„Продължаваме промяната-Демократична България“ (ПП-ДБ) ще внесе проект на решение за промени в Правилника за организацията и дейността на Народното събрание (НС), с които да се завишат санкциите за поведение, недопустимо по приетите правила за работа, да се ограничат физическата и вербална агресия в залата.

Това обяви от парламентарната трибуна Мирослав Иванов (ПП-ДБ).

Декларация на „Възраждане” предизвика физически сблъсък между депутати в НС

Той поиска думата по начина на водене като повод са скандалите в пленарната зала от последните две седмици. По думите му правилата за работа трябва да ограничават вербалната агресия от трибуната. Депутатът апелира за по-стриктното им спазване, за да не се позволява трибуната да се използва по начин, които руши демокрацията.

Председателят на парламента Росен Желязков на свой ред заяви, че НС е законодателният орган на страната.

"Това, може би, е органът, който има най-пряко отношение към директната регулация на обществените отношения, с нашите закони се опитваме да спазваме трудния баланс между обществения интерес и личните права и свободи", отбеляза той.

След боя в НС: Наказаха 17 депутати с порицание

"Ние сме приели правилата за поведение с нашия правилник, поведението на народния представител се основана на зачитане авторитета на НС и уважение към другите депутатите, като при нарушение има съответните санкции, които имат своя нравствен императив", изтъкна Желязков.

Той подчерта, че тази рамка на поведение не би трябвало да разчита на санкция защото, ако единствено страхът от нея, налага добро поведение, не би трябвало да се считаме за народни представители, а като индивидуалности, пребиваващи в тази сграда заради собствените си заслуги.

"Позор за човешкия род": Костадинов след сблъсъка в НС

"А по Конституция ние представляваме не само собствените си избиратели, а народа", подчерта председателят на парламента. 

"Бих подкрепил всички разумни предложения за промени в правилника, които могат да доведат до по-добро прилагане на рамката за поведение, но надали санкциите са тези, които ще променят желанието да се уязви опонента, басните, метафоричния език", отбеляза  Росен Желязков.

Според него санкциите трябва да са на последно място, първо трябва да се пази достойнството на институцията и на обществото.

След това от „Възраждане“ обявиха, че ще допуснат Явор Божанков (ПП-ДБ) на трибуната да се изкаже, след като вчера на два пъти го спряха, което в крайна сметка, освен напрежение в залата, доведе и до прекратяване на заседанието.

Цончо Ганев заплю депутат по време на бурния скандал в НС

"Нашата парламентарна група ще положи усилия тонът в тази зала да бъде нормален", заяви нас свой ред Божанков.

"Благодаря на всички, които се изказаха, защото задават друг тон, друга перспектива, която се очаква да намери свой сюблимен израз в очакваните промени в Конституцията, и нека пътят да не бъде изгорен, опожарен", обобщи Росен Желязков.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Русия не иска ЕС в преговорите за Украйна

Русия не иска ЕС в преговорите за Украйна

Свят Преди 4 часа

Песков също така каза, че Кремъл все още не е бил информиран за резултатите от последните преговори

ЕК ще отмени забраната за коли с вътрешно горене от 2035 г.

ЕК ще отмени забраната за коли с вътрешно горене от 2035 г.

Свят Преди 7 часа

Съгласно ревизираните планове производителите на автомобили ще трябва да постигнат намаление на емисиите с 90 на сто

Главният прокурор на РС Македония подаде оставка

Главният прокурор на РС Македония подаде оставка

Свят Преди 8 часа

Според него причината за отстраняването му е, че е говорил открито и публично

Желязков: Заявяваме решимост да бъде повишена готовността за отбрана

Желязков: Заявяваме решимост да бъде повишена готовността за отбрана

Свят Преди 9 часа

Росен Желязков заяви подкрепа за Пътната карта за европейска отбранителна готовност 2030 г.

Унгария подписа договор за доставка на газ от САЩ

Унгария подписа договор за доставка на газ от САЩ

Свят Преди 10 часа

Сиярто заяви по-рано, че до края на ноември в Унгария са пристигнали 7 милиарда кубически метра руски газ

Дженифър Анистън разкри своето „върховно“ средство против стареене на 56 години

Дженифър Анистън разкри своето „върховно“ средство против стареене на 56 години

Любопитно Преди 10 часа

На 56 години Дженифър Анистън разкрива, че тайната на стегнатото ѝ тяло и младежкия ѝ вид са редовните силови тренировки, тъй като мускулите дават енергия, увереност, по-добро здраве и по-дълъг живот

Дилън Броснан – новото лице на киното с ДНК на Джеймс Бонд

Дилън Броснан – новото лице на киното с ДНК на Джеймс Бонд

Любопитно Преди 10 часа

Дилън Броснан, най-големият син на Пиърс Броснан, уверено излиза от сянката на известния си баща, утвърждавайки се като модел с характерен ретро стил, музикант и актьор с участия в киното и телевизията, докато редовно привлича внимание и с публичните си появи редом до холивудската звезда

Оцеляла от стрелбата на плаж Бонди е критикувана за молба за дарения

Оцеляла от стрелбата на плаж Бонди е критикувана за молба за дарения

Свят Преди 10 часа

Самотна майка създаде кампания за дарения за нова чанта и телефон, след като изгуби своите по време на стрелбата на плажа Бонди

БСП се обяви против концесия или приватизация на "Топлофикация София"

БСП се обяви против концесия или приватизация на "Топлофикация София"

България Преди 10 часа

Според Таков, решението днес минава през диалог с държавата

Мбапе осъди „Пари Сен Жермен“ за 60 милиона евро

Мбапе осъди „Пари Сен Жермен“ за 60 милиона евро

Свят Преди 10 часа

Откакто пристигна в испанската столица Килиан Мбапе има 70 гола в 81 мача

Русия забрани „Дойче веле”

Русия забрани „Дойче веле”

Свят Преди 11 часа

Телевизионният оператор вече беше обявен за „чуждестранен агент“

Иззеха нотариални актове, злато, долари и 400 000 евро в София

Иззеха нотариални актове, злато, долари и 400 000 евро в София

България Преди 11 часа

СГП, МВР и ДАНС удариха организирана престъпна група за изпиране на пари от трафик на наркотици

<p>ВВС ще се защитава по дело за 5 млрд. долара от Тръмп</p>

ВВС ще се защитава по дело за 5 млрд. долара от Доналд Тръмп

Свят Преди 11 часа

Медията се извини на Тръмп през ноември, но отхвърли исканията му за обезщетение и не се съгласи, че има „основание за иск за клевета“.

КС ще гледа делото за отнетите правомощия на президента да назначава шефовете на службите

КС ще гледа делото за отнетите правомощия на президента да назначава шефовете на службите

България Преди 12 часа

В заседанието участваха 12 съдии и определенията са приети единодушно