91
Над 70 на сто от българите - и с ляво, и с дясно мислене
(според собственото им определение), смятат, че правителството трябва да налага
пределни цени на някои стоки.Това сочи национално представително изследване на Центъра за анализи и маркетинг (ЦАМ), представено днес в БТА.
То е на тема "Обществени нагласи към икономическата ситуация, управлението и изборите през есента" и е направено между 19 и 25 март, като са анкетирани над 1000 души.
Данните показват, че мнозинството от хората са с ляво мислене, независимо как се самоопределят, което дава възможност за популизъм - политиците могат да се възползват от тази икономическа заблуда или по-скоро неграмотност, коментира Юлий Павлов, директор на центъра.
След известно стабилизиране за около година сега отново преобладават песимистичните очаквания за бъдещето - както в личен план, така и за положението в страната, отчитат социолозите.
Влошаване на личното си положение очакват 41,5 на сто от анкетираните, а на положението в страната - 35 на сто.
Една от причините за песимизма е увеличаването на безработицата, която като равнище е около средната за ЕС, но за разлика от други страни у нас продължава да расте, отбеляза Павлов.
Той посочи промяната в подреждането на проблемите за страната, между които сега безработицата е на второ място - според 21,2% от анкетираните.
На първо място са ниските доходи - 22,7 на сто. На трето и четвърто са съответно здравеопазването - 12,1 на сто, и влошената според хората икономическа среда - 8,8 на сто.
Корупцията и престъпността, които преди година са оглавявали класацията на проблемите в страната, сега са на пето и шесто място - със 7,1 и 5,3% от мненията на участниците в изследването. На седмо място е образованието с 2,7 на сто.
Еврокомисарят Кристалина Георгиева, която има одобрение от поддръжници на почти всички партии у нас, премиерът Бойко Борисов и бившият еврокомисар Меглена Кунева, политически съветник в ЕК, са
политиците с най-висок рейтинг според изследването
Рейтингът се определя от разликата между одобрение и неодобрение, припомни Юлий Павлов.
Според резултатите 59,6 на сто от запитаните имат доверие на Кристалина Георгиева, а недоверие - 19,2 на сто. Резултатите за Бойко Борисов са съответно 45,7 на сто и 44,1 на сто, а за Меглена Кунева - 42,8 на сто и 36,9 на сто.
Данните за президента Георги Първанов са 39,7% доверие и 50,8%о недоверие, за вицепремиера и вътрешен министър Цветан Цветанов - 37,6 и 50,1%, за столичния кмет Йорданка Фандъкова - 34,6 и 37,9%.
Петимата водещи политици в България са
Бойко Борисов - с 22,7% от гласовете на анкетираните, Георги Първанов - 12%, Цветан Цветанов - 10,1%, лидерът на БСП Сергей Станишев - 7,5%, Кристалина Георгиева - 5,9%.
Най-високо е недоверието към лидера на ДПС Ахмед Доган - 98,4%, на РЗС Яне Янев - 83,7%, и на ДСБ и "Атака" - Иван Костов и Волен Сидеров - по 76,9%.
На предстоящите през есента президентски избори ще гласуват 54,4 на сто от избирателите, а на местните - 61,1 на сто, сочи още изследването.
Според директора на центъра Юлий Павлов резултатите са реалистични, тъй като едновременното организиране на двата вида избори влияе положително на активността.
Водеща политическа сила е ГЕРБ,
с 27,7% подкрепа за местните избори и с 29,3% - ако днес бяха парламентарните избори.
Резултатите за БСП/Коалиция за България са съответно 15,2 и 16,3 на сто, за ДПС - 5,5 и 6,4 на сто, "Атака" - 3 и 3,8 на сто, СДС - 2,7 на сто, и ДСБ - 1,4 на сто, на местни избори, както и 3,7 на сто за Синята коалиция - на парламентарни избори.
Ако днес са президентските избори, 25,1% от запитаните биха подкрепили кандидат-президентската двойка на ГЕРБ, а 14,1% - на БСП.
"Всички политически сили са в дълг към избирателите - не е нормално половин година преди официалното начало на предизборната кампания да няма кандидатури за президент.
Хората не могат да се ориентират, а и не е разумно",
коментира Юлий Павлов. По думите му единственият заявил участието си в президентските избори - Волен Сидеров, не прави нищо.
В съобщение до медиите от партия "Атака" опровергаха думите на Юлий Павлов, като посичиха, че от началото на февруари досега Сидеров е имал срещи в Бургас, Пловдив, Пазарджик, Благоевград, Кресна и други градове, като последната му среща е била в Кюстендил вчера.
Същевременно друг, като Меглена Кунева, без официално да е обявила кандидатурата си, пътува из страната, среща се с хора и с "тихата си кампания дърпа напред", смята социолога.
Кунева излиза на трето място след предполагаемите кандидати на ГЕРБ - Росен Плевнелиев, и на БСП - Ивайло Калфин, посочени от социолозите като евентуални кандидати за целите на изследването.
Плевнелиев получава 20,4% от гласовете на анкетираните, Калфин - 13,2, а Кунева - 12,7.
Продължавам да съм сигурен, че бъдещият президент ще е от ГЕРБ, каза в отговор на въпрос Павлов и препоръча бързо да бъде обявена кандидатурата на партията, защото може да има изненади като балотаж с Меглена
Кунева, която според него не може да спечели
"ГЕРБ със сигурност ще води на първия тур. Вторият вероятно ще е с участието на кандидата на БСП. Балансът е сложен. Ако БСП подкрепи Кунева, ще отблъсне нейните десни и центристки поддръжници, а й отиването й на балотаж е проблем", прогнозира социологът Юлий Павлов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!