В ъзможно е хората да предизвикат безпрецедентно изчезване на видове на планетата поради прекалено ловуване на едри морски животни, което може да има трайни последствия върху океанските екосистеми, предупредиха учени, цитирани от Ройтерс и Франс прес.

Те анализирали 5-те големи изчезвания на видове в света.

"Шестото" изчезване, което вече е започнало, няма равно на себе си поради ловуването на най-едрите морски видове, сред които синия кит, червената риба тон и бялата акула.

Във видеото горе вижте вече изчезнали видове

Прогресивното изчезване на тези хищници, които са на върха на хранителната верига, е опустошаващо за океаните, заявиха учени от Станфордския университет в Калифорния.

Вижте нашата галерия в дълбините на океана "Човекът може да "помогне" за шестото масово измиране на видове"

"Установихме, че рискът от изчезване на видове в днешните океани е свързан най-вече с животни с големи размери - отбеляза палеобиологът Джонатан Пейн от факултета за науки на Земята в университета. - Това може да се обясни с факта, че риболовната индустрия взема за мишена едрите морски животни. Ако не се вземат мерки, редица видове едри морски животни ще изчезнат от лицето на планетата."

Учените изследвали 2497 групи морски гръбначни и мекотели през последните 500 години и сравнили данните с тези за период, който се връща 445 милиона години назад във времето, като фокусирали вниманието си върху екземпляри, живели преди 66 милиона години.

"Изследвахме фосили, които ясно показват, че онова, което сега се забелязва в океаните, се различава от случилото се в миналото - поясни Пейн. - Анализът ни разкрива, че колкото по-едро е животното, толкова по-голям за него е рискът от изчезване."

Изследването е финансирано от американската Национална фондация за наука.

Резултатите от него са публикувани в сп. "Сайънс".

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Радостин Василев: Ако сте част от българския парламент, значи сте го заслужили

Радостин Василев: Ако сте част от българския парламент, значи сте го заслужили

Преди 39 минути

Радостин Василев: Не мога да скрия огромното си разочарование

Тръмп отрече Израел да го е накарал за войната с Иран

Тръмп отрече Израел да го е накарал за войната с Иран

Свят Преди 1 час

Тръмп: Резултатите в Иран ще бъдат невероятни... точно както във Венецуела

Снимката е илюстративна

„Зловеща връзка“: Конгресът на САЩ също се зае с мистериозните изчезвания на топ учени

Любопитно Преди 2 часа

Най-малко 11 учени, свързани с НАСА, ядрени изследвания, аерокосмически програми и класифицирани проекти, са изчезнали или са били открити мъртви през последните години.

Повишиха риска от мегаземетресение в Япония

Повишиха риска от мегаземетресение в Япония

Свят Преди 3 часа

Японското правителство и Метеорологичната агенция на страната съобщиха, че вероятността от мегаземетресение през следващата седмица се е повишила до 1% спрямо обичайните 0.1%.

Партии или коалиции: Каква е разликата и какво се променя след изборите на 19 април 2026 г.

Партии или коалиции: Каква е разликата и какво се променя след изборите на 19 април 2026 г.

България Преди 3 часа

Разликата е предимно организационна – коалициите позволяват на по-малки партии да обединят гласове и да преодолеят прага, но след изборите носят риск от вътрешни противоречия

Какво следва след изборите: Конституционната процедура стъпка по стъпка

Какво следва след изборите: Конституционната процедура стъпка по стъпка

България Преди 3 часа

От клетвата на депутатите до връчването на мандатите: Какво предвижда Основният закон за конституирането на новата власт

Сянка, защита и спокойствие на открито

Сянка, защита и спокойствие на открито

Любопитно Преди 3 часа

С просторната тента за градина, тераса и къмпинг

Румен Радев побеждава безапелационно и в преференциалния вот

Румен Радев побеждава безапелационно и в преференциалния вот

България Преди 3 часа

Размествания в листите на ПП-ДБ и ГЕРБ заради преференциите

Израелски войник разби с чук фигура на Христос в Ливан

Израелски войник разби с чук фигура на Христос в Ливан

Свят Преди 4 часа

Израелският министър на външните работи Гидеон Саар се извини на християните

САЩ почнаха ударни военни учения на прага на Китай

САЩ почнаха ударни военни учения на прага на Китай

Свят Преди 4 часа

Ученията ще бъдат най-големите до този момент

Ужас в руски цирк: Тигър се хвърли върху публиката

Ужас в руски цирк: Тигър се хвърли върху публиката

Свят Преди 4 часа

Инцидентът в Ростовска област предизвика вълна от паника и поднови дебатите за пълна забрана на използването на диви животни в представленията

Трайков: Изпълнихме основната си задача като служебно правителство

Трайков: Изпълнихме основната си задача като служебно правителство

България Преди 4 часа

Трайков: Аз съм спокоен, разговарях и с други колеги от правителството – всички са горди и удовлетворени

Снимката е илюстративна

Дълбокият сън: Проучване разкри какво сънуваме точно преди да умрем

Любопитно Преди 4 часа

Ново изследване на италиански учени разкрива какво сънуват терминално болните пациенти в дните преди смъртта. От срещи с починали близки до ярка светлина и символични стълбища – вижте как умът ни се подготвя за края на жизнения път

Световните лидери поздравиха Румен Радев за изборната победа

Световните лидери поздравиха Румен Радев за изборната победа

България Преди 4 часа

При обработени 100% протоколи на СИК в РИК партията на Румен Радев „Прогресивна България“ печели с 44.594%, втори са ГЕРБ-СДС с 13.387%