Б ългария е особено привлекателно място за богатите хора със своя нисък корпоративен данък от 10%, втори най-нисък в ЕС. Богатите могат да се възползват от ниски ефективни данъчни ставки като създават холдингови дружества, предаде Pariteni.bg.

Жадни за инвестиции, държавите в Европа се конкурират, за да привлекат и задържат богатите. „Евронюз“ изследва предлаганите данъчни облекчения, както и противодействието срещу тях. Според Данъчната обсерватория на ЕС най-високите законови ставки на данъка върху доходите на физическите лица в ЕС са спрели да намаляват след финансовата криза от 2008 г.

Вместо това групата отбелязва, че правителствата са въвели „нарастващ брой преференциални данъчни режими, насочени към чуждестранни физически лица“, надявайки се да привлекат богати експати на своя територия. Когато се мисли за най-големите данъчни убежища в Европа, не съществува обаче универсален подход, който да пасва на всички.

С други думи, юрисдикция с ниски данъци за едно лице може да не е данъчен рай за друго. „Зависи много от това откъде идва богатството“, казва Джейсън Пайпър, ръководител на отдел „Данъчно и бизнес право“ в Асоциацията на дипломираните експерт-счетоводители.
„Например, ако имате много капитал, който е свързан някъде, тогава ще бъдете много по-заинтересовани от режим, който има 0% данък върху капиталовите печалби от преводи, отколкото ако все още имате много по-активни доходи, които идват през вас.“

Надявайки се да намалят данъчната си тежест, редица заможни лица могат да решат да се откажат от живота си и да емигрират. „Евронюз“ проучва какво предлагат различните държави и какви съображения се вземат при данъчното планиране.

Италия

Италия е популярна дестинация сред експатите не само заради културата и климата си, но и заради данъчните си предимства. На пръв поглед страната е със сравнително високи налози върху личните и корпоративните доходи, въпреки че има данъчни облекчения за чужденци.

Един от най-известните е режимът на плоския данък, който позволява на богатите лица да плащат фиксирана сума върху всички доходи от чужбина. Това става независимо от размера на получените доходи. Годишната фиксирана такса наскоро беше увеличена на 200 000 евро от предишните 100 000 евро.

Предимството се ползва за срок до 15 години, като освен това от него могат да се възползват само лица, които не са били данъчни резиденти в Италия през поне 9 от последните 10 години. Предвид цената на плоския данък, то е интересно само за лица с много високо материално състояние.

„Италия е много популярна“, заяви данъчният и имиграционен съветник Дейвид Лесперанс. „Когато плоският данък беше 100 000 евро, един от моите клиенти ми каза, че толкова е плащал на счетоводителя си всяка година. Не трябва да забравяте, че при еднократния данък няма разходи за спазване на данъчното планиране“.

Източник: iStock/Getty Images

 Швейцария

В Швейцария също има схема за еднократна сума (forfait fiscal), въпреки че швейцарската държава твърди, че по-малко от 0,1 % от данъкоплатците използват този метод. Начинът, по който тя работи, е, че вместо да се събират такси въз основа на доходите или богатството, някои швейцарски региони изчисляват ставка въз основа на разходите на дадено лице.

Въпреки че схемата с еднократни суми може да бъде интересна за супербогатите, държавата е въвела минимална такса. Това е по-високата от две цифри: или седемкратният размер на годишния ви наем, или стойността на наема на основния ви имот, или по-висока от 429 100 швейцарски франка (около 455 000 евро). 

Тези прагове се прилагат на федерално ниво, въпреки че определени региони могат да увеличат минималната сума. Имате право на фискален форфайт, ако нямате швейцарско гражданство и ако идвате да живеете в страната за първи път - или след отсъствие от 10 или повече години.

На бенефициентите също така е забранено да упражняват трудова дейност или да извършват стопанска дейност в Швейцария. Това означава, че схемата има за цел да привлече малък брой богати експати, които имат пасивни доходи.

Източник: iStock Photos/Getty Images

Португалия

Данъчните привилегии се превърнаха в полемична тема в Португалия поради рязкото покачване на цените на жилищата, предизвикано от пристигането на богати чужденци. Въпреки това, след като миналата година португалското правителство намали облекченията, сега то отново въвежда данъчни облекчения за експати.

