Как да се справим със страха?
Източник: Thinkstock/Guliver

П сихология 101 учи студентите навсякъде, че освен храна, вода, въздух, най-основна човешка нужда е и нуждата от сигурност, пише американският психолог Хедър Едуардс в сайта "Сайколъджи Тудей".

Дори само гледането на новиние по телевизията може да бъде травмиращо преживяване. Новините и медиите градят своята аудитория, представяйки като сензация реални или предполагаеми заплахи за личната или обществената безопасност на своите зрители.

Ние

лесно падаме в плен на шока и ужаса от природни бедствия и способността на човека безмилостно да извършва ужасяващи неща (като терористични актове или видеоклипове с обезглавявания и т.н.).

Дори само заглавията могат да ни изплашат, както при неотдавнашната касапница в редакцията на в. "Шарли ебдо" в Париж. Заглавията грабват вниманието ни, разтърсват ни и ни предизвикват да се опитаме да се отърсим от това. Ние трябва да сме способни да научаваме това, което трябва да знаем и въпреки това да продължаваме да живеем живота си.

Психиката ни също носи страхове. Някои хора са уплашени от възможността да бъдат отхвърлени, други от неодобрение, а трети се страхуват от някакъв вид бедствия.

Какво да правите с пороя от заплахи, който ви залива всеки ден? Къде намирате убежище? Как можете да създадете усещане за спокойствие и да живеете с оптимизъм, когато сте бомбардирани от страхове, идващи както отвън, така и отвътре?

Няма къде да избягате, няма къде да се скриете.

Ето няколко предложения да останете здраво стъпили на земята, с високо вдигната глава и да продължавате напред насред хаоса и опасностите от всекидневието ни.

Радвайте се на позитивните хора

Източник: Thinkstock/Guliver

На света има страшни неща, но също така и добри хора. Хранете се от енергията на тези добри души и нагласите им. Всички се чувстваме по-щастливи, когато сме около щастливи хора. Намерете онези хора в живота ви, които са позитивни и щастливи и ви насърчават да се чувствате по този начин. Заздравете взаимоотношенията си с тях. Нека зная колко много ги цените. Отговаряйте на позитивните послания, които получавате от хората, които обичате и уважавате. Вярвайте в себе си.

Припомняйте си позитивните послания, които ви дават енергия, когато чуете гласа на страха, съмнението в себе си или гласа на критиката в главата си. Съчинете си и си напишете окуражително писмо. Упражнявайте се да бъдете приятел сам на себе си.

Всичко, от което се нуждаем, е любов. Това е чудесна линия на поведение и мислене, която да следваме. Това би ни помогнало много.

Медитирайте или се молете

Източник: Thinkstock/Guliver

Вземете кратка почивка, за да пренасочите мислите си към настоящия момент. Бъдете съпричастни към съществуването ви в непосредствената околна среда. Съсредоточете се върху дишането си, почувствайте как кислородът изпълва белите дробове и стомаха ви и напуска тялото ви, когато бавно издишате.

Отбележете всяко напрежение, което усетите в тялото си, докато издишвате. Отбележете околните звуци и миризми и ги забравете. Пет минути медитация всеки ден, може да ви помогне се чувствате по-спокойни и по-малко стресирани.

Или, ако сте вярващ човек, намерете време и място да се помолите. Говорете със създателя си. Оставете въображението ви да ви позволи да вярвате, че Той или Тя се грижи за вас и присъства в живота ви. Нека страховете ви бъдат премахнати чрез силата на един любящ Бог.

И молитвата, и медитацията са създадени, за да облекчават чувството на тревожност.

Ценете щастливите моменти – минали, настоящи и бъдещи

Пишете за тях. Отделяйте по няколко минути на ден припомняйки си хубави моменти и бъдещи планове и цели. Това може да промени мозъчната ви структура по позитивен начин. Пишейки за ценни спомени и идеи укрепват неврологичните пътеки в мозъка ви, отговорни за процеса на позитивното мислене.

Приемете, че страхът е чувство

В живота се случват лоши неща, но те може да не се случат на вас. Когато сте разтревожени, обърнете внимание на чувствата си. Отбележете си го. Оставете го да отмине. Използвайте въображението си, за да позволите на чувствата си да се отдалечават от вас носейки се върху облак в небето или листо в горски поток.  Не се вкопчвайте в това чувство. Просто го отбележете, назовете го и го оставете да си отиде.

Празнувайте всеки ден

Ценете хората, местата и действията, които обогатяват душата ви. Обръщайте внимание дори и на най-малките удоволствия. Бъдете активен участник в живота. Нека другите да знаят, че ги цените. Вие не сте единствените, които усещат негативни чувства. Това е нормална част от живота.

Смейте се и се усмихвайте

Източник: Thinkstock/Guliver

Усмихването задейства верижна реакция от мускулни, хормонални и нервни дейности, които са свързани с щастието. Ето защо е трудно да задържим в себе си негативните чувства, когато се усмихваме. Физиологията на човек пък участва в смеха, поради което той укрепва имунната ни система.

Разсейвайте се

Колкото повече време и енергия отделяте на страшните си и негативни мисли, толкова по-голяма сила им давате. В резултат на това положителното поведение може да бъде задушено. Правете това, което ви кара да се усмихвате. Отидете на разходка, прекарайте известно време със стари приятели, роднини или съседи. Правете точно обратното на това, към което ви подтикват негативние мисли. Вие заслужавате да се чувствате добре!

