"Това на мен не може да ми се случи!" Вероятно всеки един от нас си е казвал това поне веднъж в живота, „чукането на дърво“ за българина се е превърнало в ритуал за закрила.
Динамичното ежедневие в днешни дни обаче ни поставя в най-различни ситуации, някои от които не толкова положителни. И именно в такива моменти, за да подсигурим спокойствието си, да защитим както себе си, така и близките си, материалното си имущество, е добре да помислим за това какво можем да направим, за да се чувстваме малко повече "в безопасност". Точно тук своето място намира застраховането.
Безспорно ползите от него са много и отдавна вече не се смята дори за лукс, а за необходимост. То ни предпазва от рискове и неочаквани събития, които могат да предизвикат финансови загуби. При застраховка рискът се прехвърля от физическо или юридическо лице върху застрахователя.
В днешно време можете да застраховаме както себе си и здравето си, така и дома или автомобила си, дори и бижутата си. Всички тези удобства ни предоставят възможност за предпазване от настъпване на рискове и непредвидени ситуации. Върху повечето такива, каквито са например природните бедствия и злодеянията на други лица върху нас и нашата собственост, ние нямате контрол и не можем да влияем. Затова застраховките ще ни помогнат да получим финансова обезпеченост или натура (при доверен сервиз) при настъпването им във връзка с наличните щети.
От какви видове застраховки можем да се възползваме?
Днес съществува изобилие от предложения за застраховки. Те са класифицирани като задължителни и доброволни, както за физически, така и за юридически лица. Те касаят личното здраве, неприкосновеност на движимо и недвижимо имущество, отговорност към трети лица.
Най-популярните застраховки:
- Гражданска отговорност на автомобилистите. Собствениците и ползвателите на автомобили следва задължително да имат сключена такава. Наличието на полица, доказваща изрядността, е важен документ, който трябва да се съхранява и при проверка от органите на реда, да се представи. Валидността ѝ е една година, като можем да разсрочим плащанията на вноски или да заплатим цялата сума еднократно.
- Автокаско застраховане. То покрива щетите, които могат да възникнат върху нашия автомобил. Природни бедствия, ПТП, независимо по чия вина, кражба, грабеж, злонамерени действия като вандализъм. При настъпване на застрахователното събитие се изплащат средства от компанията, с която сме сключили договора. След изплащането общата сума по договора може да се намали с размера на обезщетението, но можете да се възползваме и от дозастраховане.
- Можем да застраховаме имуществото си. Подобен тип застраховка покрива щети, причинени от природни бедствия, къси съединения, токови удари, наводнения или кражби. Можем да се възползваме не само като собственици на жилището, но и като негови наематели.
- Здравна застраховка. Нейното покритие включва медицинска помощ, вследствие на травми, инциденти или заболявания, възникнали по време на действието на договора. Към здравното подсигуряване се включват и разходите за диагностика и изследвания.
- Застраховка при пътуване в чужбина. Ако ни се наложи да пътуваме в чужбина, е добре да се подсигурим. Можем да се застраховаме чрез "Помощ при пътуване в чужбина". От тази застраховка се възползват туристи, студенти, ученици, спортисти, работници. Тя има покритие, което ни подсигурява при възникване на непредвидени ситуации, изискващи медицинска или правна помощ, необходимост от репатриране при инцидент, загуба на багаж и много други. За често пътуващите пък съществуват и специални пакети с повече преимущества. Ако пък предприемем скъпо пътуване до екзотична дестинация, е добре да сключим застраховка "Отмяна на пътуването".
Днес застраховането е много лесно и достъпно, а застрахователната култура на българите расте все повече и повече. Непредсказуемостта е тази, която стои в основата му и е тази, която дава началото на застрахователната индустрия. Колкото по-голяма икономическа дейност предприемат хората, пред толкова повече рискове се изправят те. Успехът и стабилността на едно домакинство или фирма се измерва с придобитите имущества, но с увеличаване на имуществото расте и опасността то да бъде унищожено или увредено. И не само имуществото може да пострада, човек трябва да мисли и за своя живот и здраве. Не е достатъчно само "да чукнем на дърво" и да се надяваме нищо лошо да не ни се случи.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!