Човекът вдясно от Борисов
Симеон Дянков и Бойко Борисов на пресконференцията в НДК   
Източник: Георги Димитров, Вести.бг

"Да, моят финансов министър ще е Симеон Дянков, казвам го за първи път пред вас", е заявил неформалният лидер на ГЕРБ и бъдещ министър-председател Бойко Борисов пред агенция Dow Jones, докато е инспектирал трасето на столичното метро.

Агенция Ройтерс вчера допусна, че икономистът от Световната банка Дянков ще е следващият финансов министър на България.

Самият Дянков вчера уточни, че екип от 300 професионалисти от две години работи за създаването на управленската програма на ГЕРБ, която била най-добрата.

38-годишният икономист се появи като представител на ГЕРБ именно при представянето на управленската програма на партията.

Дянков е сред топикономистите на Световната банка, създател на класацията Doing Business (DoingBusiness.org), която оценява страните по условията за правене на бизнес.

От пролетта на 2009 г. той ръководи групата на Световната банка за антикризисни политики. Името му е в класацията IDEAS/RePEc на 100-те най-цитирани икономисти в света.

Симеон Дянков е завършил езиковата гимназия в Ловеч, след това учи Международни икономически отношения в УНСС.

Заминава за САЩ през 1991 г., за да учи, както се изразява той, "истинска международна икономика". Приет е със стипендия в университета "Питсбърг".

По-късно защитава докторантура по международни търговски и финансови отношения в Университета на Мичиган.

От 1995 г. работи в Световната банка.

“Нашият регион е в центъра на вниманието и затова съм често тук, тази година съм прекарал повече време в Източна Европа, отколкото във Вашингтон”, казва Дянков в интервю за "24 часа" през май.

В същото интервю той прогнозира, че за България най-трудните месеци от кризата ще бъдат идната късна есен и зима (ноември - декември).

"Тогава ще се усети пълният удар на намалелите износни пазари и е вероятно да се види внезапен скок в ликвидацията на фирми. А оттам - и нарастваща безработица", смята той.

Дянков обаче е оптимист, че, при наличие на добра антикризисна програма, в средата на 2010 г. може да започне излизането от кризата.

Съпругата му Керълайн Фройнд, която е американка, също е икономист и работи в Световната банка като специалист по валутите при криза.

Тя е работила на важен пост във Федералния резерв по времето на Алън Грийнспан. В неотдавнашно интервю Симеон дянков разказа, че точно преди той да тръгне за България, съпругата му получила предложение за работа в администрацията на президента Барак Обама.

Двамата имат двае момчета - Андрей (8 г.) и Марко (5 г.).

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Нора Недкова отпадна на крачка от звездния финал в Hell’s Kitchen

Нора Недкова отпадна на крачка от звездния финал в Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 38 минути

Тя е ексклузивен гост в подкаста “Кухнята след Ада”

Най-малко 100 убити при въздушен удар на нигерийската армия

Най-малко 100 убити при въздушен удар на нигерийската армия

Свят Преди 2 часа

Военните започнаха разследване на този инцидент

Политическата криза в Румъния се разраства

Политическата криза в Румъния се разраства

Свят Преди 3 часа

Искат импийчмънт на президента Никушор Дан

Мъж от София опита да подкупи областния управител на Добрич

Мъж от София опита да подкупи областния управител на Добрич

България Преди 4 часа

Той е задържан в момента на предаване на подкуп в размер на 40 000 евро

Жители на „Младост“ на протест, искат оставката на районния кмет

Жители на „Младост“ на протест, искат оставката на районния кмет

България Преди 4 часа

Гражданите не искат да се строят нови огромни сгради в „Младост“

ГЕРБ започва смяна на общински ръководства

ГЕРБ започва смяна на общински ръководства

България Преди 5 часа

Това става след резултатите от парламентарните избори

Тир се завъртя на "Хемус", в него катастрофираха коли

Тир се завъртя на "Хемус", в него катастрофираха коли

България Преди 5 часа

Движението в района е спряно

Човек почина до метростанция в центъра на София

Човек почина до метростанция в центъра на София

България Преди 5 часа

Тялото е на намерено до метростанция "Опълченска"

<p>Мицкоски:&nbsp;Достойнството няма цена... Ще търпите</p>

Премиерът на Северна Македония: Достойнството няма цена... Ще търпите

Свят Преди 6 часа

СДСМ: Мицкоски отново активира добре познатата стратегия за заслепяване на обществеността

Британското правителство се разпада

Британското правителство се разпада

Свят Преди 6 часа

Натискът за оставка на Стармър расте

„България се гордее с теб!“: Лили Иванова подкрепи DARA преди Евровизия

„България се гордее с теб!“: Лили Иванова подкрепи DARA преди Евровизия

България Преди 7 часа

Примата пожела успех на родната представителка във Виена с емблематичното „БАНГАРАНГА!“; Юбилейното 70-о издание на конкурса стартира довечера под знака на политическо напрежение

Вече има осъден за купуване на гласове в Буковлък

Вече има осъден за купуване на гласове в Буковлък

България Преди 7 часа

Наказателното производство приключи краен съдебен акт

Повдигнаха обвинения на кмета на Лом

Повдигнаха обвинения на кмета на Лом

Свят Преди 7 часа

Предстои Районна прокуратура - Монтана да внесе в съда искане за отстраняването на обвиняемия кмет от длъжност

Накратко: Къде „Дяволът носи Прада 2“ уцели истината за медиите и къде сбърка

Накратко: Къде „Дяволът носи Прада 2“ уцели истината за медиите и къде сбърка

Любопитно Преди 8 часа

Продължението показва реалната криза в журналистиката, съкращенията и заплахата от изкуствения интелект, но спестява някои чисто професионални детайли

Асен Василев остро критикува плана на „Прогресивна България“ за цените

Асен Василев остро критикува плана на „Прогресивна България“ за цените

България Преди 8 часа

Според Василев част от текстове в проекта са „много притеснителни“