200 професионални гимназии в цялата страна ще признават наученото в живота и придобитите умения по време на работа, упражняване на хоби и самообучение, за които гражданите нямат дипломи за квалификация, съобщиха от Националната агенция за професионално образование и обучение (НАПОО).
Това става възможно със системата за валидиране на знанията, придобити по неформален път, разработена от Министерството на образованието и науката (МОН). От системата могат да се възползват всички, които са навършили 16 г., без значение от това дали работят или не, стига те да притежават знания и умения за определена професия, без да имат свидетелство за професионална квалификация.
"Даваме възможност на хората да получат документ за квалификация, без да се налага да плащат допълнително средства или да ходят на курсове",
коментира председателят на НАПОО Емилиана Димитрова.
По този начин човек, който може да ремонтира коли, но няма диплома за това, ще може да получи легално свидетелство за професионална квалификация, без да се налага да учи пълния хорариум от часове. Всичко, което той трябва да направи, е да отиде в съответната професионална гимназия и да поиска да му бъдат признати знанията.
Ако има документи, доказващи опит в професията, те ще са от полза, но ако няма, ще е достатъчна и демонстрация на уменията пред комисия в училището. Ако се налага, кандидатът ще трябва и да учи допълнително, като специална комисия в училището ще определя темите и хорариума от часовете. Накрая той, заедно с учениците в училището, ще се яви на държавен изпит по теория и практика и ще получи свидетелство за професионална квалификация.
Инициативата на министерството е безплатна за гражданите до края на 2014 г.,
като от МОН очакват да дадат дипломи за признати от живота знания на минимум 1500 граждани. Ще могат да се валидират знания по всички професии, които се изучават в професионалните гимназии, в зависимост от техния профил и региона от страната, в който се намират. Най-често срещаните професии, за които ще се признават знания от живота, са на готвачи, бармани, сервитьори, счетоводители, автомонтьори, електротехници, офис служители и други.
Допитване на образователното министерство, проведено в началото на тази година, показва, че само 35% от работещите упражняват професия, за която имат документ за квалификация. Квалификацията на 43% отговаря частично на изпълняваните трудови ангажименти, а в 22% от случаите заетостта изобщо не съответства на образованието.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!