60

Б лизки, приятели и колеги изпратиха журналиста Иван Гарелов, който почина в „Пирогов“ на 3 септември след продължително лечение. Той бе в кома след тежка черепно-мозъчна травма, която получи при инцидент през месец юли. Поклонението пред Иван Гарелов бе в софийската църква „Св. Седмочисленици“.

Сред присъстващите на поклонението бяха президентът Румен Радев, политици и журналисти.

Ще го запомня завинаги като човек, като професионалист, като явление, като легенда, каза пред медиите журналистът Бойко Василев. Може би, най-голямата от многобройните заслуги на Иван Гарелов беше, че той създаде демократичния телевизионен език на младата българска демокрация. Само това да беше - е много, каза още Василев.

Гарелов беше от малкото, които създаде школа, имаше ученици, научи ти на професионализъм и на ценности, заяви пред медиите журналистът Уляна Пръмова. Той беше много жизнен човек. Ужасно много уважавах в него качеството да живее в днешния ден, да иска да изживее днешното време, а миналото само да му е биография. Така ще го запомня само с добри чувства, каза Пръмова.

Той може да бъде запомнен с много неща, но най-вече с това, че беше безкомпромисен към репортажа, каза пред медиите журналистът Весела Петрова. Ако в него няма всички компоненти, репортажът не е, или статията, книгата не е. Считам, че е привилегия, че съм го познавала. Той е създал журналисти. Това не всеки го прави. Много малко хора създават, заяви Петрова.

Прощаваме се с една от най-забележителните личности на българската журналистика, заяви президентът Румен Радев за журналиста Иван Гарелов.

Разделяме се с цяла една епоха, в която се полагат основите на свободна, обективна, просветена журналистика. Иван Гарелов беше в челните редици на тези процеси със своята ерудиция, професионализъм и със своята смелост да отстоява истината докрай. Ще липсва много най-вече на младите журналисти, той ги подкрепяше много. Водената от него „Панорама“ наистина успя да се превърне в национална институция. Ще ни липсва, добави още Румен Радев.

"Една легенда остава завинаги с нас": България скърби за Иван Гарелов

В памет на Иван Гарелов БТА помести негов пътепис, публикуван в сп. „Паралели“ през 1972 г.

Иван Гарелов е роден на 6 февруари 1943 г. в с. Смилец, област Пазарджик. Една случка в живота му го насочва към избраната професия – да стане журналист. Решава го, когато е на 14 години. Бил в Пазарджик и чакал на опашка да се качи в рейса. Шофьорът ги държал на дъжда и не ги пускал вътре.  Възмутен след случката, той написал дописка и я пратил на пловдивския вестник „Отечествен глас“. Изданието не само я публикува, но му й платили за това. Решението дошло само и никога не е съжалявал за своя избор, показва справка, подготвена от отдел "Справочна" на БТА. 

Въпреки че родителите му били против да учи журналистика, той не се отказва. Завършва Софийския университет „Св. Климент Охридски“, специалност „Журналистика“. Още когато е във втори курс на университета, започва да работи във вестник „Студентска трибуна“.

През 1964 г. взима първото си интервю с Лили Иванова. След като се дипломира, е назначен във вестник „Народна младеж“.

В БТА Гарелов започва работа през 1969 г. заради гръцкия език, който научава, след като завършва университета. Тогава отива за пет месеца в Гърция по линия на Комитета за културни връзки с чужбина.  През 1972 г. публикува пътепис за Света гора в списание „Паралели“ на БТА.  В агенцията работи до 1972 г. като редактор.

Марко Семов е човекът, поканил Иван Гарелов да работи в Българската телевизия през 1973 година за новосъздадената редакция „Публицистика“, след като прочита пътеписа му за Света гора. Първото му телевизионно интервю е с президента на Кипър архиепископ Макариос. През 1974 г. прави първия си документален филм за Гърция „Гърция без пагони“ за падането на хунтата.  Следват поредица от документални филми – за гражданската война в Ливан – „Идвам от Ливан“. В страната отива за първи път  през 1976 г., без да  е командирован. С оператора Иво Нешев заминават за Кипър, откъдето ги прекарват с лодка до Ливан. Снима също в Близкия изток, където взима присърце палестинската кауза.

