Н ова ескалация на напрежението на протеста малко след 12 ч. Протестиращи и жандармерия се сблъскаха при опита да бъде разкъсан кордона униформени.

Сблъсък се случва при двете шатри на майките от „Системата ни убива”, разположени между сградата на Министерски съвет и бившия Партиен дом на булевард „Дондуков”.

Протестиращите хвърлят бомбички, бали слама и бутилки. Полицията в кордона се опита да избута част от недоволните, на мястото дойде и противопожарен автомобил. Има и пострадал полицай, съобщи БТА.

СНИМКИ ОТ ПРОТЕСТА ВИЖТЕ В НАШАТА ГАЛЕРИЯ ТУК

Протестиращи блокираха бус на жандармерията при хотел Рила в центъра на София.

Сили на жандармерията бяха насочени за справяне със ситуацията с обградените полицаи. Те ограничиха достъпа на гражданите до ул. „Леге“ и образуваха кордон. До обграждането на полицаи се стигна, след като бе направен опит за задържане един мъж, предаде Агенция „Фокус“.

Задържаният мъж е пуснат вследствие на недоволството на протестиращите. Мъжът е със скъсани панталони и повърхностна рана на дясната ръка. Към момента ситуацията се нормализира.

Междувременно протестиращи хвърлят павета, бутилки и др. предмети по униформените. Хвърлят срещу кордона и слама, която  запалиха. Полицията отново призовава гражданите да запазят мирната форма на протеста и не се увличат по проявите на агресивно поведение, съобщиха от СДВР.

Източник: БГНЕС

Ескалация на протеста имаше на няколко пъти по-рано на пл. "Независимост". Протестиращи опитваха да пробият кордона от полицаи и направиха опит да обърнат бусове на Жандармерията. Има обгазени полицаи и журналисти.

"Агресията спрямо полицейските служители ескалира. Над 20 полицейски служители са пострадали. Ако напрежението ескалира допълнително, полицаите ще използват физическа сила и помощни средства, както е вменено по Закона за МВР", заявиха от СДВР на извънреден брифинг в 10 ч.

От СДВР заявиха, че се използва газ срещу полицията, който не се знае какъв е. От своя страна полицията е използвала сълзотворен газ. 

"Ако напрежението ескалира, полицейските служители ще използват физическа сила", заяви в емоционално обръщение директорът на Столична дирекция на вътрешните работи Георги Хаджиев. 

"Ние сме длъжни да запазим своите и живота и здравето на гражданите и изразяваме надежда, че хората ще се вслушат в призива ни, за да се намали напрежението пред Народното събрание и да се запази гражданския мир.
Търсим диалог с гражданите, но за съжаление от тяхна страна не срещаме разбиране.

По-голяма част от присъстващите се възползваха от всяка ситуация и проявяваха агресия срещу полицаите, включително бе използван и газ. Това беше и причината на първа линия да излязат полицаи с каски. Отново подчертаваме, че от страна на полицията не е имало каквато и да било провокация. Има задържани - за носене на забранени предмети, за отнемане на полицейски атрибути, за качване върху служебни автомобили", добавят от СДВР.

По информация на NOVA трима полицаи са сериозно пострадали и са откарани в „Пирогов”. На пл. „Независимост” са изпратени линейки, през които множество хора минават за преглед.

„За да не избутат бусовете на Жандармерията, застанахме на първа линия. Протестиращите ни посрещнаха с бомбички, бутилки и с какво ли не. Протестиращ ми бръкна под каската и ме напръска”, обясни един от пострадалите униформени.

Той сподели, че ще остане на протеста, въпреки инцидента. „Най-вероятно ще има още ескалации. По-скоро някой подтиква хората, но това е мое мнение”, каза още полицаят.

Репортерът на NOVA Марияна Торманова също беше сред обгазените. „Трите ни екипа, които бяха на първа линия, са обгазени от лютив спрей. Към нас летяха и бомбички, които няма как да не ни уплашат”, каза още тя. Марияна разясни, че нямало как да се установи от коя страна идва обгазяването – от полицията или от протестиращите.

