29

Б ългарското министерство на вътрешните работи (МВР) е нарушило условията на споразумението за отпускане на безвъзмездни средства от ЕС за купуване на високопроходими автомобили от складови наличности вместо нови. Това се посочва в съобщение на европейската служба за борба с измамите с бюджета на ЕС (ОЛАФ).

Съобщението е по повод разследване, приключено през декември миналата година. ОЛАФ препоръчва възстановяване на близо 6 милиона евро от европейските фондове и обмисляне на възможността за разследване срещу служители на министерството.

Уточнява се, че проверката на ОЛАФ е започнала през юли 2018 г. след твърдения за измама и присвояване на средства по споразумението за безвъзмездна финансова помощ по европейския фонд за вътрешна сигурност, управляван от МВР. Споразумението се отнася за доставката на 350 високопроходими превозни средства за българската полиция. 

От ОЛАФ са разпитали всички основни участници в подготовката и изпълнението на търга. Всички заинтересовани страни в разследването сътрудничиха изцяло на европейските следователи, се допълва в съобщението.

Европейската служба е установила, че МВР е допуснало нарушение заради едностранна промяна на тръжните условия и вместо високопроходими автомобили е избрало да осигури автомобили от друг клас (SUV). Има основания да се смята, че е възможно да е било допуснато престъпно деяние (злоупотреба с власт по българския наказателен кодекс), извършено от служители на министерството.

Според документите на тръжната процедура, изпълнител е избран на 20-ти април 2017 г., когато вътрешен министър в служебното правителство на Огнян Герджиков е Пламен Узунов, настоящ съветник на президента Румен Радев. 

Сделката обаче е сключена окончателно след заповед от 16 август 2017 година и договор от 22 февруари 2018 година. Министър на вътрешните работи в третия кабинет на ГЕРБ тогава е Валентин Радев.

Коментари 29
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

29 коментара
 
Мъжете живеят като в приказка. Тъщата - Баба Яга, жената - вещица, децата - дяволи. Само комшийката - Василиса Прекрасна, а мъжът и Иванушка Глупака...
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Силно земетресение край Тимишоара в Румъния

Силно земетресение край Тимишоара в Румъния

Свят Преди 5 часа

Трусът е станал на дълбочина 15 километра, около 8:30 часа българско време

Почина проф. Доротея Стефанова

Почина проф. Доротея Стефанова

България Преди 7 часа

Като състезател Стефанова беше част от националния отбор по плуване на България

Мустафа Карадайъ

ДПС: Това за нас е първа крачка към преодоляване на политическата криза

България Преди 9 часа

Пеевски: Кабинетът не го подкрепяме като състав, подкрепяме само конституционната реформа

НС

Радев си тръгна, докато кабинетът "Денков - Габриел" полагаше клетва в НС

България Преди 9 часа

Президентът допълни, че на всички е ясно, че България трябва да има редовно правителство и работещ парламент

Борисов: Казах, че няма да ни повлияят шантажи

Борисов: Казах, че няма да ни повлияят шантажи

България Преди 9 часа

Борисов: Ако госпожа Нинова не се беше дръпнала, щеше да има правителство с първия мандат

Брифинг на лидерът на "Има такъв народ" Слави Трифонов на живо в студиото на телевизията си.

Слави Трифонов: Оставка!

България Преди 10 часа

Лидерът на "Има такъв народ" коментира кабинетът "Денков-Габриел"

.

За 3 дни: Трима души загинаха мистериозно на един кораб

Свят Преди 10 часа

Случаят е от американския град Джуно в Аляска

Делян Добрев

Делян Добрев от ГЕРБ: Гласувах "против"... сбирщина от измамници, жадни за власт

България Преди 10 часа

Делян Добрев: Чакам с нетърпение да гласувам "за" при първия вот на недоверие

Акад. Николай Денков

Акад. Николай Денков е новият министър-председател на България

България Преди 10 часа

За гласуваха 132, против 69, въздържали се 0

Костадинов: Кадифен държавен преврат

Костадинов: Кадифен държавен преврат

България Преди 10 часа

Костадинов: Кабинет на американския посланик

.

Ботокс и филъри: Най-добрите приятели на Ким Катрал

Любопитно Преди 10 часа

"Вече съм на 60 години и се стремя да се боря с остаряването по всеки възможен начин", казва 66-годишната Катрал пред Sunday Times

Нинова: Радев е бащата на хаоса в държавата

Нинова: Радев е бащата на хаоса в държавата

България Преди 10 часа

Нинова: Мафията експлодира отвътре

След взривяването на ВЕЦ "Каховка": Последствията

След взривяването на ВЕЦ "Каховка": Последствията

България Преди 10 часа

Днепър заля 15 населени места, още 80 са в опасност

Тошко Йорданов: Коалиция на лидерите без имунитет - малко е срамно

Тошко Йорданов: Коалиция на лидерите без имунитет - малко е срамно

България Преди 10 часа

Йорданов: Днес вие ще докажете напълно, че хората са прави, като гласувате правителство, съставено от партии, които лъжат напълно безсрамно

принц Хари

Принц Хари в съда: Някои редактори и журналисти наистина имат окървавени ръце

Любопитно Преди 11 часа

Адвокатът на MGN е разпитал херцога по серия от конкретни статии, от които Хари се е оплакал

Снимката е илюстративна

Пожар край метростанция "Ломско шосе" (ВИДЕО)

България Преди 11 часа

Няма данни за пострадали хора