Щ е се обсъдят всички възможни варианти, включително и оттегляне, ако е необходимо, на кандидатите и нова кандидатура, която да обединява всички около себе си. Това заяви Борислав Гуцанов от „БСП-Обединена левица“ след среща с „Възраждане“ и „Морал, единство, чест“ (МЕЧ) в търсене на съгласие за избор на председател на 51-вото Народно събрание.

Гуцанов изрази надежда партийните органи на „Продължаваме промяната - Демократична България“ да вземат решение и да се включат впоследствие в тези разговори, както и Алианс за права и свободи.

 

БСП кани на разговори ПП-ДБ, "Възраждане", АПС, ИТН и МЕЧ

От левицата поканиха на разговори пет политически сили от 51-вото Народно събрание - „Продължаваме промяната - Демократична България“ (ПП-ДБ), „Възраждане“, „Алианс за права и свободи“, „Има такъв народ“ и „Морал, единство, чест“ (МЕЧ), след като не бе избран председател на институцията и при петия опит. Две от тях - „Възраждане“ и „Морал, единство, чест“ (МЕЧ), се отзоваха на поканата за среща днес. 

Борислав Гуцанов от „БСП-Обединена левица“ съобщи, че имат писмо от „Продължаваме промяната-Демократична България“, които остават отворени за среща, но днес имат заседание на техните органи. Той посочи, че имат писмо и от „Алианс за права и свободи“, в което се заявява, че в изминалите пет гласувания са подкрепяли кандидатурите на Наталия Киселова и Силви Кирилов за председател на парламента и на предстоящото пленарно заседание ще продължат да подкрепят тези две кандидатури.

"Единствено колегите от „Има такъв народ“ отказаха подобна среща, за съжаление", каза Гуцанов.

"Трябва да се намери най-подходящият кандидат за председател на Народното събрание, това е първата позиция в държавата по протокол и подхождаме по най-отговорния начин", заяви той.

"Смятам, че ще успеем да намерим тази пресечна точка, диалог е ключовата дума. „БСП – Обединена левица“ полагаме всички усилия това да се случи и не горим мостове, а напротив, стремим се с компромиси да бъдат изградени подобни. Фактът, че това писмо бе отправено към формациите без ГЕРБ-СДС и „ДПС-Ново начало“ сам по себе си говори какво искаме да постигнем", добави Гуцанов. 

 

Председателят на „БСП-Обединена левица“ Атанас Зафиров коментира, че днешната среща е старт на някакъв разумен диалог. Той декларира готовността им да обсъждат и други кандидати за председател на парламента и да сформират работещо мнозинство.

"Нека това мнозинство, което ще избере председател, да декларира дали в ускорен порядък може да попълни т.нар. домова книга за служебен премиер – говоря за омбудсман и Сметна палата", посочи той.

Зафиров попита и ако евентуален избор на Силви Кирилов означава, че отиваме на нови избори, това означава ли, че влизаме в 2025 г. без бюджет или с бюджета за 2024 г. Според него трябва да се търси не най-възрастният, а най-подходящият кандидат за председател.

Петър Петров от „Възраждане“ зададе въпрос дали „БСП-Обединена левица“ имат коалиционно решение да подкрепят друг кандидат. Нека да опитаме нещо друго, да помислим дали да не изпратим друг на балотаж, призова той. 

Борислав Гуцанов каза, че са готови да обсъждат и такива варианти, готови са и да се оттеглят всички кандидатури.  

Лидерът на МЕЧ Радостин Василев каза, че трябва да се търси широко мнозинство срещу Пеевски и Борисов. Той коментира, че и Петър Петров, и Наталия Киселова, са по-добър вариант от Силви Кирилов. Той каза, че са склонни да подкрепят всеки кандидат, който се яви срещу "модела" на балотаж.

Василев попита БСП готова ли е да се противопостави на Борисов и Пеевски и дали са склонни да водят разговори с ГЕРБ за участие в правителство. Ако сте склонни, няма смисъл да търсите подкрепа от нас, посочи той.  

Атанас Зафиров заяви, че не водят преговори с ГЕРБ и с ДПС за участие в правителство. От „БСП-Обединена левица“ отбелязаха, че са поканили на среща пет политически сили без ГЕРБ и „ДПС-Ново начало“.

