Кънев към ГЕРБ: Поставяте под въпрос мнозинството в НС
Бойко Борисов и Радан Кънев   
Източник: Боби Тошев/БГНЕС

С ъпредседателят на Реформаторския блок и лидер на ДСБ Радан Кънев предупреди ГЕРБ, че чрез този силов подход – без аргументи и без ясни цели, поставя под въпрос мнозинството в 43-тото Народно събрание и стабилността на управлението.

В декларация от името на парламентарната група на Реформаторите Кънев призова партньорите си от ГЕРБ да оттеглят законодателните промени, даващи право на избор къде да отива осигурителната вноска за втора пенсия – в частен пенсионен фонд или в Националния осигурителен институт (НОИ).  

"Ако не оттеглите това предложение, управлението на втория кабинет на г-н Борисов ще бъде обречено на недоверие и неуспех",

се каза още в декларацията, прочетена от Кънев от парламентарната трибуна.

Той уточни, че не стоящите в най-дясната страна на залата заплашват, че ще свалят доверието си.

"Тези, които дават доверието долу на улицата, те ще го свалят и оттам нататък нашето управление повече стабилно няма да бъде",

предупреди той.

"Днес без никаква наша намеса гражданите на София се събират на протест срещу начина, по който са предложени тези мерки", посочи Кънев. Той отбеляза, че предложенията не са съгласувани в Надзорния съвет на НОИ и със социалните партньори, не са обсъждани и приемани от Министерския съвет.

"Тази промяна не е съгласувана дори в социалната комисия на Народното събрание и липсва становище на Министерството на труда и социалната политика",

добави Кънев.

"Предложението на група депутати от ГЕРБ е направено в грубо нарушение на правилата за вземане на решения, договорени между партньорите в мнозинството и между коалиционните партньори", отбеляза още той.

Той добави, че все още не е известно кой предложи Делян Пеевски за шеф на ДАНС, но е ясно, че от момента на избора му предложилото го управление се е компрометирало и оставането му на власт е станало вредно за държавата и обществото.

"И днес ние не знаем кой и защо предлага промените в Кодекса за социално осигуряване, какви са аргументите и политическите цели.

Нямаме никакво обяснение защо се бърза, след като тези мерки нямат никаква пряка връзка с бюджета за 2015 година", каза Кънев.  

"С това парламентарно поведение рушите духа на доверие между партньорите в мнозинството и духа на диалог, компромис и политическо смирение, който опитваме да наложим от първия ден на 43-то Народно събрание", каза той.

Кънев не пропусна да благодари за извиненията, поднесени от премиера Бойко Борисов, за вчерашното поведение на министъра на финансите Владислав Горанов.

Съпредседателят на ПГ на РБ посочи, че посоката на пенсионната реформа не е била поставяна под съмнения нито от социалните партньори, нито от основните политически сили за повече от десетилетие.

Председателят на парламентарната комисия по бюджет и финанси Менда Стоянова от ГЕРБ посочи, че Радан Кънев през цялото време говори за промяна на пенсионния модел в България, а такава промяна няма. Тя обясни, че пенсионният модел включва НОИ като солидарен фонд плюс трети стълб на доброволно пенсионно осигуряване. Стоянова каза, че държавата е задължила гражданите, родени след 1959 г., 5% от техните вноски да отиват в частен пенсионен фонд.

"Това, което предлагаме, не е смяна на модела, даваме право на родените след 1959 г. да изберат модела, по който ще се пенсионират – 

да решат дали ще се възползват от първия и от втория стълб, или ще се откажат от втория и ще останат в първия, където са останалите български граждани", добави тя.

Според нея рискът се поема не от политиците, а от всеки човек и затова хората трябва да имат право на избор.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Остри реакции на опозицията след статията в FT, Гърция обеща помощ

Остри реакции на опозицията след статията в FT, Гърция обеща помощ

България Преди 43 минути

Реакция на статията на "Файненшъл таймс" дойде и от НАТО

Пожарът край Рупите отново се разгоря

Пожарът край Рупите отново се разгоря

България Преди 1 час

При евентуално разпространение огънят ще достигне до Хераклея Синтика

Парк-музей „Врана" загива!, алармира Фонд „Цар Борис и Царица Иоанна"

Парк-музей „Врана" загива!, алармира Фонд „Цар Борис и Царица Иоанна"

България Преди 4 часа

На територията на парка е имало няколко пожара

Частните събития в столичните паркове са позволени, но организаторите трябва предварително да ги заявят и да почистят след тях.