Часът и мястото на срещата са известни! Иван Гарелов - човекът, без когото журналистиката нямаше да е същата

Покрай военните си командировки Иван Гарелов се сдобива и със син – палестинеца Ахмед, когото Иван Гарелов снима в Ливан през 1979 г. Тогава Ахмед е 13-годишен. През 1982 г. съдбата отново ги среща в Бейрут по време на обсадата на града. Иван Гарелов го открива в квартал Бурж Барнже, го взима със себе си и тайно го прекарва през границата. Довежда го в България, където Ахмед завършва първо гимназия и след това медицина. Връща се в родината си Ливан през 1992 г. Седем години по-късно Иван Гарелов е в Ливан, където се среща с него, а той вече има три деца.

През 1979 г. прави документален филм за Камбоджа – „Къде сте доктор Тиенг Терпи“. Този филм се ползва в американски университети като помагало за драматургия на документален филм, изучава се и в Нов български университет. Може да напише томове за своите пътешествия и срещи по света – Китай, Танзания, Зимбабве, Мозамбик, Израел, Гърция.  Автор е на повече от 30 документални филми от Ливан, Израел, Кипър, Гърция, Виетнам, Камбоджа, Афганистан.

Дългогодишен водещ е на предаването „Панорама“ по Българската национална телевизия. Наричан Мистър Панорама, Иван Гарелов започва да работи в предаването осем години след неговото начало. Първоначално е заместник-главен редактор и продуцент на предаването, а от декември 1979 до 2000 г. е постоянен водещ.  От 11 септември 2000 г. до 14 септември  2001 г. е директор на „Новини и актуални предавания“ в "Нова телевизия". От 2004 до 2007 г. е водещ на телевизионната игра „Вот на доверие“ по Би Ти Ви.

Иван Гарелов е обучил журналисти, сред които са Маргарита Михнева, Асен Агов, Райчо Райков, Иван Константинов, Веселина Патракиева, Бойко Василев, Елена Йончева, Валя Ахчиева, Емилия Иванова, Евгения Атанасова, Ива Петрони.

Председател е на управителния съвет на сдружението за награди за телевизионна журналистика "Свети Влас“, което през 2022 година присъжда наградите за 12-а поредна година.

В началото на 1986 година Иван Гарелов издава първите си две книги - "Идвам от Израел" и "Атила срещу Афродита". През 2013 г. представя първата си мемоарна книга „Недалеч и неотдавна“, написана по повод неговата 70-а годишнина. Книгата е разказ от първо лице за реални събития, които са станали част от световната политика. На 25 февруари 2016 г. Иван Гарелов представя книгата си „Тук и сега“, фокусирана върху предаването "Панорама" и историята на журналиста, останал в паметта на зрителите с фразата си "Часът и мястото на срещата са известни“. През 2017 г. издава „Ще ни побъркат. Вторият живот на написаното“, в която събира своите най-значими статии и коментари, публикувани в българския печат от 1989 до края на 2016 г. През 2022 г. издава „Неизпратени писма до Маргарита“.