Пострадалите:

По информация на БНР има над 40 повиквания до "Спешна помощ" за обгазени хора има до момента, съобщиха от столичната спешна помощ. 21 пострадали са откарани в болница. 16 са хоспитализирани - полицаи и протестиращи. 7 линейки са на площада и оказват помощ на пострадалите 

Малко след 8 ч. млад мъж беше изведен с линейка от протеста с окървавено лице. Върху него е паднала стъклена бутилка, хвърлена от протестиращите по полицаите. 

Двама полицаи също са пострадали в сблъсъците. Оказана им е помощ зад полицейския кордон. Хвърлена бомбичка към страничен вход рани полицай в ръката около 11:30 ч. Той беше изведен с линейка.

Отец Дионисий - едно от лицата на протеста, е пострадал при сблъсъците и е със спукан гръден кош, съобщи Арман Бабикян. Към 12 ч. свещеникът се появи отново и призова за оставка.

Още в 8 часа възникна напрежение при задния вход на бившия Партиен дом. Протестиращите опитаха да пробият полицейския кордон. Полицията арестува един от демонстрантите.

Източник: БГНЕС

Протестиращи бутат коли на жандармерията, опитват се да обърнат автомобилите, за да стигнат до сградата. Гражданите замерят полицаите с ябълки и яйца и се опитват със сблъсъци да пробият полицейския кордон.

Малко след това полицията отблъсна втори опит на протестиращите да пробият кордона и да стигнат до главния вход на Народното събрание.

Към 11:15 ч. има само опити да бъдат обърнати бусовете, които предпазват паркинга и входа на НС откъм Националната художествена галерия. Към този вход засега са концентрирани всички усилия на протестиращите.  На мястото дойдоха и автомобили на Столична община с Общинска полиция. Строени са големи отряди от специализираните полицейски сили с каски, щитове и палки. 

Започна новата сесия на Парламента (СНИМКИ)

"Булевард "Дондуков" е преграден с полицейски камионетки с камионетки на жандармерията. На практика достъпът до входовете на бившия партиен дом този са затворени и се осуетява пряк контакт между протестиращите и депутатите, които идват на работа. Плътни полицейски кордони обграждат цялата сграда на бившия Партиен дом. В околните улички има изключително много жандармерия и специални полицейски сили от цялата страна", отбелязва БНР.

Има задържани:

8 души са задържани на протеста в София в сряда. Сред тях има и шестима криминално проявени - с регистрации за кражби, грабежи и др.

Полицията призова гражданите да запазят мирната форма на протеста и да не се поддават на провокации.

В сряда: Полиция на кръстовищата, постове на входовете на София

Протестът е под наслов „Велико народно въстание” и ще посрещне депутатите в първия ден от новия политически сезон. За първи път заседанието ще се проведе в новата пленарна зала, която се намира в сградата на бившия партиен дом. Снощната демонстрация премина спокойно и беше по-кратка заради подготовката за днешната проява.

55 дни антиправителствени протести

Блокада има и на "Дунав мост" край Русе

Протестиращи препречиха с колите си границата с Румъния, информира NOVA.

Трафикът е почти преустановен. Камионите се спират далеч преди изхода от Русе към Румъния. На място няма напрежение или големи колони от чакащи автомобили. За леките коли са осигурени обходни маршрути, като преминаването през граничния пункт е безпроблемно. Протестиращите се заканиха блокадата да продължи до 20 часа.

