задръствания са се образували в района на Кресна в посока Гърция

"Войната в Украйна ще спре, когато Путин каже "победихме"

"Войната в Украйна ще спре, когато Путин каже "победихме"

България Преди 3 часа

Президентът на Русия не се интересува от общественото мнение и колко хора умират, заявиха преподавателят в Харковския университет проф. Михаил Станчев и международният анализатор Чавдар Стефанов

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

Свят Преди 3 часа

Ще си понесете последствията на място и време, които ние ще изберем, заяви американският министър на отбраната Пийт Хегсет

Протест пред полицията в Хасково след убийството на Магдалена Русева

Протест пред полицията в Хасково след убийството на Магдалена Русева

България Преди 3 часа

Като причина за недоволството на хората се посочва бездействието на органите на реда

Шест месеца от трагедията на жп гарата в Нови Сад

Шест месеца от трагедията на жп гарата в Нови Сад

Свят Преди 4 часа

Студенти и синдикати продължават с протестните действия

Петима души загинаха при трагичен инцидент в семейна ферма в Сърбия

Петима души загинаха при трагичен инцидент в семейна ферма в Сърбия

Свят Преди 4 часа

Властите го определят като един от най-тежките подобни случаи в региона в последните години

Шофьор без книжка загина при катастрофа на АМ „Хемус“

Шофьор без книжка загина при катастрофа на АМ „Хемус“

България Преди 4 часа

Инцидентът е станал на 384-ия километър на магистралата, в района на Провадия

Хан Док Су подаде оставка и обяви кандидатурата си за президентските избори

Хан Док Су подаде оставка и обяви кандидатурата си за президентските избори

Свят Преди 4 часа

Постът временно ще заеме министърът на финансите Чой Сан Мок, както изисква законът

Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

България Преди 5 часа

Ще се работи за осигуряване на свободен достъп до плажа

Отбелязваме 149 години от избухването Априлското въстание

Отбелязваме 149 години от избухването Априлското въстание

Любопитно Преди 5 часа

Това е едно от най-значимите събития в българската история