"Ако една страна е толкова бедна, колкото Българя, тя не се нуждае от стабилност, тя се нуждае от напредък. Вие се нуждаете от напредък, от повече работни места, от растеж и от добре образовани хора, за да вървите нагоре.
Така че, ако правителството е щастливо от това, че има стабилност, това не е добра новина. Добрата новина би била растеж за по-добра и по-богата България", каза бившият канцлер на Австрия Алфред Гузенбауер в интервю за БГНЕС.
Гузенбауер беше лидер на Австрийската социалдемократическа партия и канцлер на Анстрия от 2006 до 2008 г. Увлича се по социалистическата идея много млад, след като майка му го води на митинг на легендарния водач на австрийските социалдемократи Бруно Крайски.
Акцентът на кампанията, с която спечели изборите 2006 г. бе "за нова справедливост". Опонентите му го наричат Червеното страшилище.
"Смятам, че е много ясно, че следващите парламентарни избори в България ще бъдат внимателно наблюдавани от ЕС, защото за нас демокрацията е в сърцевината на европейския проект, свободните и честни избори са сърцевината на демокрацията и като държава-членка на ЕС ние разбираме, че България има задължението да проведе напълно честни и справедливи избори.
И това ще бъде много внимателно наблюдавано на следващите избори, особено сега, когато Сергей Станишев е и европейски лидер и следователно хората ще следят внимателно какво се случва", каза Алфред Гузенбауер.
По повод дебата в България за свободата на медиите той подчерта, че най-важното нещо е избягването на монополите.
"Например, ако сте следили аферата с г-н Мърдок във Великобритания, най-влиятелния медиен магнат на Острова, тя много ясно показа границите на подобни практики. Имаме тревожни знаци за медийната свобода не само тук, в Българя, но най-скоро в Унгария, където също има ясно ограничаване на медийната свобода.
И смятам, че тук Европейската комисия и Европейският съюз имат голямата роля да гарантират свобода на медиите във всички държави-членки, защото без развита медийна свобода няма истинска демокрация", каза още той и добави:
"Смятам, че ще бъде много важно българският парламент да започне консултации с Европейския парламент за това как да изглежда българският медиен закон, така че да отговаря на европейските демократични стандарти и да предотвратява голямо концентриране на медийно влияние".
"Ако една страна е толкова бедна, колкото Българя, тя не се нуждае от стабилност, тя се нуждае от напредък. Защото идеята на европейските фондове, които се предоставят на България, е да помогнат на страната да върви напред, да постига напредък и да намалява пропастта по отношение на богатството между страните от сърцевината на Европейския съюз и България.
Така че стабилността означава стагнация, а това не е добра новина за българския народ. Вие се нуждаете от напредък, от повече работни места, от растеж и от добре образовани хора, за да вървите нагоре. Така че ако правителството е щастливо от това, че има стабилност, това не е добра новина. Добрата новина би била растеж за по-добра и по-богата България", подчерта Алфред Гузенбауер.
На въпроса дали българското правителство полага достатъчно усилия в тази насока той каза:
"Не мога да се меся във вътрешните работи на България, това е задача на българските политици и между другото това ще бъде въпрос на избора, който българският народ ще направи на следващите парламентарни избори. Но, както в повечето страни, вие имате алтернатива. И алтернативата на следващите парламентарни избори ще бъде Сергей Станишев, който показа, когато беше премиер, че може да привлече преки чуждестранни инвестиции в България. И той е добре приет партньор на европейския бизнес, както и на Европейската комисия и на обикновените работещи мъже и жени в България".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!