В разгара на страстната седмица за православните християни официално бе открито 49-ото Народно събрание.

На Велика сряда честта да удари първия звънец се падна на най-възрастният депутат Вежди Рашидов. Той бе избран за председател на 48-ото Народно събрание след дълги дни на дебати и разгорещени спорове. 

Кой ще заеме този пост ва настоящия Парламент, предстои да разберем.

В момента своите номинации за председател на 49-ото Народно събрание са обявили от ГЕРБ-СДС. Това е Росен Желязков. За негов заместник ще бъде предложена Росица Кирова. 

От "Възраждане" също се включват в надпреварата за председателския пост. Те застават зад името на адвокат Петър Петров. 

През фотообектива: Откриването на 49-ото Народно събрание

"Заклевам се в името на Република България да спазвам Конституцията и законите на страната и във всичките си действия да се ръководя от интересите на народа. Заклех се". Това е клетвата, която новите народни представители положиха преди да заемат новите си работни места.  

По традиция в пленарна зала прозвучаха химните на Република България и Европейския съюз.

240 са депутатите, които влизат в състава на 49-ото НС. В него има представители на шест партии и коалиции - ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, "Възраждане", ДПС, БСП и ИТН.

Преди дни председателят на партия "Има такъв народ" Станислав Трифонов подаде заявление, с което се отказа да бъде народен представител в 49-ото Народно събрание. Заявлението му бе прието с 12 гласа "за" и един "против". Асен Балтов от листата на ГЕРБ-СДС също се отказа от депутатското си място в 49-ия парламент.

Разпределението на мандатите в 49-ото Народно събрание

ГЕРБ-СДС получава 69 мандата. Това е с пет места повече от "Продължаваме Промяната - Демократична България", която ще има общо 64 депутати. От "Възраждане" ще бъдат излъчени 37 народни представители. ДПС получава 36 мандата. Депутатите на БСП ще бъдат 23, а на "Има такъв народ" 11.

В състава на новоизбрания парламент влизат 58 жени и 182 мъже, толкова, колкото и в 48-ото Народно събрание(НС). Средната възраст на народните представители е 46 години.

Сред тях са политолози, археолози, историци и журналисти, някои от които са с по три магистратури.

Цели 31 пък имат опит в изпълнителната власт като министри в правителствата на Бойко Борисов и Кирил Петков. 

Лидерът на ГЕРБ този път ще се закълне като депутат от Пловдив. Прави го за първи път от 2021 г. насам, след като пропусна няколкото къси парламентарни мандата. В предизборната кампания сега обеща, че този път ще влезе в парламента, за да преговаря лично за правителство.

Източник: БГНЕС

Това обаче няма да направи Слави Трифонов, който остава извън НС.

Лидерът на ИТН се закле само веднъж досега, когато партията му влезе за първи път в Парламента през април 2021 г. Тогава той така и не отиде в сградата на Народното събрание, но се включи дистанционно в работата на 45-ото НС, провело едва 9 заседания.

Източник: Георги Димитров

С отказа си Трифонов освободи място за 31-годишния Станислав Богдански от Благоевград. Той бе трети в листата, но с 349 преференции се изкачи място нагоре. Богдански е завършил публична администрация в ЮЗУ "Неофит Рилски", кара магистратура по национална сигурност. Работи в застрахователната сфера.

В последния ден преди старта на 49-ото Народно събрание своето желание да се откаже от депутатското място изрази и Лена Бориславова от "Продължаваме Промяната". Тя подаде заявление в ЦИК, което не бе уважено. 

Трима психолози ще има сред депутатите от този мандат

Сред новобранците в парламента е Валентина Димова от БСП, която е магистър по социална психология и е работила като психолог в център за обществена подкрепа в Полски Тръмбеш.

Освен нея експерт по психология и социални дейности е и Илиана Жекова от ГЕРБ, която има парламентарен опит. Както и колежката ѝ Христина Георгиева, която освен че е завършила политически мениджмънт, има специализация по психология.

Още осем са медиците в 49-ото НС. Най-много са в ГЕРБ - бившият здравен министър и хирург проф. Костадин Ангелов и доц. Лъчезар Иванов. Тук има и двама анестезиолози - д-р Красимир Събев от Смолян и Иван Червенков от Пловдив.

Пулмологът д-р Александър Симидчиев и ортопед-травматологът Ивайло Митковски от Варна са в групата на ПП-ДБ. Последният е новобранец в парламента. Роден през 1966 г. във Варна. Работи в МБАЛ “Света Анна” и е гл. асистент в МУ - Варна. Той е един от учредителите на ДСБ, общински съветник от 1991 г. насам.

