Ако бирата е по-евтина от кафето и има магазин за шоколад на всеки ъгъл, значи сте в Брюксел
Източник: Thinkstock/Guliver photos
40

Е втина бира, интернационална среда и европейски дух, много млади хора, търсещи професионална реализация - така изглежда днес Брюксел през погледа на стажант в европейските институции.

За живота в сърцето на Европа разказва репортерът на БТА Теодора Цанева, която пет месеца е била на стаж в Генерална дирекция за комуникация на Европейския парламент.

Евтина бира и интернационална среда

Ако бирата е по-евтина от кафето и има магазин за шоколад на всеки ъгъл, значи сте в Брюксел. Това е едно от първите впечатления на новодошлия в белгийската столица. В супермаркет бирата може да се намери за едно евро, на същата цена кехлибарената напитка може да се купи и по време на happy hour в някои от многобройните барове. Кафето обаче винаги струва около 2 евро.

Друга популярна атракция са белгийските вафли с различни вкусотии отгоре или само с пудра захар, както и пържените картофи, които местните твърдят, че въобще не са френски. На входа на всеки парк в Брюксел има камьонче, от което може да се купи сладолед или вафла. "Белгийците ядат гофрети за едно евро, вафлите от пет евро с много сметана, ягоди и шоколад са за туристите", обяснява Ясер, нашият туристически гид в Брюксел.

Харесвам Брюксел заради неговата интернационална среда и смесица от различни култури, които позволяват лесното интегриране на всеки новодошъл, споделя пред БТА Елена Димитрова от България, стажант в Европейската комисия в периода март-юли 2015 г. Юстъс Ромет от Германия, стажант по същото време в Европейския парламент, описва Брюксел като космополитен и мултикултурен град, който му допада заради бирата, храната и либералния нощен живот.

Европейският дух на Брюксел привлича млади хора с мечти

Заради седалището на европейските институции, всички 28 страни-членки имат свои представители в Брюксел. Тук в най-голяма степен можеш да усетиш европейския дух, който е въплътен в мотото на Европейския съюз - "Единни в многообразието". Една от първите ми срещи в Брюксел е със стажант в Европейския парламент, роден в Румъния, учил и живял във Великобритания, в Гърция, сега и в Белгия. Андрей се определя просто като европеец! Цитира ми изследване на Евробарометър, според което три процента от анкетираните се определят по същия начин и ме пита: "А ти?". Замислям се и отговарям: " Аз съм българка". Но сега след пет месеца, прекарани в Брюксел, бих казала: "Аз съм българка и европейка".

Друга особеност на "европейската столица" е, че градът е пълен с млади хора, предимно стажанти в европейските институции. Според официални данни, всяка година 25 хиляди дипломирани студенти кандидатстват за стаж в Европейския парламент, но успяват само 600. След приключване на стажа повечето от младежите търсят начини да останат на работа в "евробалона" в Брюксел. Намирането на постоянна работа се оказва трудно, затова някои имат по няколко стажа един след друг в различни компании.

Всеки четвъртък след работа стажантите се събират на Плас Люкс (площад Люксембург пред ЕП) на по бира, сладки приказки и обмяна на опит в кандидатстването за работа. Тези разговори са и най-добрите езикови курсове. "Cheers", "Salut", "Наздраве" - неусетно бирите са станали две, музиката е усилена като за дискотека, а е едва 20 ч. Тук сякаш нощният живот е "издърпан" в по-ранен час, непосредствено след работа.

На следващия ден Брюксел видимо опустява, повечето от жителите на града пътуват някъде за уикенда. Париж, Лондон, Амстердам са на не повече от три часа разстояние. За тези, които избират да останат в Брюксел за събота и неделя, белгийската столица предлага множество атракции.

При хубаво време парковете са пълни с хора, насядали по тревата, излезли на пикник, свирещи на китара, спортуващи. Почти всяка седмица се организират фестивали с музика, различни храни и напитки.

Туристическите атракции на Брюксел

Гран плас, Манекенът Пис, Атомиумът и паркът "Мини Европа", както и барът "Делириум", който предлага над 3000 вида бира от цял свят, са сред най-големите туристически атракции в Брюксел. Над 100 музея за какво ли не също се борят за вниманието на жителите и гостите на града. Има музей на музикалните инструменти, на автомобилите (Autoworld), на дантелата, включително и музей на масоните.

По-слабо известен факт е, че Брюксел е родното място на американската актриса Одри Хепбърн, известна с филмите си "Закуска в Тифани" и "Римска ваканция". При желание човек може да открие родната й къща в центъра на белгийската столица, на която е поставена мемориална плоча.

В Брюксел е живял и художникът-сюреалист Рене Магрит. Препоръчителен за посещение е и музеят, приютил част от творбите му. За съжаление най-известната му картина - с изобразен костюмиран мъж с бомбе и зелена ябълка, скриваща главата му, се намира в Америка. Тя е вдъхновила и финалната сцена на филма "Аферата Томас Краун" (1999) с Пиърс Броснан и Рене Русо.

