НАТО: Русия струпва войски от двете страни на границата с Украйна
Източник: Thinkstоck/Guliver

Г енералният секретар на НАТО – Йенс Столтенберг, обвини Русия, че продължава да дестабилизира Украйна, като трупа военни сили както от руската, така и от украинската страна на границата, предадоха Ройтерс и АФП.

Става дума за „сериозно струпване на военна мощ“, подчерта Столтенберг, като се позова на информация от НАТО и от други източници.

Той призова Москва не само да изтегли войските си от Източна Украйна, но и да спазва Минските споразумения.

„Русия има избор. Тя може да бъде част от едно договорено по мирен път разрешение (на конфликта), или може да продължи по пътя на изолацията“, отбеляза Столтенберг, цитиран от ДПА.

Шефът на НАТО говори пред журналисти в Брюксел преди срещата си с министрите на отбраната на страните членки на ЕС.

Германският министър на външните работи Франк-Валтер Щайнмайер също призова днес

да бъдат спазвани мирните споразумения, сключени в Минск

през септември между Киев и проруските сепаратисти в Украйна с участието на Русия и на ОССЕ, предаде АФП.

„Споразуменията от Минск не са идеални, но това са базови споразумения. Тези споразумения трябва да бъдат спазвани“, заяви германският държавник на обща пресконференция в Киев с украинския премиер Арсений Яценюк.

На това мнение застана и руският външен министър Сергей Лавров. На общо заседание на ръководствата на външните министерства на Русия и Беларус той прикани, вместо да бъде „удушаван Югоизтокът“ на Украйна, да се спазват мирните споразумения от Минск и минският процес, в който участват представители на Киев и на (украинския) Югоизток, да бъде възобновен час по-скоро като безусловен приоритет.

Москва се надява, че Западът разбира колко опасно би било Киев да поднови силовата операция в Източна Украйна,

каза още Лавров и призова незабавно да започне „всеобхватен общоукраински диалог“. „За жалост Киев заплашва да поднови силовото решение на конфликта. Надяваме се нашите западни колеги, които имат влияние върху киевските власти, да схващат колко ще е опасен подобен развой на събитията“, добави той.

Сергей Лавров заяви, че Москва би желала реформи в Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), разположила наблюдатели в Украйна. „Ние сме против това организацията да стане инструмент“ на Запада, насочен срещу Русия, каза той, цитиран от АФП.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Опашките за хляб в Боливия

Ден преди изборите: Хлябът в Боливия вече не стига за закуска

Свят Преди 53 минути

Политолози правят паралели между кризата в Боливия и Френската революция от XVIII в., причинена от ръста на цените на хляба. Разликата е, че в Боливия хлябът не поскъпва, просто качеството и грамажът му намаляват

<p>Ново огнище на пожара в Пирин се разгоря над с. Илинденци</p>

Ново огнище на пожара в Пирин се разгоря над с. Илинденци

България Преди 1 час

Така активните огнища в Пирин планина стават три

Наводнение в Пакистан

Смъртоносни наводнения убиха стотици хора в Пакистан, Кашмир и Непал

Свят Преди 3 часа

Внезапни наводнения, предизвикани от проливни дъждове првърнаха пътища в реки, разрушиха сгради и сееха смърт

Лаймската болест – подценената заплаха, която се разпространява с климата

Лаймската болест – подценената заплаха, която се разпространява с климата

Свят Преди 3 часа

Mного лекари се затрудняват да разпознаят симптомите ѝ

<p>След ужасяващата катастрофа в София: Една смърт и много въпроси</p>

След ужасяващата катастрофа в София: Една смърт и много въпроси

България Преди 4 часа

„Абсолютен опит за убийство. Това не се различава по нищо от това да влезеш с пистолет в автобус и да започнеш да стреляш“, категоричен е автомобилният експерт Филип Лазаров

<p>Sky News: Тръмп режисира среща, но Путин дърпаше конците</p>

Sky News: Тръмп режисира среща, но Путин дърпаше конците

Свят Преди 4 часа

Тръмп аплодира Путин при пристигането му в Аляска – а руският президент вероятно си е тръгнал доволен от себе си.

<p>Почитаме български светец, какви са поверията за днес</p>

Почитаме български светец, какви са поверията за днес

България Преди 5 часа

Православната църква чества паметта на преподобния Йоаким Осоговски

Първата дама на САЩ Мелания Тръмп

Мелания Тръмп e изпратила писмо на Путин по мъжа си

Свят Преди 6 часа

Не е ясно съсдържанието на писмото, но служители в Белия дом са казали, че в него се споменават отвличанията на украински деца от Русия

Елвис Пресли

16 август: „Кралят“ на сцената и човешките слабости – Елвис Пресли

Любопитно Преди 6 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

Внимание! Силен вятър и жълт код днес, ето къде

Внимание! Силен вятър и жълт код днес, ето къде

България Преди 6 часа

Максималните температури ще бъдат между 30° и 35°

Как да използваме AI, за да бъдем по-умни и успешни

Как да използваме AI, за да бъдем по-умни и успешни

Технологии Преди 7 часа

Умните асистенти могат да бъдат и полезни

Експлозия в завод в Русия, много жертви и ранени

Експлозия в завод в Русия, много жертви и ранени

Свят Преди 13 часа

На мястото е обявено извънредно положение

<p>Експерт коментира езика на тялото на Тръмп и Путин</p>

Експерт по езика на тялото разкри какво показва ръкостискането между Тръмп и Путин

Свят Преди 13 часа

Анализ на жестовете и ръкостисканията, които разкриват динамиката между двамата лидери

Лимузината на президента Доналд Тръмп, известна като „Звярът“, малко преди той да напусне Белия дом в петък, 15 август 2025 г., във Вашингтон. Днес президентът Тръмп пътува за среща с руския президент Владимир Путин в Аляска, на военна база на САЩ.

Лимузината на Путин срещу „Звяра“ на Тръмп

Свят Преди 13 часа

Топли ръкостискания и усмивки: Путин и Тръмп стартират срещата в Аляска с приятелски тон

Министър Караджов засне шофьор с 200 км/ч на АМ "Тракия"

Министър Караджов засне шофьор с 200 км/ч на АМ "Тракия"

България Преди 14 часа

Караджов: И книжки трябва да се взимат!