„В Португалия действаше режимът NHR, който позволяваше да живеете в Португалия до 10 години и да не плащате голям данък върху доходите от чужбина“, обяснява Грегъри Гусенс, данъчен адвокат в Taxpatria. Това привлече по-специално голям брой пенсионери, които решиха да се преместят в Португалия и да не плащат данък върху доходите си от пенсии в чужбина.

За тези, които са генерирали доходи в Португалия, определени дейности са били облагани с благоприятна ставка от 20%. Освен че разтревожи местните жители, системата на NHR предизвика критики от страна на скандинавските държави, които наблюдаваха отлив на по-възрастните си граждани. 

Финландия и Швеция отправиха официални искания за промяна на правилата на договорите за избягване на двойното данъчно облагане с Португалия. Това би им позволило да налагат данъци върху пенсиите на емигриралите си чужденци.

В отговор на натиска Португалия промени данъчните си облекчения, за да „се съсредоточи върху хората с образование, които наистина могат да допринесат с нещо за португалската икономика“, обясни Гусенс.

По-рано тази година министърът на финансите на Португалия Жоаким Миранда Сарменто заяви пред „Файненшъл таймс“, че заплатите и професионалните доходи ще могат да се ползват от данъчни облекчения съгласно новите правила. Изглежда, че пенсиите, дивидентите и капиталовите печалби ще бъдат изключени.

Източник: iStock/Getty Images

Холдингови дружества

Друг начин, по който богатите лица могат да се възползват от ниски ефективни данъчни ставки, е използването на холдингови дружества, според Данъчната обсерватория на ЕС. Органът отбелязва, че тези дружества се намират „в сивата зона между избягването и укриването на данъци“ в смисъл, че са създадени с цел избягване на данъка върху доходите.

Физическите лица, които прикриват активи по този начин, решават да поставят богатството си на името на контролирана от тях компания, вместо да го класифицират като личен доход. Изтеглянето на средства от дружеството се облага с обичайните данъчни ставки, въпреки че данъкоплатецът може да укрие излишъка в холдинговата фирма.

Създаването на подобна структура е особено изгодно в страни, в които ставката на корпоративния данък е ниска.

Интересни държави са Ирландия (12,5 %), Унгария (9 %), България (10 %) и Кипър (12,5 %).

Въпреки че ОИСР работи с държавите членки за въвеждане на глобална минимална ставка на корпоративния данък от 15%, тя се прилага само за фирми с приходи над 750 млн. евро. Повече от 140 държави са се присъединили към споразумението, но прилагането му все още е в процес на изпълнение.

Източник: iStock Photos/Getty Images

Данъчен рай за един не е рай за всички

Данъчното планиране не може просто да се върти около един или два вида ставки, а по-скоро трябва да се вземат предвид цял набор от фактори, заявиха експерти пред „Евронюз“. Таксите, които трябва да се имат предвид, включват данъци върху личните и корпоративните доходи, капиталовите печалби, наследството и богатството - както и таксите за социално осигуряване.

В допълнение към изброените по-горе места, държави като Малта, Обединеното кралство и Монако могат да се считат за данъчно изгодни, но всичко зависи от естеството на нечии доходи. В някои случаи това означава, че дори известни с високите си данъци страни като Белгия могат да бъдат наречени убежища.

Тъй като ОИСР продължава да полага усилия за повишаване на корпоративния данък, предстои да се види дали това ще насърчи разговорите за други ставки и ще намали данъчните предимства.

„Държавите не биха предоставяли данъчни облекчения или специализирани визи на богатите, освен ако те не водят до по-голяма обща полза за държавата от разходите“, твърди Джейсън Портър, директор бизнес развитие в Blevins Franks Financial Management. „Може да се каже, че какъвто и данък да съберат, той ще бъде по-голям, отколкото би бил без насърчението, тъй като е малко вероятно съответните лица да се преместят там в противен случай.“

„Важно е също така да се осъзнае каква може да бъде общата полза, включително пазара на недвижими имоти, разходите в местните предприятия и потенциала за предприемачески инвестиции на местно ниво.“

Компромисите при привличането на богати чужденци е въпрос, който продължава да доминира в политическите дебати, като натискането и привличането ще продължи.