Любопитни особености на белгийската столица

Ако поживееш достатъчно в Брюксел, обаче можеш да се сблъскаш и с някои особености. Супермаркетите в делнични дни работят само до 20 ч., и то не всички. Магазините за дрехи и галантериите пък са отворени до 18.30 часа и не работят в неделя като изключим тези около централния площад Гран плас.

Банките обменят валута само срещу предварителна заявка, която се изпълнява от два до пет работни дни.

Анонсите за спирките на градския транспорт са на три езика - английски, френски и фламандски. Честа гледка по улиците на Брюксел са костюмираните татковци, които бутат колички и бързат да оставят децата си в яслата преди да отидат на работа в европейските институции.

Времето в Брюксел също е странно и непредсказуемо, в един ден могат да се сменят слънце, облаци, дъжд и отново слънце. Местните се шегуват, че в Брюксел има само един сезон и човек може да носи пуловери целогодишно.

Почти непрекъснато духа студен вятър, дори през лятото, затова е препоръчително винаги да имаш шал под ръка. Въпреки времето обаче, белгийската столица омайва със смесица от националности и култури и както твърди местният туристически гид Ясер, това е един от най-интернационалните и мултикултикултурни градове в света.

Коментари 40
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

40 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Пламен Димитров КНСБ

КНСБ: Проектобюджет 2025 е труден, но не трябва да виним финансовия министър

България Преди 7 минути

Това заяви президентът на синдиката Пламен Димитров

Главчев

Главчев: Членството в Шенген носи икономически ползи за гражданите, бизнеса и инвеститорите

България Преди 38 минути

Финансовият ефект за страната ни възлиза на над 1,6 милиарда лева, посочват от МС

.

Путин без покана, Зукърбърг дарява $ 1 млн. за клетвата на Тръмп

Свят Преди 44 минути

Междувременно Тръмп е поканил китайския президент Си Дзинпин

Макрон

Макрон: Трябва да намерим път, който да отчита интересите на Украйна и на Европа

Свят Преди 52 минути

Макрон заяви, че единственият възможен мир в Украйна ще е „устойчивият мир“

Делян Пеевски

Делян Пеевски: Влизането в Шенген е шанс за ново начало за европейска България

България Преди 1 час

"След днешното решение, страната ни е в зоната за свободно придвижване през вътрешните граници на Европейския съюз", каза той

.

МЕЧ пред президента: Този парламент не е в състояние да роди нещо стабилно

България Преди 1 час

„Българското общество е изключително разделено”, смята Радостин Василев

Джо Байдън

Джо Байдън помилва близо 1500 души

Свят Преди 1 час

Белият дом: Това е най-големият еднодневен акт на помилване в историята на САЩ

Еди Джордан

Легендата на F1 Еди Джордан се бори с рак

Свят Преди 1 час

76-годишният бивш собственик на отбор във Формула1 каза, че преминава през „мрачни дни“ и призова хората да се изследват

Тенденции в софтуерното тестване през 2025 година

Тенденции в софтуерното тестване през 2025 година

Технологии Преди 1 час

Цялостната програма по QA инженерство на SoftUni предлага възможност на всеки, който има амбицията да преследва кариера в IT сектора, да се подготви на експертно ниво

.

Съветът на ЕС прие допълнителни правила за проверка на пътниците

Свят Преди 1 час

Правилата засягат събирането и споделянето на данните за пътуващите със самолет

10-те най-разпространени суеверия в света

10-те най-разпространени суеверия в света

Любопитно Преди 1 час

От счупено огледало до черна котка - избягвайте ги, ако искате да имате добър късмет

,

Руските сили напредват към ключовия украински град Покровск

Свят Преди 1 час

Украинските сили са отблъснали близо 40 руски опита за щурмуване на отбраната около Покровск през последните 24 часа

.

Най-малко 28 души бяха убити при израелски удар в Газа, 7 от тях са деца

Свят Преди 2 часа

Кабинетът на Нетаняху заяви, че свалянето на Асад от джихадистките бунтовници е създало вакуум на границата

.

Кремъл: Русия е подкрепила предложение на Орбан за размяна на военнопленници, но Украйна го е отхвърлила

Свят Преди 2 часа

Орбан е отправил предложението по време на вчерашния си телефонен разговор с Путин

Пет звездни семейства в новите епизоди на „Черешката на тортата“

Пет звездни семейства в новите епизоди на „Черешката на тортата“

Любопитно Преди 2 часа

Антоанет Пепе и Иво Карамански-син разкриват дълбоко пазена тайна в навечерието на Коледа

Снимката е илюстративна

BBC: Момент на облекчение след присъединяването на Румъния и България към Шенген

България Преди 2 часа

"А именно в подробностите може да се крие дяволът"