Борисов към Зеленски: 200 хил. българи в Украйна са мост между нас
Източник: iStock/Guliver Images

М инистър-председателят Бойко Борисов проведе телефонен разговор с президента на Украйна Володимир Зеленски. Разговорът се е състоял в присъствието на заместник-председателя на Народното събрание Валери Симеонов, съобщи пресцентърът на кабинета.

„Високо оценяваме отличните отношения между България и Украйна, които се характеризират с взаимно уважение и приятелско сътрудничество, развиващи се особено динамично и ползотворно през последните години”, изтъкнал премиерът Борисов пред Зеленски. Българският министър-председател посочил, че за доказаната връзка между двете страни съществена роля оказват културната, духовната и езиковата близост, както и споделяните ценности.

Премиерът на Украйна подаде оставка

В хода на телефонния разговор премиерът Бойко Борисов отбелязал, че България е последователна в категоричната си подкрепа както за суверенитета, независимостта и териториалната цялост на Украйна, така и за нейните европейските и евроатлантическите аспирации.

Министър-председателят Борисов акцентирал, че страната ни бе сред първите държави, ратифицирали Споразумението за асоцииране между Европейския съюз и Украйна, и подкрепили въвеждането на безвизов режим за украинските граждани за пътуване в ЕС.

„Много важен и градивен елемент на двустранните ни отношения е над 200-хилядната българска общност в Украйна, която винаги сме разглеждали като мост на приятелство и сътрудничество между нашите страни”, е бил категоричен министър-председателят Борисов.

Подадена оставка след секс-скандал в Украйна

Премиерът Борисов и Валери Симеонов изтъкнали пред президента Зеленски, че изключително важно е Болградският район, населен предимно с украински граждани от български произход, да запази административно-функционалната си цялост в настоящите му граници като самостоятелен окръг. Министър-председателят добавил също, че от голямо значение за децата от Болградския район е изучаването на български език. Фокус в разговора е бил поставен и върху подобряването на инфраструктурата в региона, което пряко влияе върху икономическото му развитие.

„Убеден съм, че продължаването на политиката на съхранение на традициите, езика, културата и обичаите на българската общност в Украйна, е най-добрата гаранция, че българското национално малцинство и занапред ще има ключова роля за сътрудничеството на Украйна с България и ЕС”, казал още министър-председателят Бойко Борисов. Акцент в телефонния разговор е било реализирането на постигната договореност между двете страни за откриване на българско училище в Одеса.

Партията на Зеленски печели изборите в Украйна

Премиерът Бойко Борисов и президентът Володимир Зеленски са се разбрали да работят още по-активно по всички тези въпроси от взаимен интерес. В най-скоро време българска делегация на високо ниво ще посети Украйна, за да бъдат обсъдени поставените теми. А от своя страна президентът Зеленски отправи покана към премиера Борисов да му гостува в Украйна, пише в съобщението.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Георги Кандев: Оценката за МВР я даде обществото

Георги Кандев: Оценката за МВР я даде обществото

Свят Преди 2 часа

По думите му МВР е „голяма и тромава машина“

Какво е състоянието на детето, паднало от тераса на НДК

Какво е състоянието на детето, паднало от тераса на НДК

България Преди 3 часа

Предстоят диагностично-терапевтични мероприятия

Торнадо премина през военновъздушната база "Ванс" в Оклахома

Торнадо премина през военновъздушната база "Ванс" в Оклахома

Свят Преди 5 часа

Силни бури причиниха щети и спасителни операции в северната част на щата

Дете е в кома, падна от тераса на НДК

Дете е в кома, падна от тераса на НДК

България Преди 5 часа

Противоречиви са данните за инцидента

Украйна отстранява висши офицери

Украйна отстранява висши офицери

Свят Преди 6 часа

В изявление на Генералния щаб в социалните мрежи се казва, че командирите са загубили редица позиции и са допуснали грешки във връзка с военните доставки

Започнаха разследване срещу Питър Манделсън

Започнаха разследване срещу Питър Манделсън

Свят Преди 6 часа

ОЛАФ проверява сигнал, свързан със случая Джефри Епстийн

Полски F-16 прехванаха руски изтребители над Балтийско море

Полски F-16 прехванаха руски изтребители над Балтийско море

Свят Преди 7 часа

НАТО реагира, но руските самолети не са навлезли във въздушното пространство на Полша

"Топлофикация София" съобщи кога спира парното

"Топлофикация София" съобщи кога спира парното

България Преди 7 часа

Живущите в сгради-етажна собственост, които желаят продължаване на отоплителния сезон, могат да подадат заявление за това, като то трябва да е придружено с решение на Общо събрание

Президентът на РСМ честити изборната победа на Румен Радев

Президентът на РСМ честити изборната победа на Румен Радев

България Преди 8 часа

Мнозинството и стабилността в България са важни, за да има с кого да разговаряме, каза Силяновска

Кремъл: Путин може да замине за САЩ за срещата на върха на Г-20 в Маями

Кремъл: Путин може да замине за САЩ за срещата на върха на Г-20 в Маями

Свят Преди 8 часа

При всички положения Русия ще бъде представена достойно на срещата, посочи говорителят на Кремъл

<p>Ангел Кунчев е преминал през онкологична операция</p>

Ангел Кунчев се възстановява след онкологична операция

България Преди 8 часа

Процесът на възстановяване протича бавно, но без усложнения, съобщава главният държавен здравен инспектор

При ограничение 50 км/ч: Шофьори са засечени с до 189 км/ч във Велинград

При ограничение 50 км/ч: Шофьори са засечени с до 189 км/ч във Велинград

България Преди 8 часа

Предстои издаването на електронни фишове, както и установяване самоличността на шофьорите

<p>Хегсет:&nbsp;Иран има шанса да сключи &quot;добра сделка&quot;</p>

Министърът на отбраната на САЩ: Иран има шанса да сключи "добра сделка"

Свят Преди 8 часа

По думите му американският флот е върнал досега от протока 34 кораба

Снимката е архивна

Карлос Насар със злато в изхвърлянето и изтласкването в Батуми

България Преди 8 часа

Българската мегазвезда на световните щанги Карлос Насар завоюва златния медал в движението изхвърляне по време на Европейското първенство в Батуми. В новата за него категория до 94 кг, 21-годишният ни тежкоатлет демонстрира пълно надмощие, справяйки се с конкуренцията на силния арменец Ара Аганян

Тя е епоха! Лили Иванова празнува 87-и рожден ден

Тя е епоха! Лили Иванова празнува 87-и рожден ден

България Преди 8 часа

Най-голямото име в българската поп музика публикува копия от поздравленията на официалната си страница във Фейсбук