Разделение в БСП: Нинова иска вот на недоверие срещу кабинета, опозицията свика пленум без нея
Източник: БГНЕС

"БСП са членовете ѝ. Не съм аз, не е Зарков, не е ръководството, не е дори Националният съвет. Членовете на БСП не са разделени по тези въпроси, които обсъждаме днес. Има разделение в Националния съвет", заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова във връзка с това, че част от социалистите провеждат национален съвет без нея, предаде БГНЕС.

"Разделителната линия е ясна – за промяна на мафиотско-олигархичния модел на управление или кръгла маса с него. Аз съм убедена, че членовете на партията са за промяна. Тези, които искат да сядат на кръгла маса с управляващите, си е техен проблем", добави Нинова.

Плевнелиев: Мандатът на Радев ще остане в историята като изцяло провален

Тя съобщи, че преди сряда няма да има заседание на Националния съвет. "Ако го обвързвате с вота на недоверие, то на 13 юни Националният съвет взе своето решение. Определи темата корупция и направихме работна група, която да разработи мотивите. Направихме график за среща с парламентарни и извънпарламентарни партии. Тази работа е свършена на 13-ти от легитимното заседание на Националния съвет", обяви Нинова.

Представители на опозицията в БСП провеждат Национален съвет, на който лидерът на БСП не присъства, предаде БГНЕС. Социалистите се събраха малко след като Нинова направи изявление.

През седмицата те събраха 72 подписа с настояване да се проведе заседание на Националния съвет на БСП. Въпреки отказа на Нинова да свика съвета, в момента заседанието тече с мотива, че е свикано по уставен ред. На влизане несъгласните с Нинова коментираха, че изглеждат като пришити на протестите, а на тях виждат хора, протестирали и срещу БСП преди години.

"Идвам на редовно свикано заседание на Националния съвет на БСП. То има важна задача: цялата страна се тресе, има очевидна криза в управлението, десетки хиляди граждани протестират на улицата и е важно БСП да заяви къде се намира и какви са политическата ни линия и поведение", заяви Сергей Станишев, президент на Партията на европейските социалисти и български евродепутат, пред медиите на "Позитано" 20, цитиран от неговия пресофис, предаде БТА.

"Още вчера, по време на заседанието на Софийската градска конференция, изразих идеята да отправим призив към нашите членове и симпатизанти да подкрепят протестите, да се включат в тях. Радвам се, че ръководството на БСП е подело моята идея. Наред с това предстои внасяне на вот на недоверие от БСП, което е най-силният политически парламентарен инструмент. Предложих да призовем гражданите да излязат пред Народното събрание по време на дебатите и да подкрепят този вот", е посочил той.

Нинова обаче изпрати прессъобщение до медиите, в което се казва, че днес пленум няма, а има сбирка по интереси.

От БСП информират, че на основание чл. 32, ал. 8 от Устава на БСП 72 членове на Националния съвет, между които Сергей Станишев, Димитър Дъбов, Георги Гергов, Кирил Добрев, Красимир Янков, Калоян Паргов, Весела Лечева, Атанас Мерджанов, Михаил Миков, Георги Пирински, Драгомир Стойнев, Валери Жаблянов, са свикали пленум на "Позитано" 20. 
За заседанието са се регистрирали 72 души от 185.

Два протеста на метри един от друг, сблъсъци, арестувани

Потърсена от журналисти за коментар ще участва ли в заседанието Корнелия Нинова заяви:

"Намирам се в кабинета си на Позитано. Чакам другарите да съберат кворум, за да се включа в заседанието. Такъв не се събра, но използвам случая да заявя:

Държавата е в институционална криза. Хората са по улиците на страната в желание за промяна. Да се занимаваме с вътрешно-партийни въпроси днес е безотговорно към народа и държавата... Днес свикват пленум на Националния съвет без да имат необходимия кворум. Днес пленум няма. Има сбирка по интереси. Тази сбирка е нелегитимна и не може да взима решение", казва Нинова.

Поредна вечер на протест в центъра на София

"Обръщам се към членовете на партията: недопустимо е в такава криза в държавата да се предизвиква криза в партията с подмяна на легитимните колективни органи на БСП. Целта е ясна. Не допускайте личните, корпоративни, обслужващи модела на управление интереси да превземат партията. Днес сме призвани да спасяваме България от този модел на управление. Знам, че сте почтени хора, отдадени на каузата. Бъдете здрави, силни и мъдри, бъдете сред хората, бъдете техният глас", завършва Нинова.

По-рано днес лидерът на БСП направи изявление към гражданите и заяви:

"В сряда внасяме вот на недоверие за корупция срещу правителството на ГЕРБ и Обединени патриоти", заяви в изявление лидерът на БСП Корнелия Нинова, цитирана от БТА.

Борисов от дома си: Който си обича държавата, не иска да я чупи

Тя призова всички, без оглед на партийни симпатии, в деня, в който този вот се дебатира, да бъдат пред сградата на Народното събрание - мирно, спокойно и без ексцесии.

Румен Радев поиска оставката на правителството и главния прокурор

"ГЕРБ счупиха държавата. Всеки ден оставане на власт е пагубен за България. Единствения начин това да спре е оставка на правителството", отбеляза Нинова. 

