„С тревога следя действията на кабинета по ликвидирането на огнищата от чума по дребните преживни животни в Странджа. В ръцете на правителството са всички инструменти за овладяване на кризата”, заяви днес президентът Румен Радев в обръщение към медиите.
„За съжаление, гневът на пострадалите стопани и на хора в цялата страна е вече налице. Властите дължат отговор защо животновъдите не бяха информирани детайлно и предварително, за да бъдат убедени в предприетите мерки, както и в гарантирането на интересите им. Кабинетът трябва да отговори и занапред ли масовото изтребление на здрави животни ще е единствената мярка за овладяване на подобни кризи”, смята Радев.
Тревога в Страсбург за българската крава Пенка
Животновъдите затварят пътища, искат оставки. Министърът несъгласен
Корнелия Нинова: Спряхме умъртвяването на животни в Шарково
Той пита: „Защо не бяха предприети превантивни мерки: налагане на карантина, наблюдение? Защо се пренебрегва ваксинирането? За пореден път се поставя въпросът за надеждността на оградата по границата”.
„Очаквам адекватно компенсиране на материалните щети от болестта. Възстановяването на качеството на стадата и психологическата травма от унищожаването на животните изискват време. То трябва да бъде използвано от правителството за подкрепа на засегнатите стопани, за да възстановят поминъка си и най-вече за разумни действия за предотвратяване на подобни кризи в бъдеще”, подчерта президентът на България.
Баба Дора, чиито животни бяха единствените пощадено в село Шарково, каза пред NOVA, че не знае дали в понеделник все пак няма да ги изгуби.
„Не знам дали днес няма да ги убият. Обичам ги много. Всичко им давам – бананчета, бонбонки и вафлички, от онези жълтите. Те са здрави”, посочи жената.
„Министърът каза, че не може да отмени заповедта, не може да не ги умъртвят, защото попадат в района на 3 км от горните, дето са мъртви”, каза баба Дора.
„Аз мисля, че не трябва да е така. Трябва да ми разрешат да си ги гледам и да си ги гледам, например 1 месец или дава и наблюдават и те, и аз да си ги наблюдавам. Белите престилки ще кажат и полицията”, заяви тя.
„Аз ако трябва ще поведа борбата, аз не съм много лесна, но министърът ще ми се разсърди много. Всичките ще ми се разсърдят”, смята баба Дора.
„Дали ще ме компенсира държавата, не ме интересува. Това го казах и на министъра. Важното ми е да ми останат животните живички. Аз съм работлива жена и си ги печеля парите”, добави жената и посочи, че изплащането на пенсията ѝ е закъсняло с 10 години. „За 10 години, колко е откраднала държавата от мен само! Една година – 3600 лв.”
Драмата с умъртвяването на животни в Странджа заради чума трогна цяла България, но Дамян Илиев, директор на Българската агенция по безопасност на храните е категоричен, че ставащото не може да се приема емоционално.
„Това са правила, не европейски, а световни и трябва да се прави по един и същи начин навсякъде, за да гарантира страната, че компетентният орган върши работата както е договорено и може да му се вярва при международна търговия”, заяви Илиев пред NOVA.
„По принцип пристъпване към евтаназия във ферми не се прави с предупреждение, защото се счита, че е възможно собственици да укрият животни и по този начин ще се компрометира цялото действие”, уточни той.
„Аз мога да подам оставка само ако считам, че не мога да си свърша работата както трябва”, подчерта директорът на БАБХ.
„Дали собствениците са големи или малки, за нас от епидемиологична гледна точка, няма разлика. Всеки нормален човек вижда трагедията в душите на хората. Но става дума за принцип, които да не позволи разпространяването на заболяването в страната. Ние наистина не можем да се съобразим и да приемаме мерките емоционално - по никакъв начин”, категоричен е Илиев.
„Става дума за биосигурност. Гаранция, че животното е изолирано във ферма или стопанство не може да се даде – хора влизат, излизат” посочи директорът на БАБХ.
„Все още не сме сигурни за начина, по който е внесено заболяването, но има 700 огнища в Турция”, поясни той. „Вчера хванахме скрити в багажник животни – да ги продават. Дали са стопани, дали са купени, дали са откраднати, това е друг разговор”.
Той посочи, че ако има положителни проби, вече е ясно, че в района има вирус. И уточни, че на 19-ти юни е установена чумата, след това пробите са пратени в лаборатория във Франция за потвърждение и на 25-ти е издадена заповедта за умъртвяване на животните. До 24 декември целият район ще бъде под забрана за износ на продукти към Европейския съюз.
„Обезщетенията за евтаназираните животни ще бъдат по 190 лева за овца, 140 лева за агне, 160 лева за шиле”, заяви за „Здравей, България” доцент Янко Иванов, съветник на земеделския министър Румен Порожанов по ветеринарните въпроси и бивш директор на НВМС. Освен това за засегнатите стопани ще бъде вдигната и минималната държавна помощ. От 25 лева на овца тя ще стане 30 лева. Иванов подчерта, че мерките се взимат в защита на обществения интерес, а не на отделни стопани. Той посочи, че инкубационният период на заразата е 2 седмици и добави, че 21 дни, след като бъде умъртвено и последното животно, за което има съмнения за чума, стопаните ще могат пак да гледат овце и кози в района.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!