Според Александър Томов от „БСП-Обединена левица“ не са изчерпани възможностите да се формира шестпартийна коалиция. Той призова да се преодолеят различията с ПП-ДБ, защото без тях няма мнозинство.

Борисов: Мога да направя още един компромис за председател на НС, но премиер да съм аз

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Колоритният Грозев каза сбогом на Hell’s Kitchen

Колоритният Грозев каза сбогом на Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 5 часа

Златните постигнаха нова категорична победа над Черните куртки

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

Свят Преди 6 часа

Това заяви върховният представител на ЕС по външната политика Кая Калас

Стачки и протести блокират Европа на 1 май

Стачки и протести блокират Европа на 1 май

Свят Преди 7 часа

В Италия ще се проведе общонационална 24-часова стачка, протести във Франция и Германия

Вътрешният министър разпореди мерки за BG-ALERT

Вътрешният министър разпореди мерки за BG-ALERT

България Преди 9 часа

Дирекция „Инспекторат“ започна проверка на системата

Хобито ти иска сцена – дай му я ТУК и СЕГА!

Хобито ти иска сцена – дай му я ТУК и СЕГА!

Любопитно Преди 12 часа

Защото „един ден“ е удобно извинение. А днес е възможност.

Израел поиска помощ от България за пожара край Йерусалим

Израел поиска помощ от България за пожара край Йерусалим

Свят Преди 12 часа

Селищата, разположени на около 30 км западно от Йерусалим, бяха евакуирани

Кралска буря: Уилям планира да лиши Меган от титлата „Нейно Височество“

Кралска буря: Уилям планира да лиши Меган от титлата „Нейно Височество“

Любопитно Преди 12 часа

„Чарлз може и да е склонен да търпи това, но Уилям няма да го направи“, заяви източник от кралското семейство

Грандиозен Концерт на Богдана Карадочева, Стефан Димитров и приятели на 4-ти Юни в Зала "България"

Грандиозен Концерт на Богдана Карадочева, Стефан Димитров и приятели на 4-ти Юни в Зала "България"

Любопитно Преди 12 часа

Тони Димитрова, Йорданка Христова, Мими Николова, Михаил Белчев, Сандра Александрова и Артур Надосян, актьорът Владимир Пенев и още любими български изпълнители ще са на една сцена със Стефан и Богдана

Мъж нахлу в училище и наби дете в Семчиново

Мъж нахлу в училище и наби дете в Семчиново

България Преди 12 часа

Причината най-вероятно е свада между пострадалото дете и сина на нападателя

Моди даде разрешение за удар по Пакистан

Моди даде разрешение за удар по Пакистан

Свят Преди 13 часа

Светът е на прага на война между ядрени сили

Когато танцът обединява света – България задава ритъма с One Dance Festival

Когато танцът обединява света – България задава ритъма с One Dance Festival

Любопитно Преди 13 часа

17 години One Dance Festival: международен танцов форум с мисия, награди и европейско признание

„Избрах те, защото никога не съм чувал за теб“: Тръмп унижи журналист в ефир

„Избрах те, защото никога не съм чувал за теб“: Тръмп унижи журналист в ефир

Свят Преди 13 часа

Главнокомандващият постави старшия национален кореспондент на мястото му по време на напрегнат разговор

Украйна е готова да подпише сделката със САЩ днес

Украйна е готова да подпише сделката със САЩ днес

Свят Преди 13 часа

Споразумението изключва всякакви разпоредби, свързани с дълга на Украйна за предишна военна или финансова помощ от САЩ

Коя беше Виктория Рощина - украинската журналистка, загинала след мъчения в руски затвор

Коя беше Виктория Рощина - украинската журналистка, загинала след мъчения в руски затвор

Свят Преди 14 часа

Журналистката Виктория Рощина е заловена през лятото на 2023 г. близо до Запорожката атомна електроцентрала

На финала сме за картовите разплащания в евро

На финала сме за картовите разплащания в евро

България Преди 14 часа

В евро вече са 25 на сто от депозитите на домакинствата и 32 на сто от тези на фирмите

Принц, дама и херцогиня: Най-скандалният кралски любовен триъгълник

Принц, дама и херцогиня: Най-скандалният кралски любовен триъгълник

Любопитно Преди 14 часа

Разказ за привличане, ревност и странна дружба в най-необикновения любовен триъгълник в британската монархия