Напрежение на протеста в София, какво се случва
Съпруг крещи на жена си: - Толкова съжалявам, че не ти поиска ръката някой идиот! Тя: - Поиска я! - И защо не се омъжи…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Чичо и племенник пребиха до смърт 63-годишен пастир в Пазарджишко

Чичо и племенник пребиха до смърт 63-годишен пастир в Пазарджишко

България Преди 40 минути

Случаят е от нощта срещу 3 октомври, когато двамата мъже посетили стопански двор в землището на Ракитово, където жертвата живеел и работел като пастир

СОС прие създаването на дигитални билети и по-ниски цени на градския транспорт

СОС прие създаването на дигитални билети и по-ниски цени на градския транспорт

България Преди 1 час

Ще бъде създадено мобилно приложение за градски транспорт, чрез което гражданите ще могат да закупуват билети

МВнР: България приветства споразумението между Израел и „Хамас“

МВнР: България приветства споразумението между Израел и „Хамас“

Свят Преди 2 часа

От българското външно министерство заявяват, че високо оценяват лидерството на американския президент Доналд Тръмп и активното му участие в този сложен процес

Руският президент Владимир Путин е на посещение в Таджикистан, където се срещна с Емомали Рахмон и  Илхам Алиев

Путин призна ролята на Русия при катастрофата на азербайджанския пътнически самолет през 2024 г.

Свят Преди 2 часа

По време на среща с азербайджанския президент Илхам Алиев, Путин заяви, че Русия е използвала ракети за унищожаване на украински дронове в утрото на инцидента

Активираха BG-Alert за евакуация на село Николово

Активираха BG-Alert за евакуация на село Николово

България Преди 2 часа

Пътят Николово - Червена вода временно се затваря за движение, за да се гарантира безопасността на гражданите

Барън Тръмп

Барън Тръмп може да оглави TikTok след прехвърлянето му на американски инвеститори

Свят Преди 2 часа

19-годишният син на президента Доналд Тръмп е предложен за водеща роля в ръководството на платформата, след като според съветници именно той е помогнал на баща си да спечели младите избиратели

Докато СОС одобри заем за боклука, софиянци си купиха два боклукчийски камиона

Докато СОС одобри заем за боклука, софиянци си купиха два боклукчийски камиона

България Преди 3 часа

Кампанията успя само за няколко дни да събере 80 000 лв. и да купи не един, а два професионални камиона

,

Скандал в Гърция: Огромни измами с аграрни субсидии на ЕС

Свят Преди 3 часа

Този скандал може да струва на Гърция загубата на европейски пари

Европейската комисия разследва Унгария за шпионаж срещу ЕС

Европейската комисия разследва Унгария за шпионаж срещу ЕС

Свят Преди 3 часа

Това съобщи днес говорител на ЕК на пресконференция в отговор на въпроси

.

Владимир Зомбори в търсене на таланта тази неделя в “Пееш или лъжеш”

Любопитно Преди 3 часа

Музикалното шоу ще изпита интуицията на любимия актьор

Джими Кимъл

Джими Кимъл: Случаят ми трябва да е червена линия за свободата на словото

Свят Преди 3 часа

Телевизионният канал Ей Би Си, който е собственост на компанията "Дисни", временно свали от ефир предаването на Кимъл миналия месец

<p>Терзиев: София овладява кризата с боклука</p>

Терзиев: София овладява кризата с боклука, нормализиране през следващата седмица

България Преди 3 часа

Той увери, че за момента общината успява с подкрепата на доброволци и всички, които се включват за справяне с проблема

Росен Желязков: Държавата ще се намеси с техника за боклука в София

Росен Желязков: Държавата ще се намеси с техника за боклука в София

България Преди 4 часа

"Боклукът няма политически цвят и от него не могат да се извадят каквито и да е политически положителни резултати", каза Желязков

Разбиха престъпна група, набирала кандидатки за еротични модели

Разбиха престъпна група, набирала кандидатки за еротични модели

България Преди 4 часа

Окръжната прокуратура в Пловдив привлече като обвиняеми четирима мъже

.

Унгарският писател Ласло Краснахоркай грабна Нобеловата награда за литература

Свят Преди 4 часа

Той беше отличен "за неговото завладяващо и визионерско творчество"