ГЕРБ няма да оттегли промените за пенсиите
Източник: БГНЕС

Г ЕРБ няма да оттегли предложението за пенсионната реформа, което предизвика сътресения във властта и уличен протест.

Това стана ясно от думите на финансовия министър Владислав Горанов след заседанието на парламентарната група на ГЕРБ, предаде Агенция "Фокус".

Горанов обясни, че между 1 януари и 31 март сегашното предложение ще бъде подобрено, а при гласуването на бюджета за държавното обществено осигуряване точката ще присъства.

"То е влязло в зала и ще бъде гласувано и няма промяна в позицията на ГЕРБ", заяви Горанов. "Между 1 януари и 31 март сме готови в дебата за цялостния пенсионен модел да приемем и тезата за връщане от НОИ в частните фондове и максимална гъвкавост, така че да се гарантира едно – принципа на свободен избор в кой модел на осигуряване да се гарантират пенсионните правила”, посочи финансовият министър.

"Няма лични партиди, но НОИ ще знае във всеки един момент колко пари е получил от лицата, когато те са направили своя избор. Не съществува технологична пречка да се върне същата сума в избран от тях универсален пенсионен фонд”, коментира Горанов. Той не уточни дали в НОИ би имало пари това да се случи при желание на осигурения.

"Няма национализация, няма административни решения, няма натиск. Ще гарантираме още по-голяма свобода на избора, защото има обвинения към нас, че еднократното решение не е справедливо достатъчно", коментира той и даде за пример, че в други държави този въпрос е решен по много по-недемократичен начин.

"Ние даваме максимален избор хората сами да носят отговорност за действията си", каза още Владислав Горанов като отбеляза, че срокът в, който този избор може да бъде направен от вече осигуряващите се, е до датата на пенсиониране.

За подкрепа на предложенията си в пленарна зала ГЕРБ може да разчита на ДПС, откъдето се обявиха "за" промените. Реформаторският блок, БСП, АБВ  обявиха, че са против, а от "Атака" - че ще гласуват "въздържали се".

По-рано днес в Народното събрание се проведоха преговори между партньорите от управляващата коалиция - ГЕРБ и Реформаторският блок (РБ), по темата за промените в пенсионната система.

Председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова, която се грижи за прокарването на поправките, няколко пъти повтори пред журналистите, че депутатите ще решат дали промените да бъдат приети с гласуване в пленарна зала.

Цяла сутрин от срещата се появяваха противоречиви информации за промени в позицията на ГЕРБ по казуса

Първоначално се появи информация, че промените ще бъдат отложени за месец март. Според неофициални информации това решение, обявено от Цветан Цветанов, било посрещнато с гняв от министъра на финансите Владислав Горанов, който е автор на идеята за прехвърляне на осигуровки от частните пенсионни фондове в НОИ.

Според онлайн изданието на в. "Сега" Горанов дори е заплашил с оставка.

По-късно се появи информация, че от ГЕРБ са решили все пак промените да бъдат гласувани в пленарната зала днес, а да бъдат преразгледани през януари.

Около 100 души протестират пред сградата на Народното събрание, докато депутатите обсъждат Закона за държавното обществено осигуряване за 2015 година,

предаде БГНЕС. Групата протестиращи са се събрали на паметника на цар Освободител. Хората протестират срещу плановете на кабинета "Борисов" за частните пенсионни фондове.

Хората на площада носят отново плакати с надписи: "Не сме съгласни!!!", "Долу ръцете от моите пари", "Долу парите от пенсиите!", "Не на кражбата".

Предложението на родените след 1959 г. да се даде еднократен избор дали да се осигуряват само в НОИ или в НОИ и частен фонд, се появи след среща на правителството със синдикатите миналата неделя.

Реформаторският блок и АБВ обявиха, че няма да подкрепят в пленарната зала промените, срещу тях се обяви и вицепремиерът и социален министър Ивайло Калфин.

За отлагане и широко обсъждане на промените се обяви и президентът Росен Плевнелиев. До момента ГЕРБ среща подкрепа за предложенията си единствено от ДПС, което накара Георги Първанов да обяви, че двете партии вървят към коалицияВчера пред Министерския съвет имаше и протест на граждани под наслов "Да кажем "НЕ" на кражбата!".