* Във видеото: 10 от най-странните данъци по света

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Група туристи в планината загубили дамаджана с 10 литра ракия. Наложило се да изкарат само с храна и вода.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Том Круз и Ана де Армас – приятелство или нещо повече?

Том Круз и Ана де Армас – приятелство или нещо повече?

Любопитно Преди 2 часа

Слуховете за връзка между звездите продължават да се разпалват

САЩ и Украйна започнаха преговорите в Саудитска Арабия

САЩ и Украйна започнаха преговорите в Саудитска Арабия

Свят Преди 2 часа

Това каза днес украинският министър на отбраната Рустем Умеров

Пратеникът на Тръмп: Очакваме „истински напредък“ на разговорите в Саудитска Арабия

Пратеникът на Тръмп: Очакваме „истински напредък“ на разговорите в Саудитска Арабия

Свят Преди 4 часа

„Смятам, че той иска мир“ каза още Уиткоф, визирайки руския президент Владимир Путин

Меган vs. Гуинет: Коя ще бъде новата кралица на лайфстайла?

Меган vs. Гуинет: Коя ще бъде новата кралица на лайфстайла?

Любопитно Преди 5 часа

Нападнаха Гуинет Палтроу, че се подиграва с Меган Маркъл в нов видеоклип

Тръмп: Само аз мога да спра Путин

Тръмп: Само аз мога да спра Путин

Свят Преди 6 часа

Тръмп каза, че е единственият човек в света, който може да сложи край на войната в Украйна

Отстраниха Имамоглу от поста кмет на Истанбул

Отстраниха Имамоглу от поста кмет на Истанбул

Свят Преди 6 часа

Отстраненият кмет на Истанбул беше отведен в затвора "Силиври"

Откриха жив 42-годишния мъж, издирван край Бургас

Откриха жив 42-годишния мъж, издирван край Бургас

България Преди 6 часа

Мъжът бе в неизвестност от 19-ти март

Обявяват над 13 000 места за прием в детските градини и ясли в София

Обявяват над 13 000 места за прием в детските градини и ясли в София

България Преди 6 часа

Те ще бъдат за учебната 2025/2026 година

1 жертва и 19 спасени от гръцките власти в Егейско море

1 жертва и 19 спасени от гръцките власти в Егейско море

Свят Преди 7 часа

Издирвателната операция продължава в търсене на още бедстващи хора

Над 50 000 палестинци са загинали по време на войната в Газа

Над 50 000 палестинци са загинали по време на войната в Газа

Свят Преди 7 часа

Международни организации като ООН ги смятат за до голяма степен достоверни

<p>Европа е изправена пред най-голямата заплаха за нея от 40-те години на миналия век</p>

"Форин Полиси": Европа е изправена пред най-голямата заплаха за нея от 40-те години на миналия век

Свят Преди 8 часа

След близо осем десетилетия на мир, като че ли самата идея за война бе немислима на континента, който се радваше на относителна сигурност

Папа Франциск с първа публична поява след дългото боледуване

Папа Франциск с първа публична поява след дългото боледуване

Свят Преди 8 часа

"Благодаря на всички", каза той на събралото се множество

Турски министър: Полицаи са заливани с киселина по време на протестите в Истанбул

Турски министър: Полицаи са заливани с киселина по време на протестите в Истанбул

Свят Преди 9 часа

Задържането на кмета на Истанбул и редица високопоставени членове на опозиционната Народнорепубликанска партия предизвика многохилядни протести

Горски пожар в Южна Корея изпепели четирима души

Горски пожар в Южна Корея изпепели четирима души

Свят Преди 9 часа

В района на около 250 километра от столицата Сеул бе обявено бедствено положение

Х спря акаунти на турската опозиция

Х спря акаунти на турската опозиция

Свят Преди 10 часа

Голяма част от опозиционната дейност е съсредоточена около университетите и много от хората, свързани с демонстрациите, сега намират своите X акаунти спрени