Турция: Отстраниха прокурора, започнал голямото разследване за корупция
Зекерия Йоз   
Източник: ЕПА/БГНЕС

П рокурорът Зекерия Йоз, по чието нареждане започна разследването на корупционната афера, разтърсила правителството на Реджеп Тайип Ердоган, изненадващо беше отстранен от заеманата длъжност в републиканската прокуратура и преместен в районния съд на квартала "Бакъркьой" в Истанбул.

Решението за отстраняването му е взето на заседание на Висшия съвет на съдиите и прокурорите, но заповедта за преместването на прокурора трябва да бъде подписана от новия министър на правосъдието Бекир Боздаг. Прокурорът е заподозрян в корупция.

Според информация, изтекла в медиите, Йоз е бил на почивка заедно със семейството си в Дубай, която била платена от бизнесмена Али Агаоглу. Агаоглу бе задържан в рамките на корупционната афера, но по-късно бе освободен.

Йоз обаче заяви, че е бил "заплашен" от двама души, изпратени от премиера Ердоган,

за да спре разследването, съобщава в."Хюриет дейли нюз".

Двама души, които са бивши членове на висшата съдебна власт, бяха изпратени при мен от премиера Реджеп Тайип Ердоган. Срещнахме се в хотел в Бурса и те ми казаха, че премиерът ми е много ядосан и трябва да напиша извинително писмо и да спра незабавно разследването или ще пострадам, заяви пред репортери Йоз. Той добави, че отговорил на заплахите с думите: "най-лошото, което може да ми се случи, е смърт и аз бих я приветствал, тъй като ще бъде мъченик".

От службата на премиера незабавно са опровергали твърденията на Йоз, определяйки ги като лъжа и клевета, съобщава турският телевизионен канал Си Ен Ен Тюрк.

Йоз опроверга също информации, че почивката му в Дубай е била платена от Агаоглу. Платих сам за хотела и самолетните билети и съобщенията, че съм пътувал в чужбина 22 пъти са лъжа; тези, които не могат да докажат тези обвинения, трябва да подадат оставка, каза Йоз, намеквайки за премиера Ердоган, който наскоро постави въпрос за задграничните пътувания на прокурора.

Зекерия Йоз бе прокурор по процеса "Ергенекон", в рамките на който стотици подсъдими, включително журналисти, политици и генерали от резерва, бяха осъдени по обвинение за участие в заговор срещу правителството на премиера Реджеп Тайип Ердоган.

Освен това Висшият съвет на съдиите и прокурорите е решил да започне разследване и срещу прокурорите Муаммер Аккаш, Туран Чолаккадъ и директора на Истанбулската дирекция по сигурността Селями Алтънок. 

Аккаш беше отстранен от разследването още в края на декември 

Той е прокурорът, който бе издал нареждане за втора полицейска операция във връзка с разследването, но по думите му полицията е отказала да изпълни нареждането. 

Продължава и чистката в националната полиция - уволнени са директори на провинциални управления на полицията в 16 провинции, съобщава агенция "Доган". 

Сред отстранените с указ на министерството на вътрешните работи са полицейските началници на столицата Анкара и на още няколко големи турски града като Измир, Анталия и Диарбекир. 

Уволнен е и зам.-директорът на Националната служба за сигурност, добавя агенцията. 

Вчера стана ясно, че турското правителство е уволнило 350 полицейски служители в Анкара, включително началници на важни отдели. 

Полицейските служители са били уволнени с правителствен декрет, издаден в полунощ. Уволнени са началниците на отделите по финансови престъпления, борба с контрабандата, киберпрестъпления и организираните престъпни групи. 

Кадровите промени обхванаха и Министерството на финансите,

предаде телевизионният канал Ен Ти Ви. Отстранени от длъжност са началникът на кабинета на министъра на финансите Мехмет Шимшек - Абдулхамит Йълдъз, генералният директор на Държавната агенция за доставки Метин Акдамар, генералният директор на Дирекцията за публични финанси Мехмет Саръташ, както и някои началници на отдели. 

Непосредствено след антикорупционната операция от 17 декември във финансовото ведомство от длъжност са отстранени зам.-председателят на Комитета за разследване на финансови престъпления Фарук Елийеоглу, а в приходната администрация са извършени размествания на началници на десет отдела. 

Същевременно агенция Ройтерс съобщава, че управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) е внесла законопроект в парламента, според който

правителството ще получи по-голямо влияние при назначаването на съдии и прокурори,

предаде Ройтерс. 

Проектозаконът предвижда зам.-министърът на правосъдието да бъде избиран за председател на управителния съвет на Висшия съвет на съдиите и прокурорите. Планираната промяна ще предостави на правителството по-голям контрол при избора на съдиите. 

"Никой не трябва да остава без надзор. В тази страна премиерът трябва да бъде наблюдаван, министрите и членовете на парламента трябва да са под надзор, но не и тези господа?

Не става така",

каза Ердоган на митинг на свои поддръжници на 29 декември, припомня Ройтерс. 

Турският външен министър Ахмет Давутоглу осъди опитите за "създаването на схващане, че цялото правителство е замесено в масивна корупция", пише турското англоезично издание "Хюриет дейли нюз". 

В интервю за турския телевизионен канал Ен Ти Ви Давутоглу посочи, че разследването за корупция има за цел да навреди на "самоувереността" на Турция преди предстоящите в страната избори. Местните и президентските избори предстоят тази година, а догодина - парламентарни. 

