Отиде си легендата на съветското кино Людмила Гурченко
Людмила Гурченко (1935-2011)   
Източник: Архив на Vesti.bg

Н а 75-годишна възраст днес в дома си в Москва почина легендата на съветското кино Людмила Гурченко.

Причината за смъртта е остра сърдечна недостатъчност.

Тъжната новина е била съобщена за РИА "Новости" от съпруга на актрисата Сергей Сенин.

Людмила Марковна Гурченко е родена на 12 ноември 1935 г. в град Харков, Украйна.

Тя е една от водещите съветски и руски актриси, снимала се в над 80 филма, и е носител на много награди. 

Дебютът й в киното е през 1956 г. във филма на Ян Фрида "Пътят на истината".

През същата година става звезда още с второто си появяване на екрана - в музикалната комедия "Карнавална нощ" - дебют на режисьора Елдар Рязанов (1956).

Някои от най-значимите й роли са във филмите "Девойка с китара" (1958), "Работническо селище" (Владимир Венгеров, 1965), "20 дни без война" (Алексей Герман, 1977), "Пет вечери" (Никита Михалков, 1979),

култовият "Гара за двама" от 1982 г. на Елдар Рязанов,

както и в "Любов и гълъби" (Владимир Меншов,1986) "Полети наяве и насън" (Роман Балаян, 1983) и т.н.

Тя продължава да се снима в киното и след промените от началото на 90-те години. Сред по-късните и ленти с нейно участие са "Старие клячи" (Елд. Рязанов, 2000), "Карнавална нощ - 2, или 50 години по-късно" (Елд. Рязанов 2006)...

През ноември миналата година, в навечерието на своя 75-годишен юбилей, Гурченко засне и като режисьор филма "Пестрые сумерки", в който освен че изпълнява главната роля, е композирала музиката.

Почти до последния си ден Людмила Гурченко продължава да се снима в клипове и да играе в театрални постановки. Тя е авторка на няколко книги.

В началото на март актрисата беше изписана от болница, където влезе в средата на февруари със счупено бедро. Според медицински източници смъртта й се дължи на усолжнения след операцията, която й беше направена.

Гурченко беше самобитна актриса,

превъплъщение на истинския руски характер,

коментира за ИТАР-ТАСС режисьорът Андрей Кончаловски, който я снима във четирисерийната епопея "Сибириада" (1982).

"Тя беше абсолютно необуздана... Спомням си Людмила Марковна, когато преживяваше много тежък период, никой не искаше да я снима.

Но благодарение на своята силна воля и своя силен характер успя да го преживее и създаде блестяща плеяда от образи не само в киното, но и на театралната сцена".

"Смъртта на Гурченко е истинска загуба, която не може да бъде запълнена. Всички жанрове й бяха подвластни – от естрадния до театралния.

Бог я беше наградил с всички таланти", каза режисьорът Пьотр Тодоровски, който я снима във филма "Любимата жена на механика Гаврилов" (1982).

Людмира Гурченко има пет брака.

Първият й съпруг е Борис Андроникашвили, сценарист и историк, с когото имат дъщеря Мария (1959) и внучка Елена.

Вторият мъж на Гурченко беше актьорът Александр Фадеев, третият - певецът Иосиф Кобзон, четвъртият (в продължение на 18 години) - музикантът, акомпанятор на актрисата на нейните концерти Константин Купервайс (род. 1949).

До смъртта си Гурченко беше омъжена за продуцента Сергей Сенин.

 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Променят движението в два участъка от „Тракия“ край Стара Загора

Променят движението в два участъка от „Тракия“ край Стара Загора

България Преди 17 минути

Днес ще продължи и изкърпването на трасето между 285 и 289 км

След месеци на преговори: Тръмп обяви, че има сделка с Харвадр

След месеци на преговори: Тръмп обяви, че има сделка с Харвадр

Свят Преди 21 минути

Университетът ще плати 500 млн. долара

Президентът Румен Радев награждава състезателите на националния отбор по волейбол

Президентът Румен Радев награждава състезателите на националния отбор по волейбол

България Преди 49 минути

Българският отбор се прибра на родна земя във вторник сутринта с правителствения самолет

Премиерът Росен Желязков на визита в Дания

Премиерът Росен Желязков на визита в Дания

Свят Преди 1 час

Той ще участва в заседание на Неформалния Европейски съвет и в Среща на Европейската политическа общност в Копенхаген

<p><span font-size:="" helvetica="" segoe="" style="font-family: -apple-system, BlinkMacSystemFont, ">4 зодии ще се сбогуват с нещастията си през октомври</span></p>

4 зодии ще се сбогуват с нещастията си през октомври

Любопитно Преди 1 час

Този месец често носи спокойствие и уют, който приканва към топли напитки и книги у дома

<p><span font-size:="" helvetica="" segoe="" style="font-family: -apple-system, BlinkMacSystemFont, ">Внимание: Силен дъжд и сняг идват в четвъртък и петък</span></p>

Внимание: Силен дъжд и сняг идват в четвъртък и петък

България Преди 2 часа

Вижте прогнозата за следващите няколко дни

<p>Тръмп: Би било обида за САЩ да не получа Нобелова награда за мир</p>

Тръмп обяви, че иска да събере Путин и Зеленски

Свят Преди 9 часа

Освен това Тръмп отбеляза, че "Хамас" трябва да се съгласи с предложеното от САЩ мирно споразумение

Осъден в Германия за шпионаж в полза на Китай

Осъден в Германия за шпионаж в полза на Китай

Свят Преди 9 часа

Мъжът е работил за германски крайнодесен депутат в Европейския парламент

Зеленски: Ситуацията е критична

Зеленски: Ситуацията е критична

Свят Преди 9 часа

Това е заплаха за абсолютно всички, предупреди президентът на Украйна

Страшни наводнения в Испания

Страшни наводнения в Испания

Свят Преди 10 часа

Метеорологичната служба АЕМЕТ запази най-високото, червено ниво на тревога

Борба, сила и приятелство: Сребърните Дамян и Аспарух за волейболния триумф

Борба, сила и приятелство: Сребърните Дамян и Аспарух за волейболния триумф

България Преди 10 часа

Момчетата бяха посрещнати с аплодисменти и благодарност от феновете на родна земя

Нидерландската принцеса влезе в армията

Нидерландската принцеса влезе в армията

Свят Преди 11 часа

Едновременно с това тя продължава и обучението си в университета в Амстердам

В РС Македония: 2031- 2032 г. влак София - Скопие

В РС Македония: 2031- 2032 г. влак София - Скопие

Свят Преди 11 часа

Транснационалната транспортна ос Изток-Запад (Коридор 8) се простира от пристанище Бари в Италия до пристанищата Варна и Бургас в България

Силно земетресение удари Филипините, жертви

Силно земетресение удари Филипините, жертви

Свят Преди 12 часа

Възможно е да има хора, затрупани под срутени сгради

Двамата от ДАИ, взели подкуп от екипа на Роби Уилямс, остават в ареста

Двамата от ДАИ, взели подкуп от екипа на Роби Уилямс, остават в ареста

България Преди 13 часа

Съдът посочи, че може да се направи обоснован извод, че и двамата обвиняеми са участвали в престъплението