Мъж от Велинград почина след усложнения от грип
Мъж от Велинград почина след усложнения от грип   
Източник: БГНЕС

Мъж от Велинград е починал от усложнения, след прекарана тежка форма на грип в Университетската болница в Пловдив.

Пациентът страдал от остра дихателна недостатъчност, резултат от тежка пневмония, е съобщи за радио "Фокус"-Пловдив ръководителят на клиника по анестезия, реанимация и интензивна терапия в болницата доц. Чавдар Стефанов. Предполага се, че усложнението е настъпило от прекаран грип

Мъжът е приведен в клиниката от Велинград в много тежко състояние.

Това е единственият случая на починал пациент след началото на увеличение на заболеваемостта от грип и остри респираторни заболявания.

Доц. Стефанов препоръчва в такива случаи да се действа бързо и пациентите да се насочват към специализирани отделения и болници, а да не се чака.

Междувременно 39-годишна жена от Симитли с грип и двустранна пневмония е транспортирана във Военномедицинска академия (ВМА) в София, от благоевградската болница. Те е била лекувана от дихателна и бъбречна недостатъчност.

Преди няколко дни 43-годишна жена от Благоевград, страдаща от двустранна бронхопневмония, също е била транспортирана във ВМА. Жената се е лекувала от двустранна бронхопневмония, била е дълго време в реанимация на механична вентилация, но тъй като болестта е протекла тежко, впоследствие близките са решили да бъде транспортирана във ВМА.

Засега починалите от грип са по-малко, отколкото при други епидемии, но случаите са на по-млади хора

и това е разликата от други години. Една от основните характеристики на този грип А Н1N1-Калифорния, така наречения "свински грип" е, че засяга по-младата възраст.

Това е казал за агенция "Фокус" д-р Ангел Кунчев, началник отдел "Надзор на заразните болести" в Министерството на здравеопазването (МЗ).

"Още е рано да се каже дали починалите пациенти са повече в сравнение с минали години, защото страната още не е в процес на епидемия. В момента епидемия е обявена в 12 области. Рано е да се правят някакви съпоставки", добави д-р Кунчев.

"От грип обикновено правят усложнения и умират хора във високата възрастова група, които имат много други придружаващи заболявания и смъртта им се приема по-нормално. Сега ние почти нямаме болни хора над 50-55 г. Така беше миналата година, така се повтаря и сега", каза Кунчев.

По думите му случаите следват грипната вълна. "Районите, в които първо бяха достигната епидемични стойности, като Благоевградско, Кюстендил, София-град и София-област, са и повечето смъртни случаи. Това е нормално. Дори усложненията вървят малко след грипната вълна", каза Кунчев. По думите му така е и в Европа.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Нора Недкова отпадна на крачка от звездния финал в Hell’s Kitchen

Нора Недкова отпадна на крачка от звездния финал в Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 2 часа

Тя е ексклузивен гост в подкаста “Кухнята след Ада”

Най-малко 100 убити при въздушен удар на нигерийската армия

Най-малко 100 убити при въздушен удар на нигерийската армия

Свят Преди 3 часа

Военните започнаха разследване на този инцидент

Политическата криза в Румъния се разраства

Политическата криза в Румъния се разраства

Свят Преди 5 часа

Искат импийчмънт на президента Никушор Дан

Мъж от София опита да подкупи областния управител на Добрич

Мъж от София опита да подкупи областния управител на Добрич

България Преди 5 часа

Той е задържан в момента на предаване на подкуп в размер на 40 000 евро

Жители на „Младост“ на протест, искат оставката на районния кмет

Жители на „Младост“ на протест, искат оставката на районния кмет

България Преди 6 часа

Гражданите не искат да се строят нови огромни сгради в „Младост“

ГЕРБ започва смяна на общински ръководства

ГЕРБ започва смяна на общински ръководства

България Преди 6 часа

Това става след резултатите от парламентарните избори

Тир се завъртя на "Хемус", в него катастрофираха коли

Тир се завъртя на "Хемус", в него катастрофираха коли

България Преди 7 часа

Движението в района е спряно

Човек почина до метростанция в центъра на София

Човек почина до метростанция в центъра на София

България Преди 7 часа

Тялото е на намерено до метростанция "Опълченска"

<p>Мицкоски:&nbsp;Достойнството няма цена... Ще търпите</p>

Премиерът на Северна Македония: Достойнството няма цена... Ще търпите

Свят Преди 8 часа

СДСМ: Мицкоски отново активира добре познатата стратегия за заслепяване на обществеността

Британското правителство се разпада

Британското правителство се разпада

Свят Преди 8 часа

Натискът за оставка на Стармър расте

„България се гордее с теб!“: Лили Иванова подкрепи DARA преди Евровизия

„България се гордее с теб!“: Лили Иванова подкрепи DARA преди Евровизия

България Преди 9 часа

Примата пожела успех на родната представителка във Виена с емблематичното „БАНГАРАНГА!“; Юбилейното 70-о издание на конкурса стартира довечера под знака на политическо напрежение

Вече има осъден за купуване на гласове в Буковлък

Вече има осъден за купуване на гласове в Буковлък

България Преди 9 часа

Наказателното производство приключи краен съдебен акт

Повдигнаха обвинения на кмета на Лом

Повдигнаха обвинения на кмета на Лом

Свят Преди 9 часа

Предстои Районна прокуратура - Монтана да внесе в съда искане за отстраняването на обвиняемия кмет от длъжност

Накратко: Къде „Дяволът носи Прада 2“ уцели истината за медиите и къде сбърка

Накратко: Къде „Дяволът носи Прада 2“ уцели истината за медиите и къде сбърка

Любопитно Преди 9 часа

Продължението показва реалната криза в журналистиката, съкращенията и заплахата от изкуствения интелект, но спестява някои чисто професионални детайли

Асен Василев остро критикува плана на „Прогресивна България“ за цените

Асен Василев остро критикува плана на „Прогресивна България“ за цените

България Преди 9 часа

Според Василев част от текстове в проекта са „много притеснителни“