"Никога вече няма да ги прегърна": 18 г. от убийството на сестрите Белнейски
Източник: БГНЕС

18 години след зверското изнасилване и убийство на сестрите Христина и Росица Белнейски майка им Фани почете паметта на децата си на гроба им в село Главиница. Това съобщи "24 часа".

Времето лети, мъката не затихва, плаче жената. Фани често сънува двете си деца.

"Все едно искат нещо да ми кажат - гледат ме и ми се усмихват, а аз никога вече няма да ги прегърна", ридае Фани Белнейска. Споделя, че няма никакво движение по досъдебното производство, което бе образувано срещу неизвестен извършител заради открит ДНК материал от второ лице, участвало в изнасилването на момичетата.

"Всичко отдавна е заровено - скрито и покрито. Не са ме търсили нито от полицията, нито от прокуратурата - така ще си остане. 18 години никакво развитие - всичко е затъмнено", коментира 57-годишната жена.

Адвокат: Доживотният затвор е по-тежък от смъртна присъда

Като подигравка определя факта, че от парите, на които Лазар Колев е осъдил държавата за лоши условия в затвора, тя е взела едва 150 лв. Съдебната претенция на извършителя на двойното убийство пред Европейския съд по правата на човека бе за 3000 евро, но останалата част от сумата е била изискана от банка.

"Няма какво да коментирам решението на съда в Страсбург. Това е безумно - осъден за двойно убийство да осъди България заради лоши условия, при които изтърпява доживотните си присъди без право на замяна в пазарджишкия затвор?!Убийците трябва да получат пари, вместо да платят на тези, чиито деца убиват - така ли", пита Белнейска.  

Тя вече е изгубила всякаква надежда, че ще може да получи някакво обезщетение от Лазар Колев по постановената от Пазарджишкия окръжен съд 400 хил. лв. кръвнина за родителите на двете момичета.

"Той няма нищо на негово име и няма да получа нищо. Така приключиха нещата. В тази държава няма закони, а по делото за убийството се случиха много странни неща, така че не искам нищо повече да коментирам, няма смисъл", отклонява Фани темата за това, че осъденият за двойното убийство Лазар Колев е осъдил България за битовите условия в затвора.

Съдът обедини доживотната присъда на Лазар Колев с предишна за грабеж

18 години изминаха от 30 януари 2006 г., когато в местността Грамадите между Брацигово и Пещера бяха намерени зверски изнасилени и умъртвени двете дъщери - Росица и Христина.

Бащата Стоимен не можа да преживее мъката по дъщерите си и издъхна от масивен инфаркт на 3 февруари 2015 г., докато беше на работното си място като стрелочник на жп гарата в Пазарджик, пише "24 часа".

Утеха на Фани е 20-годишната Мария, която преди 2 години беше абитуриентка. След смъртта на Росица и Христина почернените родители осиновиха момиченцето от дома в с. Лесичово. Фани продължава да работи в дома за стари хора "Гаврил Кръстевич" и двете с Мими живеят заедно.

Петима души, свързани с разследването, вече не са между живите, твърди "24 часа".

Адвокат Марковски ще поиска отмяна на доживотната присъда на Лазар Колев в Страсбург

Доайенът на съдебната медицина у нас - патоанатомът проф. Стойчо Раданов, който по време на съдебното дело защитаваше тезата, че двете сестри са станали жертви на катастрофа, през октомври 2008 г., бе намерен обесен на катерушка в столичен парк.

Овчарят, открил двете обезобразени тела на момичетата в Грамадите, почина, бившият следовател Енчо Ганчев, който бе започнал собствено разследване, също. 

Нелепа смърт застига и ски учителя Димитър Юруков, който видял двете момичета ден преди смъртта им на писта в курорта "Св. св. Константин и Елена" над Пещера.

