Може ли да има ново чудо на изборите?
Румяна Коларова и Андрей Райчев   
Източник: БГНЕС

В най-новата ни история има няколко примера за появата на нови политически субекти, които са печелили изборите. Социолозите обаче не са единодушни дали това е възможно да се случи и сега.

Според Андрей Райчев появата на такъв субект е свързана с изпадане на хората в поредното състояние на надежда.

Няма време

за подобно развитие на събитията преди изборите догодина, каза той в сутрешния блок на Нова телевизия.

Колежката му Румяна Коларова обаче е на противното мнение. Според нея не само има достатъчно време, ами дори е рано.

Този евентуален нов политически субект няма да е от калибъра на ГЕРБ, който да привлече половин милион избиратели и да промени властта, харизма няма да има, но може да е от модела на датските партии.

Ако Левон Хампарцумян обясни на хората как да избегнат новия данък върху лихвите по депозитите и бъде кандидат три месеца преди изборите, има гарантирани 18%.

Хората търсят човек, който да е честен с тях,

каза Коларова.

Според нея дори 15% вече са достатъчни, за да разместят политическите сили във властта.

Андрей Райчев контрира, че това е абсурдно, защото подобни ситуации възникват като взрив, като реакция на предишни ситуации. Такъв процес не виждам да се осъществява сега, заяви той.

Коларова пък отговори, че това, което изглежда абсурдно за Райчев, непрекъснато се случва в западните демокрации. Може би е абсурдно за българската демокрация, каза тя.

По въпроса защо в последните дни различните социологически агенции са излезли с

различни данни за подкрепата на партиите,

Райчев обясни, че причините може да са две.

Едната е политическа тенденциозност сред тези, които правят измерванията.

По-скоро обаче причината е, че е започнало голямо разместване на нагласите, но то не се случва едновременно навсякъде. Затова и различните извадки дават различни резултати.

След един-два месеца всички социолози пак ще са на еднакво мнение, обясни Райчев.

Факт е, че разликата между ГЕРБ и БСП намалява. Доверието към ГЕРБ спада, а това в БСП се покачва, коментира социологът.

Спадът при ГЕРБ не е толкова огромен, но наистина вече има хора, които не ги харесват. Основната причина за това е постоянното повишение на цените, отчете той.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Папа Лъв XIV: Бъдещето на човечеството е в опасност

Папа Лъв XIV: Бъдещето на човечеството е в опасност

Свят Преди 22 минути

Той порица “колонизирането“ на природните ресурси на Земята

.

Тръмп обмисля последици за съюзниците от НАТО, които са в списъка на "непослушните"

Свят Преди 39 минути

Това усилие е поредният знак, че президентът Доналд Тръмп планира да изпълни заплахите си срещу членове, които не се смятат за "образцови съюзници"

Зоуи Кравиц

Сгодени ли са Зоуи Кравиц и Хари Стайлс? Актрисата се появи с пръстен на „онзи“ пръст

Любопитно Преди 55 минути

Зоуи Кравиц разпали мрежата! Актрисата се появи в Лондон с огромен диамант на „онзи“ пръст, докато целуваше Хари Стайлс. След раздялата с Чанинг Тейтъм, Зоуи изглежда е открила новата голяма любов. Дали Хари е задал важния въпрос, или е просто стил?

Снимката е архивна

Напрежение в Ормузкия проток: Иран задържа два кораба, един от тях е свързан с Израел

Свят Преди 1 час

Корпусът на гвардейците на ислямската революция спря плавателните съдове „MSC Francesca“ и „Epaminondas“, обвинявайки ги в нарушения на сигурността и правилата за преминаване през ключовия петролен маршрут

<p>Министър&nbsp;Христанов: Хижа &quot;Ведра&quot; е превърната в бардак, държавата ще си я върне</p>

Министър Христанов: До края на седмицата сигнализираме прокуратурата във връзка с продажбата на хижа "Ведра"

България Преди 1 час

Фирмата зад сделката била свързана с лице, известно с прякора "Вълка"

Снимката е илюстративна

Истината за „ядрените кодове“: Скандалните твърдения за Тръмп и генерал Кейн

Свят Преди 1 час

Упорито твърдение, според което президентът Доналд Тръмп се е опитал да „използва ядрените кодове“ по време на напрегната среща в събота вечер, свързана с кризата с Иран, се разпространява в различни платформи, въпреки липсата на доказателства

Драматичен сценарий на летище Пловдив: Евакуация и хеликоптери в мащабен тест за реакция

Драматичен сценарий на летище Пловдив: Евакуация и хеликоптери в мащабен тест за реакция

България Преди 2 часа

Учението е рутинно и цели спазването на т.нар. „златен час“ за спасяването на хора и реакциите на институциите

<p>Поколение без тютюнев дим: Великобритания забранява цигарите за родените след 2009&nbsp;г.</p>

Великобритания въвежда доживотна забрана за тютюнопушене

Свят Преди 2 часа

Забранява се продажбата на тютюневи продукти за родените след 2009 г.

Украйна поиска от Турция да бъде домакин на среща между Зеленски и Путин

Украйна поиска от Турция да бъде домакин на среща между Зеленски и Путин

Свят Преди 2 часа

Отговът на Анкара към момента не се съобщава

Доналд Тръмп

„Дониленд“? Предлагат част от Донбас да бъде кръстена в чест на Тръмп

Свят Преди 2 часа

В мирните преговори на Украйна през последните месеци, украински официални лица предложиха частта от региона Донбас, за която Русия все още се бори, да бъде наречена „Дониленд“ (Donnyland)

Чудото на живота: Отвъд митовете за инвитрото с д-р Георги Станулов

Чудото на живота: Отвъд митовете за инвитрото с д-р Георги Станулов

Любопитно Преди 2 часа

Броят на двойките с репродуктивни проблеми в България продължава да расте като вече почти стига 200 000 души

Ваня Стефанова

Първата жена обвинител №1 в България: Коя е Ваня Стефанова

България Преди 2 часа

Бившият заместник-председател на ДАНС и дългогодишен върховен прокурор Ваня Стефанова влиза в историята като първата дама, която поема управлението на държавното обвинение