Дончев: Президентът поиска цялата власт

Нинова посочи, че протестиращите не са платени провокатори, а хора, които искат справедливост.

"Борисов управлява десет години със страх и репресии", каза Нинова. По думите ѝ на протестите жестоко са били бити беззащитни хора и това повече не може да се търпи.

Гешев: С това си действие Радев наруши Българската Конституция

Според нея случилото се в президентството е груб акт на погазване на Конституцията и законите на страната.

"Това беше поводът, който преля чашата. И вече протестите не са само в подкрепа на президента. Причините са много по-дълбоки. Истинските причини за народното недоволство, потискани години наред, са пагубното и корумпираното управление на ГЕРБ във всички сфери на обществения живот", каза лидерът на БСП. 

Напрежение и сблъсъци с полицията в парк Росенец

Корнелия Нинова е на мнение, че на този модел на управление трябва да се сложи край. Тя призовава членовете на БСП да продължават да организират, подкрепят и да участват в протестите в цялата страна.

Нинова: Това, което става навън, е вот на недоверие на хората

"Този модел на управление може да бъде сменен по два начина - под натиска на протестите или с вот на недоверие. Ще успеем, ако ги съчетаем в едно", подчерта лидерът на левицата.

-Пено, ти да не си ми изневерила с философа на селото? -Жоро, това е само едно съждение, без емперична база, която да потвърди твоите относителни…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Огнен ад в Австралия, не могат да го спрат

Огнен ад в Австралия, не могат да го спрат

Свят Преди 2 часа

Властите отправиха предупреждение за опасност от катастрофални пожари утре

Аварии оставиха голяма част от София без парно и топла вода

Аварии оставиха голяма част от София без парно и топла вода

България Преди 3 часа

В „Люлин“ 3,4,5 и 6 няма парно и топла вода от вчера вечерта

Дрон удари свързан с Русия танкер в Черно море

Дрон удари свързан с Русия танкер в Черно море

Свят Преди 4 часа

Това го е накарало да поиска помощ от турската брегова охрана

Неочаквано завръщане: Кейт Мидълтън и принц Уилям с първи ангажимент за 2026 г.

Неочаквано завръщане: Кейт Мидълтън и принц Уилям с първи ангажимент за 2026 г.

Любопитно Преди 4 часа

Принцът и принцесата на Уелс са съвместни покровители на NHS Charities Together и прекараха време в разговори със здравните работници за натиска, пред който са изправени по време на зимния вирусен сезон

Олимпийска шампионка загуби попечителството над дъщеря си

Олимпийска шампионка загуби попечителството над дъщеря си

Свят Преди 5 часа

Оксана Баюл представя родната си Украйна на Зимните олимпийски игри в Лилехамер през 1994 г., където печели злато в индивидуалната програма по фигурно пързаляне като 16-годишна

Ескалация, какво става в Иран, ще падне ли режимът

Ескалация, какво става в Иран, ще падне ли режимът

Свят Преди 5 часа

Пахлави призова полицията и армията да се обърнат срещу режима

Предадоха на съд обвинените за побоя над шефа на полицията в Русе

Предадоха на съд обвинените за побоя над шефа на полицията в Русе

България Преди 5 часа

Разследването е довършено под ръководството на Окръжна прокуратура – Велико Търново

Русия остави стотици хиляди украинци на тъмно и студено

Русия остави стотици хиляди украинци на тъмно и студено

Свят Преди 5 часа

Метеорологичните условия също създават проблеми за енергоснабдяването на Украйна

Ще се ожени ли Барън Тръмп за принцеса Изабела от Дания заради Гренландия?

Ще се ожени ли Барън Тръмп за принцеса Изабела от Дания заради Гренландия?

Любопитно Преди 5 часа

Ако Доналд Тръмп иска Гренландия, а Дания продължава да отказва да му я предостави, тогава може би проблемът не е в стратегията, а във въображението

Кристин Лагард: Една седмица от присъединяването на България към еврото!

Кристин Лагард: Една седмица от присъединяването на България към еврото!

България Преди 5 часа

Лагард добави, че българските евромонети са влезли в обращение на 1 януари, включително монетата от 1 евро, на която е изобразен свети Иван Рилски,

Шокиращата история на мъжа, починал от най-ужасната смърт

Шокиращата история на мъжа, починал от най-ужасната смърт

Любопитно Преди 5 часа

Смъртта на Джон Едуард Джоунс в пещерата Нъти Пъти в Юта остава един от най-страшните пещерни инциденти, регистрирани някога

17 души са приети в "Пирогов", пострадали от поледиците в София

17 души са приети в "Пирогов", пострадали от поледиците в София

България Преди 5 часа

Две 60-годишни жени са с по-тежки счупвания. Най-младият пострадал е на 20 г., най-възрастният на 80

Дженифър Гарнър говори за "тежкия" развод с Бен Афлек

Дженифър Гарнър говори за "тежкия" развод с Бен Афлек

Любопитно Преди 6 часа

"Действителното разпадане на семейството беше трудно. Загубата на истинско партньорство и приятелство беше трудно", сподели Гарнър