Няма го и основния свидетел на прокуратурата - Владимир Славов-Иширковеца, за когото се предполага, че е бил убит.  През 2016 г. в кола на пътя Силистра – Шумен са били открити 3-4 литра кръв от Славов, а следи от труп в района не са намерени. 54-годишният Славов изчезва безследно на 5 септември 2015 г. Обявен е за издирване с жълта бюлетина от Интерпол. Той е един от легендарните гангстери от 90-те години. Лежал е много пъти в затвора, включително и за бомбен атентат.

Доживотен затвор без право на замяна за Лазар Колев

Името му нашумя около делото "Белнейски", след като стана свидетел на прокуратурата срещу Лазар Колев. 

По време на първия си разпит в съда бившият затворник сензационно обяви, че Колев му бил признал, че е убил двете сестри заради лошо стечение на обстоятелствата и под влиянието на алкохол, а за тези думи на Иширковеца в очна ставка в залата, Лазар се обърна към бившия си съкилийник със "Защо лъжеш?", след което основният свидетел по делото повече не се яви в Пазарджик.

Наказателното дело за двойното убийство бе едно от най-скъпите в българското правораздаване и по него бяха разпитани стотици свидетели, сред които и съкилийници на Колев от ареста в София, предава "24 часа".

На 10 юни 2011 г. в Пазарджишкия окръжен съд съдия Ивета Парпулова, тогава председател на съда, даде на единствения обвиняем Лазар Колев доживотен затвор без право на замяна. През ноември същата година апелативните съдии в Пловдив потвърдиха изцяло решението на колегите си, но върховните магистрати по-късно върнаха делото за ново разследване и то вече е в историята.

Търси се и съучастник за убийството на Белнейски

Разследващите пращаха проби в лаборатории на ФБР и в Бирмингам. Анални ДНК проби от Росица бяха изпратени за изследвания в лаборатория на ФБР в САЩ в хода на разследването на убийството. Проби на сестрите са изпращани и в лаборатория в Бирмингам, Англия, по идея на тогавашния апелативен прокурор на Пловдив Росен Димов. Разследващи си спомнят, че Димов се обадил на зам. главния прокурор Камен Ситнилски и в кралството били изпратени 6-7 проби от устните кухини, анални и вагинални секрети, пише "24 часа".

И британските експерти не успели да отделят достоверни Y хромозоми и автогени от мъжки клетки по простата причина, че материалът бил недостатъчен, и пробите били върнати без резултат.

Едва през 2008 г. се стига до изследване на ноктите от лявата и дясната ръка на Росица и на Христина, като се установило, че профилът съвпада с ДНК профила на Лазар Колев, взет от база данни в пазарджишкия затвор. Аутопсията на убитите сестри показа тогава, че по-малката сестра - Христина, е била душена и изнасилена преди смъртта си, Росица също била изнасилена.

Според обвинителния акт Лазар Колев в пияно състояние е качил на бул. "България" в Пазарджик в нощта на 28 януари 2006 г. двете сестри. По пътя оставя по-малката сестра при свой неизвестен до момента приятел и продължава с Росица, а два дни по-късно обезобразените им тела са намерени край партизанския паметник на пътя между Брацигово и Пещера.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Киев "все още  е далеч от прелом във войната" с Русия

Киев "все още е далеч от прелом във войната" с Русия

Свят Преди 13 минути

Руските сили, които са били предприели "активни настъпателни операции в 13 сектора на фронта", сега продължават да ги провеждат в най-много "шест или седем" и понасят тежки загуби

,

Студентка приземи сама самолет след внезапната смърт на инструктора ѝ

Свят Преди 20 минути

Рутинен тренировъчен полет в Аржентина се превърна в истински кошмар за млада курсантка. Въпреки шока от фаталния инцидент с нейния 42-годишен учител, момичето успя самостоятелно да овладее машината и да я приземи на летището

<p>Невероятен обрат: Сняг през юли и бури удариха Румъния</p>

Сняг в Румъния насред лятото: Планината Бучедж побеля, туристи караха сноуборд

Свят Преди 1 час

Температурите паднаха до едва 1 градус, а в други части на страната бури и градушки нанесоха сериозни щети.