Групата на лекарите в НС се допълва от Джевдет Чакъров от ДПС. В парламента се завръща имунологът проф. Андрей Чорбанов от ИТН.

Запазва се тенденцията от последните парламенти - под 1/4 от всички са жени. 57 са представителките на нежния пол, които ще седнат зад парламентарните банки в този мандат, съобщава "24 Часа". За сравнение - в 47-ото НС бяха 54 жени, а в предходните два парламента - 57 и 56. Най-много жени имаше в последното редовно 44-о НС - 65, което прави цели 27%.

Най-възрастният депутат и в 49-ото Народното събрание отново е 71-годишният Вежди Рашидов.

Популярният български скулптор и бивш министър на културата откри и предходния парламент, а три дни по-късно, след разпалени дискусии, бе избран и за негов председател. 

Източник: БТА

Освен най-възрастният депутат, от ГЕРБ-СДС ще бъде и най-младият.

Това е 23-годишният Георги Кръстев,

роден през 1999 година. Той  е областен координатор на ГЕРБ в Русе и втори в листата на коалицията. 

Източник: БГНЕС

Георги Кръстев завършва МГ "Баба Тонка" с отличие и в момента е студент по специалността "Право" в Русенския университет. Има множество академични и спортни постижения.

По традиция на първото заседание на новоизбрания парламент

изявления направиха представители на представените в Народното събрание партии и коалиции.

Какво предстои оттук нататък?

Основна задача на заклелите се да работят в името на народа 240 народни представители е да изберат председател на институцията. Пост, изпълнен с огромна отговорност.

Председателят на Народното събрание се избира от народните представите, като изискванията към него са да бъде български гражданин и да е навършил 21 години, да не е поставен под запрещение и да не изпълнява наказание лишаване от свобода.

Председателят на парламента има правомощия по ръководене на НС, както и представителни правомощия, като основните са определени от Конституцията в чл. 77, а останалите са регламентирани в Правилника за организация и дейност на Народното събрание.

Основното правомощие на председателя на парламента са да ръководи разискванията и гласуванията в заседанията на НС, предлага проекта за дневен ред на заседанията, открива, ръководи и закрива заседанията, както и да гарантира реда в пленарна зала.

Председателят има правомощията да удостоверява с подписа си съдържанието на приетите актове, също и да разпорежда обръщенията, декларациите и решенията, приети от НС да бъдат обнародвани.

Негово право според Правилника за организация и дейността на НС е да разпределя законопроектите между комисиите, определя местата на парламентарните групи (ПГ) на политическите формации, президента и членовете на Министерския съвет (МС) в залата и да удостоверява стенографските дневници от проведените заседания с подписа си. Той трябва да следи и за спазването на правилника на парламента.

В основните му правомощията влизат още упражняването на бюджета на НС, назначаването и освобождаването на главния секретар и служителите в кабинета на председателя и заместник-председателите на ПГ и квесторите, и т.н.

Представителните правомощия на председателя на НС включват организиране на връзки и взаимодействие с другите държавни органи, организиране на международните връзки на НС. Като негови представителни правомощия влизат също приемът на парламентарни делегации и ръководители на други държави, както и организирането и ръководенето на български парламентарни делегации в други страни.

Освен това той притежава и всички права и задължения, каквито имат и останалите народни представители.

Антим I е първият български председател на НС (Учредително Народно събрание). Той е и председател на 1 Велико Народно събрание (ВНС). Петко Каравелов е избран за председател на 1 Обикновено Народно събрание (ОНС). Той застава начело на парламента и по време на 2 ОНС, но само за три дни. Неговото място заема Петко Славейков, а след това председател става Никола Сукнаров. Председател на 2 ОНС става Тодор Икономов. Председател на 3 ОНС първо е Симеон Варненско-Преславски, а после Димитър Греков.

Петко Каравелов отново става председател в 4 ОНС, но след това поста заемат Стефан Стамболов, както и Георги Живков. Живков е избран и за председател на 3 ВНС, след това е сменен с Димитър Тончев.

В 5 ОНС също има трима председатели в различни периоди. Това са Димитър Тончев, Захарий Стоянов и Панайот Славков. Славков остава председател и в 6 ОНС, но на поста му застава Димитър Петков. Петков е и председател на 4 ВНС, както и председател на VII ОНС, след това на председателското място сяда Георги Живков.