Вижте повече в нашата галерия:

Близки, приятели и колеги изпратиха журналиста Иван Гарелов

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Коментари 60
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

60 коментара
 
- Къде вървиш бе, глупак? Връщай се веднага - мърмори Пешо, втренчен в телевизора. - Какво гледаш, скъпи? - чува се жена му от кухнята.…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Външните министри на ЕС изразиха различни становища за конфликта в Близкия изток

Външните министри на ЕС изразиха различни становища за конфликта в Близкия изток

Свят Преди 14 минути

Жозеп Борел: Очевидно е, че трябва да сме срещу израелските атаки срещу ЮНИФИЛ

Анна Габровска, „Филип Морис България“: Грижата за хората ни отличава като компания

Анна Габровска, „Филип Морис България“: Грижата за хората ни отличава като компания

Любопитно Преди 39 минути

Опитният професионалист оглавява отдел „Култура и човешки капитал“ във водещата международна компания

<p>&quot;Галъп&quot;: 9 партии и коалиции за следващия парламент</p>

"Галъп": Девет партии и коалиции в играта за следващия парламент

Условното очакване е за около 2 милиона гласа

Защо всички отказаха на крал Чарлз III

Защо всички отказаха на крал Чарлз III

Свят Преди 2 часа

На прием за кралската двойка в Канбера бяха поканени всички високопоставени политици на нацията - но никой не е приел, оправдавайки се с други ангажименти

Джо Байдън разкри, че е загубил дома си след удар от мълния

Джо Байдън разкри, че е загубил дома си след удар от мълния

Свят Преди 2 часа

"Когато загубите сватбения си пръстен, старите снимки и спомените за децата и семейството...това боли най-много"

<p>След преследване: Австрийската полиция залови&nbsp;български&nbsp;шофьор</p>

След преследване: Австрийската полиция залови българин, шофирал с превишена скорост

Свят Преди 3 часа

41-годишният българин е изпреварил колона автомобили на магистрала А10

10 вдъхновяващи мисли от силни жени, които променят играта

10 вдъхновяващи мисли от силни жени, които променят играта

Любопитно Преди 3 часа

Edna.bg има удоволствието да ви покани на специалното събитие "Историите на Edna жена: Пътят към успеха"

<p>Започва разследване на смърт от &quot;Новичок&quot;</p>

Започва публично разследване на смъртта на британка, отровена с "Новичок"

Свят Преди 3 часа

Търси се евентуалното руско участие в случая

<p>Експлозия и пожар в адвокатска кантора (СНИМКИ)</p>

Експлозия и пожар в адвокатска кантора в Амстердам

Свят Преди 3 часа

До момента няма информация за пострадали

Как да гласуваме с машина на вота на 27 октомври (ВИДЕО)

Как да гласуваме с машина на вота на 27 октомври (ВИДЕО)

Симулаторът на машинно гласуване се намира в секция „Избори за Народно събрание 27 октомври 2024 г.“ - Машинно гласуване

"Не опитвайте това!": Сърфисти яхнаха изключително рядка вълна в Аляска (ВИДЕО)

"Не опитвайте това!": Сърфисти яхнаха изключително рядка вълна в Аляска (ВИДЕО)

Любопитно Преди 3 часа

Eфектите от такава вълна могат да се усетят 800 км нагоре по реката

<p>Битка на титани: Су-34 е свален от F-16</p>

Анализ: Руски свръхзвуков изтребител-бомбардировач Су-34 е свален от F-16

Свят Преди 3 часа

"НАТО изпрати F-16 на лов, заради което загубите на нашата пехота ще се увеличат"

Започна подкастът на Big Brother - “Голямата сестра”

Започна подкастът на Big Brother - “Голямата сестра”

Любопитно Преди 4 часа

Водеща на дигиталната поредица е риалити звездата Елена Сергова

Нобелова награда

Трима американци печелят Нобеловата награда за икономика

Свят Преди 4 часа

Наградата е на стойност 10 милиона шведски крони (близо 900 000 долара)

<p>Тази атака на &quot;Хизбула&quot; е &quot;болезнена&quot;</p>

Израел: Атаката на "Хизбула" срещу военна база е болезнена

Свят Преди 4 часа

"Нападението срещу тренировъчна база на вътрешния фронт е тежко", заяви генерал Херци Халеви

Снимката е илюстративна

„Столицата на столиците“ е най-богатият град в света

Пари Преди 4 часа

Според оценките градът може да се похвали със зашеметяващия капитал от 1,7 трилиона долара