Кога ще бъде завършен Софийският околовръстен път? Шишков обяви следващите стъпки

Кога ще бъде завършен Софийският околовръстен път? Шишков обяви следващите стъпки

България Преди 1 час

Предстоят одобряване на ПУП, отчуждителни процедури и подготовка за строителството на последния незавършен участък

,

Почина Уоли Фънк - най-възрастната жена, излетяла в Космоса

Свят Преди 1 час

Легендарната американска авиаторка си отиде на 87-годишна възраст. През 1961 г. НАСА ѝ отказва мисия, защото е жена, но 60 години по-късно тя сбъдна мечтата си и полетя в Космоса с ракетата на Джеф Безос

Мариян Карагьозов

Десет години по-късно – Турция след неуспешния опит за преврат

Свят Преди 1 час

Опитът за преврат остави траен отпечатък върху Турция, подчертава анализаторът Мариян Карагьозов

ФСС: Украйна готвела удар по военно летище с AI дронове

ФСС: Украйна готвела удар по военно летище с AI дронове

Свят Преди 1 час

ФСС твърди, че ГУР е подготвяло удар по летището „Ростов-Централен“, а руски гражданин е съдействал за предотвратяването му

Тайлър Робинсън - обвинен в убийството на десния американски активист Чарли Кърк

„Погледни под клавиатурата“: Шокиращи разкрития за признанията на убиеца на Чарли Кърк

Свят Преди 1 час

Обвиненият за убийството на Чарли Кърк – Тайлър Робинсън – е признал три пъти, че е убил водещата фигура на консерваторите, според сензационен видеозапис на транссексуалния партньор на Робинсън

.

Коя е Зейнеп Сьонмез – тенисистката, чийто скрит символ за Палестина предизвика дебат на "Уимбълдън"

Любопитно Преди 1 час

Турската звезда Зейнеп Сьонмез влезе в открит конфликт с организаторите в Лондон заради Палестина. Вижте как тенисистката използва дизайна на ракетата си, за да изрази позиция срещу войната в Газа и да обвини спорта в лицемерие

Тир блокира АМ „Тракия“ - движението към Бургас е силно затруднено

Тир блокира АМ „Тракия“ - движението към Бургас е силно затруднено

България Преди 1 час

Шофьорите са призовани да карат с повишено внимание и да следват указанията на „Пътна полиция“

Ново поскъпване на бензина в Гърция

Ново поскъпване на бензина в Гърция

БезГранично Преди 1 час

Скача до 2,15 евро от следващата седмица

Иван Кънчев

„Граничен контрол“ в „Темата на NOVA”

Любопитно Преди 2 часа

Не пропускайте тази събота след централната емисия новини

Вдигат въздушна линейка за 13-годишно момче в тежко състояние

Вдигат въздушна линейка за 13-годишно момче в тежко състояние

България Преди 2 часа

Това е втората въздушна медицинска мисия в област Благоевград за тази седмица

Войната в Иран: Тръмп има още опции, но всичките са лоши

Войната в Иран: Тръмп има още опции, но всичките са лоши

Свят Преди 2 часа

Американският президент трябва да прецени дали да продължи да ескалира войната допълнително, което ще има голяма човешка, икономическа и политическа цена за САЩ, или да запази статуквото, в което обаче Иран държи козовете

Кога ще започнат да важат новите права за пътниците със самолет

Кога ще започнат да важат новите права за пътниците със самолет

Парите ни Преди 2 часа

Промените предвиждат по-лесно възстановяване на суми и повече защита при проблем с полета

Морето взе жертва: 40-годишна жена се удави в Бургас

Морето взе жертва: 40-годишна жена се удави в Бургас

България Преди 2 часа

Инцидентът е станал в района на централния плаж, а тялото е откарано за аутопсия