Атаката е насочена не срещу нашето правителство, а срещу Турция,

подчерта Давутоглу. 

Същевременно Европейската комисия изрази безпокойството си от кризата в Турция и настоя за прозрачно и безпристрастно разследване на обвиненията за корупция, насочени срещу екипа на премиера Ердоган, предаде АФП. 

Последните развития в Турция са

повод за безпокойство за Европейската комисия,

заяви Оливие Баи, говорител на комисията. 

Той призова за прозрачно и безпристраство разследване на твърденията за корупция, насочени срещу турски ръководни представители. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Напусна ни баскетболният треньор Иван Балъков

Напусна ни баскетболният треньор Иван Балъков

България Преди 1 минута

Той е дългогодишен учител в ОУ “Петко Р. Славейков” в град Велико Търново

<p>&bdquo;Това е почти паранормално&ldquo;:&nbsp;Изложба за &bdquo;Титаник&ldquo; се наводни на годишнината от трагедията</p>

Изложба за „Титаник“ потъна във вода точно на годишнината от трагедията

Любопитно Преди 11 минути

Музеят „Воло“, известен с разказите за духове, претърпя странен инцидент – залите с артефакти за 6 млн. долара бяха наводнени без видима причина точно на 14 април. Собствениците са в шок: „Това е повече от ирония, това е почти паранормално“

Голям пожар в Пловдив изпепели над 30 автомобила в автоморга

Голям пожар в Пловдив изпепели над 30 автомобила в автоморга

България Преди 30 минути

Огънят е избухнал в индустриалната зона край Околовръстното шосе

Сара Фъргюсън

Откриха Сара Фъргюсън: Къде се укрива Фърги след ареста на принц Андрю

Любопитно Преди 38 минути

Фъргюсън, която загуби титлата си херцогиня на Йорк, след като Андрю беше лишен от кралските си почести от брат си крал Чарлз, беше видяна за последно сред семейство и приятели на кръщенето на внучката си Атина, второто дете на принцеса Беатрис, през декември 2025 г.

700 000 евро допълнителни възнаграждения за служителите в "Борба с градушките"

700 000 евро допълнителни възнаграждения за служителите в "Борба с градушките"

България Преди 46 минути

Средствата ще бъдат отпуснати с решение на Министерския съвет

Тежки критики и огромни разходи в „Борба до ключ: Home2U срещу INclusive”

Тежки критики и огромни разходи в „Борба до ключ: Home2U срещу INclusive”

Любопитно Преди 49 минути

Победа в задачата „Дневна“ ще изравни силите или ще даде значителна преднина на единия отбор

<p>САЩ: Русия планира да разположи ядрено оръжие в Космоса, за да атакува спътници</p>

Генерал от САЩ: Русия планира да разположи ядрено оръжие в Космоса, за да атакува спътници

Свят Преди 1 час

Той добави, че Америка е "силно обезпокоена" от плана на Кремъл

МВР иззе пушка и около 60 броя боеприпаси за огнестрелни оръжия при акция в Сандански

МВР иззе пушка и около 60 броя боеприпаси за огнестрелни оръжия при акция в Сандански

България Преди 1 час

Полицията е задържала 62-годишния собственик и е образувано досъдебно производство

Проучване на dentsu показва: подценяването на видео съдържанието за изграждане на марките, създава много пропуснати възможности

Проучване на dentsu показва: подценяването на видео съдържанието за изграждане на марките, създава много пропуснати възможности

Любопитно Преди 1 час

Ново глобално изследване – The Brand Reset – надгражда експертизата на dentsu в областта на икономиката на вниманието, като за първи път свързва вниманието, силата на бранда и продажбите. То поставя под въпрос фокуса на индустрията върху краткосрочните резултати

Сигнали за изборни нарушения в социалната сфера се проверяват от институциите

Сигнали за изборни нарушения в социалната сфера се проверяват от институциите

България Преди 1 час

Инспекцията по труда следи за спазване на правата на избирателите

Финалът на емоционалното приключение „Изживей България“ разкрива историите на пътешествениците

Финалът на емоционалното приключение „Изживей България“ разкрива историите на пътешествениците

Любопитно Преди 1 час

Четиримата чужденци ще разкрият повече за себе си и приключението в събота от 16:00 ч. по NOVA

<p>Министър Дечев с равносметка за сигналите за изборни нарушения преди вота на 19 април</p>

Емил Дечев: Над 2000 сигнала за изборни нарушения са подадени преди вота на 19 април

България Преди 1 час

МВР отчита рязък ръст спрямо изборите през 2024 г.

Виктор Орбан

„Почувствах болка и празнота“: Разтърсеният Виктор Орбан призна края на своята ера

Свят Преди 1 час

В интервю за проправителствената медия Patrióta Орбан призна мащаба на загубата на своята партия с необичайно директни думи. „Това е ясно поражение. Степента на поражението е голяма“, каза той

<p>Министър Трайков обяви има ли опасност от недостиг на керосин и дизел в България</p>

Министър Трайчо Трайков: Няма опасност от недостиг на горива в България

България Преди 1 час

Трайков коментира и очакваното повишаване на цените на електроенергията за битовете потребители от 1 юли

Жена е отвлечена и пребита от бившия си приятел в Стара Загора

Жена е отвлечена и пребита от бившия си приятел в Стара Загора

България Преди 2 часа

Полицията задържа 35-годишен мъж след сигнал за домашно насилие