Орешарски на среща с посланици от ЕС за приоритетите на кабинета
Пламен Орешарски   
Източник: Петко Налбантов, БГНЕС
Ми истър-председателят Пламен Орешарски проведе днес първата си официална среща с посланиците на държавите членки на Европейския съюз и на НАТО.

Това съобщи пресслужбата на Министерския съвет.

Премиерът е представил структурата и приоритетите на кабинета в краткосрочен и в дългосрочен план.

В срещата са участвали вицепремиерът и министър на правосъдието Зинаида Златанова, министърът на външните работи Кристиан Вигенин и министърът на вътрешните работи Цветлин Йовчев.

Като най-голямото предизвикателство пред правителството през следващата поне една година

премиерът Орешарски е посочил възстановяването на нормалността и спечелването отново на инвестиционното доверие, така че да бъде постигнат най-важният реален приоритет - икономическото възстановяване.

Той е посочил, че от гледна точка на взаимоотношенията с партньорите, двете приоритетни теми са правосъдието и вътрешният ред, както и ефективното използване на европейските средства.

С това той е мотивирал избора на Златанова - добре познат специалист и в българските професионални, и в европейските среди.

Вторият вицепремиер, който ще бъде излъчен, ще координира икономическите политики и ще отговаря за насърчаване и развитие на инвестициите, за подобряване на бизнес климата и на ефективността на администрацията.

Негова задача в кратък срок е прегледът на административните тежести, които пречат както за стартирането, така и за нормалното развитие на бизнеса, е заявил премиерът.

Другата сфера, върху която ще бъде фокусирана работата на правителството, е възстановяването на демокрацията и държавността и "скъсване с всякакви рецидиви и опити за меки диктатури", наблюдавани през последните четири години.

Основните приоритети тук са повишаване ролята на парламента и открит диалог с всички представители на гражданското общество, е отбелязал Орешарски.

Задачите на правителството в краткосрочен план


Mинистър-председателят е посочил приемането на пакет от мерки в подкрепа на най-бедните български граждани и домакинства, увеличаване на обезщетенията за отглеждане на деца, разширяване на възможностите за временна заетост, рационализиране на административните услуги с оглед те да станат по-бързи и по-евтини, подобряване на събираемостта на приходите, по-голяма отчетност на правителството пред парламента, възстановяване на баланса на компетентност между МВР и ДАНС, прекратяване на практиката на безразборно използване на СРС-та, консултации по проекта на споразумение за партньорство с ЕС.

Премиерът е подчертал също, че ще има пълна приемственост във външната политика на България, както и че всички големи енергийни проекти ще бъдат оценявани единствено според техния икономически ефект.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
НС гласува състава и структурата на предложения от Румен Радев кабинет

НС гласува състава и структурата на предложения от Румен Радев кабинет

България Преди 4 минути

След приключване на процедурите новото правителство ще положи клетва в пленарната зала

Първият мандат изпълнен: Кабинетът "Радев" полага клетва

Първият мандат изпълнен: Кабинетът "Радев" полага клетва

България Преди 16 минути

Като министър-председател начело застава Румен Радев

Италианският възпитаник Галин завърши на четвърто място в Hell’s Kitchen

Италианският възпитаник Галин завърши на четвърто място в Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 8 часа

Ексклузивно интервю с него може да гледате в подкаста “Кухнята след Ада”

Тръмп с ултиматум към ЕС: Срок до 4 юли за сделка или високи мита

Тръмп с ултиматум към ЕС: Срок до 4 юли за сделка или високи мита

Свят Преди 8 часа

На 1 май Тръмп обяви, че ще увеличи на 25 процента американските мита за внасяните от ЕС автомобили и камиони

Стил и състрадание в Белия дом: Мелания Тръмп почете майките на военнослужещи (СНИМКИ)

Стил и състрадание в Белия дом: Мелания Тръмп почете майките на военнослужещи (СНИМКИ)

Свят Преди 8 часа

Първата дама Мелания Тръмп и президентът Доналд Тръмп бяха домакини на емоционален прием в Белия дом по случай Деня на майката. В трогателна реч тя се преклони пред силата на жените, чиито деца служат в армията, и пред паметта на загиналите герои

Опасен ремонт: Семейство откри британска граната и „Бухалка“ в дома си

Опасен ремонт: Семейство откри британска граната и „Бухалка“ в дома си

България Преди 8 часа

Боеприпасите са открити в частен имот по време на ремонт в село Петрелик, община Хаджидимово

ЕС се подготвя за потенциални разговори с Путин, съобщи FT

ЕС се подготвя за потенциални разговори с Путин, съобщи FT

Свят Преди 9 часа

Според изданието председателят на Европейския съвет Антонио Коща е казал, че ЕС разполага с подкрепата на украинския президент Володимир Зеленски за този потенциален ход

Екшън в Сандрингам: Арестуваха мъж с оръжие след сблъсък с принц Андрю

Екшън в Сандрингам: Арестуваха мъж с оръжие след сблъсък с принц Андрю

Свят Преди 10 часа

Мъж с балаклава е нападнал Андрю Маунтбатън-Уиндзор, докато разхожда кучетата си в Норфолк

„Не присъствайте на парада на 9 май!“: Зеленски с предупреждение към съюзниците на Москва

„Не присъствайте на парада на 9 май!“: Зеленски с предупреждение към съюзниците на Москва

Свят Преди 10 часа

Министерството на отбраната на Русия обяви по-рано днес прекратяване на огъня в Украйна, считано от полунощ до 10 май

Делян Пеевски

Кабинетът на Пеевски в Народното събрание става читалня

България Преди 10 часа

Това съобщи председателят на парламента Михаела Доцова, като уточни, че новото пространство ще бъде достъпно за граждани и посетители

Нова ера в Будапеща: Мадяр начерта бъдещето на Унгария пред Мелони

Нова ера в Будапеща: Мадяр начерта бъдещето на Унгария пред Мелони

Свят Преди 11 часа

След победата на Мадяр миналия месец Мелони го поздрави, но същевременно благодари на Орбан „за интензивното сътрудничество“ през годините

Светът гледа към България: Как чуждите медии разчетоха кабинета „Радев“

Светът гледа към България: Как чуждите медии разчетоха кабинета „Радев“

България Преди 11 часа

Международните агенции припомнят, че България премина през продължителна политическа нестабилност след серия антиправителствени и антикорупционни протести

Карълайн Левит

Говорителката на Белия дом стана майка за втори път

Свят Преди 12 часа

Момиченцето, което носи името Вивиана, е родено на 1 май

Рустем Умеров

Рустем Умеров пристигна в САЩ за среща с пратеника на Тръмп

Свят Преди 12 часа

Очаква се Умеров да се срещне в Маями със специалния пратеник на американкия президент Доналд Тръмп – Стив Уиткоф

Русия удари пътнически влак в Николаевска област

Русия удари пътнически влак в Николаевска област

Свят Преди 12 часа

Няма данни за жертви и ранени

<p>Кабинетът &quot;Радев&quot; е готов: Кои са големите изненади</p>

Кабинетът "Радев" е готов: Вижте пълния списък и биографии на министрите и кои са големите изненади

България Преди 12 часа

Предложеният Министерски съвет включва министър-председател, четирима заместник-министър председатели и 18 министерства