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Световните лидери с послания 4 години след началото на войната в Украйна (ОБЗОР)</p>

Четири години война в Украйна: Зеленски и европейските лидери с призив за траен мир

Свят Преди 8 минути

Четири години след началото на войната международната общност потвърждава солидарността си с Украйна и подкрепата срещу руската агресия

Лорд Питър Манделсън

Освободиха лорд Манделсън под гаранция

Свят Преди 9 минути

Бившият посланик на Великобритания в САЩ беше арестуван на адрес в Камдън, северен Лондон, в понеделник и отведен в полицейско управление за разпит

Жива верига в "Студентски град" срещу строителство, което блокира достъпа до блок

Жива верига в "Студентски град" срещу строителство, което блокира достъпа до блок

Свят Преди 37 минути

Мирната акция включва живущи и преподаватели, които се опасяват за безопасността на блока и достъпа до него

Силна зимна буря предизвика закъснения и отменени полети в САЩ

Силна зимна буря предизвика закъснения и отменени полети в САЩ

Свят Преди 1 час

Над 8000 полета бяха отменени, пътища затворени и учебни занятия спрени поради обилни снеговалежи, съобщават американските власти

<p>Опит за преврат в Сърбия - двама планирали нападение над Вучич и семейството му</p>

Опит за държавен преврат в Сърбия - двама планирали нападение над Александър Вучич и семейството му

Свят Преди 1 час

Полицията в Кралево арестува двама мъже по подозрение, че са планирали насилствено сваляне на президента и атакуване на служители на МВР

<p>Мирът ще бъде възстановен&nbsp;- Урсула фон дер Лайен отново в Киев</p>

Урсула фон дер Лайен в Киев за четвъртата годишнина от руската офанзива

Свят Преди 1 час

Председателката на Европейската комисия засилва финансовата, военната и политическата подкрепа за Украйна, като се среща с президента Володимир Зеленски

Земетресение разтърси Тайван

Земетресение разтърси Тайван

Свят Преди 2 часа

Трусът за кратко е разлюлял сгради в столицата Тайпе

<p>Сестрата на Ким Чен-ун получи огромна власт в Северна Корея</p>

Сестрата на Ким Чен-ун е повишена в ръководен пост на управляващата партия в КНДР

Свят Преди 2 часа

По време на партийния конгрес Ким Чен-ун е преизбран за генерален секретар, а сестра му засилва влиянието си в управлението на страната

<p>Среща на върха&nbsp;в Женева за ядреното разоръжаване&nbsp;</p>

САЩ водят преговори с Русия и Китай за нов международен договор за ядрените оръжия

Свят Преди 2 часа

Преговорите в Женева целят да разширят контрола над ядрените арсенали след изтичането на договора „Нов СТАРТ“

<p>Военен хеликоптер катастрофира&nbsp;в Перу - няма оцелели на борда</p>

15 загинали при падане на военен хеликоптер в Перу

Свят Преди 2 часа

Трагичният инцидент включва четирима членове на екипажа и 11 пътници, сред които седем непълнолетни

Иво Димчев с първа победа в “Като две капки вода”

Иво Димчев с първа победа в “Като две капки вода”

Любопитно Преди 2 часа

Артистът спечели сърцата на всички с образа на Едит Пиаф

<p>МО обяви колко пакета помощ за Украйна са изпратени от началото на войната</p>

България е предоставила 13 пакета военна и хуманитарна помощ за Украйна

България Преди 2 часа

Министерството на отбраната разкри броя на пакетите от началото на войната, като съдържанието остава класифицирано

<p>Предизборната машина се задвижва - тече регистрацията за парламентарния вот</p>

Старт на регистрацията за парламентарните избори през април 2026 г.

България Преди 2 часа

Кампанията започва на 20 март, а депозитът за участие е 1278,23 евро.

<p>&quot;Купувачо, бъди нащрек!&quot;&nbsp;- нова търговска офанзива на&nbsp;Тръмп</p>

"Купувачо, бъди нащрек!" - Тръмп заплаши с по-високи мита след решение на Върховния съд на САЩ

Свят Преди 3 часа

Президентът предупреди, че ще използва други търговски закони, ако партньорите нарушат договореностите.

<p>Кървав взрив пред московска гара -&nbsp;патрулка смазана от ударната вълна</p>

Полицай загина при експлозия пред гара в Москва

Свят Преди 3 часа

Следственият комитет и спешните екипи са на място, районът остава блокиран