Теодор Теодоров председателства в 8 ОНС. Георги Янкулов става председател на 9 ОНС. 10 ОНС е оглавено първоначално от Димитър Вачов, след което на поста застава Жечо Бакалов.

Иван Евстратиев Гешов е избран за председател на 11 ОНС, после на негово място е избран Марко Балабанов. Драган Цанков е председателят на 12 ОНС.

Четирима са председателите на 13 ОНС – Петър Стайков, Тодор Гатев, Петър Гудев и Добри Петков.

В Царство България на поста председател на парламента застават: Христо Славейков и Петър Ораховац – 14 ОНС, Стоян Данев – 5 ВНС, Стоян Данев и Иван Евстратиев Гешов – 15 ОНС, Димитър Вачов – 16 ОНС и 17 ОНС, Найчо Цанов – 18 ОНС, Александър Ботев и Недялко Атанасов – 19 ОНС, Александър Ботев – 20 ОНС, Тодор Кулев и Александър Цанков – 21 ОНС. Цанков оглавява и 22 ОНС, после постът заема Никола Найденов. Първо Стефан Стефанов, след което и Александър Малинов оглавяват 23 ОНС. Стойчо Мошанов – 24 ОНС, Никола Логофетов и Христо Калфов – 25 ОНС. Васил Коларов председателства 26 ОНС, както и 6 ВНС, като след това неговото място заема Райко Дамянов.

Сред известните председатели на парламента, които са били и министър-председатели, са Петко Каравелов, Стефан Стамболов, Димитър Петков, Димитър Греков, Иван Гешов, Стоян Данев, Александър Малинов, проф. Александър Цанков, Димитър Гудев, а по времето на социализма – Станков Тодоров.

Най-дълго начело на парламента е Фердинанд Козовски от 1950 до 1965 г., той е замесен в убийствата след 9 септември 1944 г. Козовски председателства в 27 НС, в 28 НС, в 29 НС и в 30 НС, като в последното е заменен от Сава Гановски. Гановски е председател и на 31 НС.

Георги Трайков е председател на 32 НС, Владимир Бонев – на 32 НС и на 33 НС.

Втори с най-дълъг мандат е Станко Тодоров от 1981 до 1990 г., или той е председател на 34 НС и на 35 НС. Тодоров е единственият, който е бил на трите най-високи поста в държавата – премиер, председател на НС и президент за много кратко след оттеглянето на Петър Младенов заради репликата „да дойдат танковете“.

След промените първи председател на парламента е акад. Николай Тодоров, известен учен историк и дипломат. Той ръководи 7 ВНС, но по-известен става неговият заместник Гиньо Ганев. Това е единственият подобен случай в най-новата ни история, когато заместник-председателят е почти толкова популярен, колкото и председателят.

Всички председатели на НС от 1990 до 2001 г. са вече покойници, с изключение на Александър Йорданов, който още е в действащата политика от името на ГЕРБ-СДС. Той остава в историята на 90-те години с фразата „днес е един хубав ден за българската демокрация“.

Първият демократично избран председател на НС след промените през 1990 г. е Стефан Савов, лидер на Демократическата партия, която е част от СДС. След победата на СДС през октомври 1991 г. той става председател на 36 ОНС и остава на този пост около година, когато е свален и заменен от Александър Йорданов. Неговото сваляне е първият сигнал за това, че правителството на Филип Димитров губи парламентарна подкрепа и малко по-късно е свален с вот на доверие през октомври 1992 г. Подобна картина се наблюдава и в последното НС, когато ПП загубиха първо председателския пост, а след това падна и кабинетът Петков при първия вот на недоверие.

Благовест Сендов е председател на 37 НС, Йордан Соколов председателства 38 НС, Огнян Герджиков и Борислав Великов заемат последователно председателския пост в 39 НС, а Георги Пирински е председател на 40 НС.

Най-дълго в най-новата ни история председател на парламента е била Цецка Цачева, която на два пъти е заемала този пост – в 41 НС в периода 14 юли 2009 г. – 13 март 2013 г., както и в 43 НС от 27 октомври 2014 г. до 27 януари 2017 г. Тя е и първата жена председател на парламента в историята на България.
Михаил Миков е председателят на 42 НС.

Председател на 44 НС първо е Димитър Главчев, а след това поста заема Цвета Караянчева, която председателства в периода 17 ноември 2017 г. – 25 март 2021 г.
Най-кратко председател на НС е била Ива Митева, която също на два пъти е заемала този пост. Митева беше председател на 45 и на 46 НС.