Останете здраво стъпили на земята

Истината е, че наоколо има неща, от които трябва да ни плашат. Светът не е напълно безопасно място и интелигентните мерки за сигурност са част от добрия начин на живот. Например доста хора закопчават предпазните колани в колата си не, защото законът го изисква, а от любов към себе си и семейството си. Да живееш живота си с мисълта за сигурност, не е същото като да живееш в състояние на страх.

Свободата идва, когато поставим страха на мястото му.

Съпруг крещи на жена си: - Толкова съжалявам, че не ти поиска ръката някой идиот! Тя: - Поиска я! - И защо не се омъжи…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Трима арестувани по подозрение в терористичен заговор срещу белгийския премиер

Трима арестувани по подозрение в терористичен заговор срещу белгийския премиер

Свят Преди 1 час

Младежите са били арестувани в Антверпен по подозрения за подготовка на "терористичен атентат от джихадистки тип срещу политици"

Тръмп: Заложниците от Газа ще бъдат освободени в понеделник или вторник

Тръмп: Заложниците от Газа ще бъдат освободени в понеделник или вторник

Свят Преди 2 часа

Очаква се "Хамас" да освободи 20-те живи заложници едновременно 72 часа след началото на прекратяването на огъня

<p>&quot;Дайте Нобеловата награда за мир на Доналд Тръмп, той я заслужава!&quot;</p>

Нетаняху: Тръмп заслужава Нобелова награда за мир

Свят Преди 4 часа

"Дайте Нобеловата награда за мир на Доналд Тръмп, той я заслужава!", написа израелският премиер

Бедствено положение в Русенско: Започна евакуация заради риск от скъсване на дига

Бедствено положение в Русенско: Започна евакуация заради риск от скъсване на дига

България Преди 5 часа

Бедственото положение е в сила от днес до 23:59 часа на 11 октомври

Чичо и племенник пребиха до смърт 63-годишен пастир в Пазарджишко

Чичо и племенник пребиха до смърт 63-годишен пастир в Пазарджишко

България Преди 5 часа

Случаят е от нощта срещу 3 октомври, когато двамата мъже посетили стопански двор в землището на Ракитово, където жертвата живеел и работел като пастир

Тръмп ще посети Израел в неделя

Тръмп ще посети Израел в неделя

Свят Преди 5 часа

Съобщението дойде, след като Тръмп обяви, че Израел и "Хамас" са се споразумели за примирие в Газа и освобождаване на заложници

Заради еврото: Правителството предлага 31 декември и 2 януари за почивни

Заради еврото: Правителството предлага 31 декември и 2 януари за почивни

България Преди 6 часа

Според финансовия министър Теменужка Петкова, обявяването на двата дни за почивни ще позволи извършването на ключови дейности по пренастройка и обновяване на финансови, административни и информационни системи

СОС прие създаването на дигитални билети и по-ниски цени на градския транспорт

СОС прие създаването на дигитални билети и по-ниски цени на градския транспорт

България Преди 6 часа

Ще бъде създадено мобилно приложение за градски транспорт, чрез което гражданите ще могат да закупуват билети

Кейт предупреди за „епидемията от отчуждение“

Кейт предупреди за „епидемията от отчуждение“

Свят Преди 6 часа

Кейт Мидълтън, майка на три деца – принц Джордж (12 г.), принцеса Шарлот (10 г.) и принц Луи (7 г.) – отбелязва, че предизвикателството е „особено остро“ за бебетата и малките деца, родени в свят, потопен в цифрови технологии

Национален борд по водите

Националният борд по водите стартира уебстраница

България Преди 6 часа

Тя бе представена от заместник министър-председателя и председател на борда Атанас Зафиров

Надежда Бобчева: 10 нови камиона ще чистят "Люлин" и "Красно село"

Надежда Бобчева: 10 нови камиона ще чистят "Люлин" и "Красно село"

България Преди 6 часа

Заместник-кметът по екологията коментира и призовката от прокуратурата, която я задължава утре сутринта в 9 часа да се яви на разпит

Приоритетите на българското правителство, ползите от пълноправното ни членство в Шенген и стъпките за успешно въвеждане на единната европейска валута в България от началото на следващата година бяха водещите теми на срещата на министър-председателя Росен Желязков с посланиците на държавите членки на Европейския съюз

Желязков и посланиците на страните от ЕС обсъдиха успешното въвеждане на еврото у нас

България Преди 7 часа

Домакин на срещата беше посланикът на Дания у нас Флеминг Стендер

МВнР: България приветства споразумението между Израел и „Хамас“

МВнР: България приветства споразумението между Израел и „Хамас“

Свят Преди 7 часа

От българското външно министерство заявяват, че високо оценяват лидерството на американския президент Доналд Тръмп и активното му участие в този сложен процес

Руският президент Владимир Путин е на посещение в Таджикистан, където се срещна с Емомали Рахмон и  Илхам Алиев

Путин призна ролята на Русия при катастрофата на азербайджанския пътнически самолет през 2024 г.

Свят Преди 7 часа

По време на среща с азербайджанския президент Илхам Алиев, Путин заяви, че Русия е използвала ракети за унищожаване на украински дронове в утрото на инцидента

Активираха BG-Alert за евакуация на село Николово

Активираха BG-Alert за евакуация на село Николово

България Преди 7 часа

Пътят Николово - Червена вода временно се затваря за движение, за да се гарантира безопасността на гражданите