Парти в столичен парк без разрешение може да ви струва до 255 евро

Парите ни Преди 4 часа

Частните тържества са позволени, но трябва да бъдат заявени предварително в Столичната община

„Космическо преживяване“: Световните медии във възторг за Атанасовското езеро край Бургас

„Космическо преживяване“: Световните медии във възторг за Атанасовското езеро край Бургас

Любопитно Преди 4 часа

Чуждестранни журналисти и туристи останаха омагьосани от яркочервените води и черната кал край Бургас, определяйки ги като достъпен СПА рай на открито

Баща и син пращали психотропни лекарства с куриерски фирми

Баща и син пращали психотропни лекарства с куриерски фирми

България Преди 4 часа

Става въпрос за лекарства, които се изписват със зелена рецепта.

Евген Хмара стана министър на отбраната на Украйна

Евген Хмара стана министър на отбраната на Украйна

Свят Преди 5 часа

Кандидатурата на Хмара бе подкрепена от 312 депутати

Дейвид Крумхолц

Звезда от „Опенхаймер“ напуска Холивуд след 30 години в кино индустрията

Любопитно Преди 5 часа

Актьорът Дейвид Крумхолц обяви, че си взема неопределена почивка от киното след над 30 години в индустрията. Актьорът отправи остри критики към корпоратизирането на Холивуд, ниското заплащане и натиска върху творците да бъдат инфлуенсъри

Два изстрела в гърдите и тяло в шахта: Разкрития за убийството в Съединение

Два изстрела в гърдите и тяло в шахта: Разкрития за убийството в Съединение

България Преди 5 часа

Прокуратурата обяви подробности за кървавата драма - извършителят сам завел разследващите до тялото

От септември осигурените ще могат да изберат между три начина за управление на средствата за втора пенсия, а при липса на избор разпределението ще бъде според възрастта.

Динамичен, балансиран или консервативен: Как да изберем подфонд за втората пенсия

Парите ни Преди 5 часа

От септември всеки ще може да избере как да се управляват пенсионните му спестявания според възрастта и готовността му за риск

Хейдън Пенетиър и Брайън Хикерсън

Заплахи, зловещи съобщения и „война“: Гаджето на Хейдън Пенетиър я тормозил от години

Свят Преди 5 часа

Съдебни документи разкриват системния тормоз и заплахите за публичен разстрел, на които е била подложена Хейдън Пенетиър от страна на Брайън Хикерсън. Връзката им завършва с трагичния край на актрисата, а майка ѝ обвинява партньора ѝ за нейния фатален изход

Ето как 47-годишен учен постигна пулс 46 и се подмлади с 15 години

Ето как 47-годишен учен постигна пулс 46 и се подмлади с 15 години

Свят Преди 5 часа

Изкуствен интелект потвърди драстичния скок в дълголетието на професора след месеци на строг режим и фастинг

Зеленски освободи от длъжност Ирина Мудра

Зеленски освободи от длъжност Ирина Мудра

Свят Преди 6 часа

Следователи от НАБУ са започнали да разследват Мудра по подозрения за пране на пари

Киберизмамите все по-често комбинират фалшив номер, убедителен глас и допълнителни съобщения, за да изглежда историята истинска.

Измамници звънят от номера на близки и банки: Как работи новата схема

Парите ни Преди 6 часа

ГДБОП предупреждава за ръст на криптоизмамите, фишинга и гласовите имитации през август

Бил Клинтън на 80: Президентът, който управляваше в съвсем различна Америка

Бил Клинтън на 80: Президентът, който управляваше в съвсем различна Америка

Любопитно Преди 6 часа

42-ият президент на САЩ Бил Клинтън навършва 80 години. В момент, когато Америка търси своето бъдеще, ето равносметка на живота, политическите битки и характера на един от най-устойчивите лидери в съвременната история