Последният председател на парламента е Никола Минчев, който председателства в 47 НС, но беше свален от поста. Така Мирослав Иванов, който беше заместник-председател на парламента, стана временно изпълняващ длъжността председател до падането на редовното правителство и отиването на предсрочни избори през месец октомври.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Колоритният Грозев каза сбогом на Hell’s Kitchen

Колоритният Грозев каза сбогом на Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 4 часа

Златните постигнаха нова категорична победа над Черните куртки

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

Свят Преди 4 часа

Това заяви върховният представител на ЕС по външната политика Кая Калас

Стачки и протести блокират Европа на 1 май

Стачки и протести блокират Европа на 1 май

Свят Преди 6 часа

В Италия ще се проведе общонационална 24-часова стачка, протести във Франция и Германия

Вътрешният министър разпореди мерки за BG-ALERT

Вътрешният министър разпореди мерки за BG-ALERT

България Преди 8 часа

Дирекция „Инспекторат“ започна проверка на системата

Хобито ти иска сцена – дай му я ТУК и СЕГА!

Хобито ти иска сцена – дай му я ТУК и СЕГА!

Любопитно Преди 10 часа

Защото „един ден“ е удобно извинение. А днес е възможност.

Израел поиска помощ от България за пожара край Йерусалим

Израел поиска помощ от България за пожара край Йерусалим

Свят Преди 10 часа

Селищата, разположени на около 30 км западно от Йерусалим, бяха евакуирани

Кралска буря: Уилям планира да лиши Меган от титлата „Нейно Височество“

Кралска буря: Уилям планира да лиши Меган от титлата „Нейно Височество“

Любопитно Преди 11 часа

„Чарлз може и да е склонен да търпи това, но Уилям няма да го направи“, заяви източник от кралското семейство

Грандиозен Концерт на Богдана Карадочева, Стефан Димитров и приятели на 4-ти Юни в Зала "България"

Грандиозен Концерт на Богдана Карадочева, Стефан Димитров и приятели на 4-ти Юни в Зала "България"

Любопитно Преди 11 часа

Тони Димитрова, Йорданка Христова, Мими Николова, Михаил Белчев, Сандра Александрова и Артур Надосян, актьорът Владимир Пенев и още любими български изпълнители ще са на една сцена със Стефан и Богдана

Мъж нахлу в училище и наби дете в Семчиново

Мъж нахлу в училище и наби дете в Семчиново

България Преди 11 часа

Причината най-вероятно е свада между пострадалото дете и сина на нападателя

Моди даде разрешение за удар по Пакистан

Моди даде разрешение за удар по Пакистан

Свят Преди 11 часа

Светът е на прага на война между ядрени сили

Когато танцът обединява света – България задава ритъма с One Dance Festival

Когато танцът обединява света – България задава ритъма с One Dance Festival

Любопитно Преди 11 часа

17 години One Dance Festival: международен танцов форум с мисия, награди и европейско признание

„Избрах те, защото никога не съм чувал за теб“: Тръмп унижи журналист в ефир

„Избрах те, защото никога не съм чувал за теб“: Тръмп унижи журналист в ефир

Свят Преди 11 часа

Главнокомандващият постави старшия национален кореспондент на мястото му по време на напрегнат разговор

Украйна е готова да подпише сделката със САЩ днес

Украйна е готова да подпише сделката със САЩ днес

Свят Преди 12 часа

Споразумението изключва всякакви разпоредби, свързани с дълга на Украйна за предишна военна или финансова помощ от САЩ

Коя беше Виктория Рощина - украинската журналистка, загинала след мъчения в руски затвор

Коя беше Виктория Рощина - украинската журналистка, загинала след мъчения в руски затвор

Свят Преди 12 часа

Журналистката Виктория Рощина е заловена през лятото на 2023 г. близо до Запорожката атомна електроцентрала

На финала сме за картовите разплащания в евро

На финала сме за картовите разплащания в евро

България Преди 12 часа

В евро вече са 25 на сто от депозитите на домакинствата и 32 на сто от тези на фирмите

Принц, дама и херцогиня: Най-скандалният кралски любовен триъгълник

Принц, дама и херцогиня: Най-скандалният кралски любовен триъгълник

Любопитно Преди 12 часа

Разказ за привличане, ревност и странна дружба в най-необикновения любовен триъгълник в британската монархия