Кой ще стане президент на Украйна?
Петро Порошенко   
Източник: ЕПА/БГНЕС

В Украйна утре ще се проведат дългоочакваните избори за президент на страната. 35 млн. гласоподаватели ще избират измежду 21 кандидати. Ето кои са шестимата основни
претенденти:

Петро Порошенко: Според социологическите проучвания той е водещият кандидат. С мощната си кампания по телевизии и с билбордове "шоколадовият цар" на Украйна, обеща "нов начин на живот".

В много речи в цялата страна 48-годишният милиардер, натрупал състояние от компанията си за сладкарски изделия, обеща да задълбочи връзките с Европейския съюз и да постигне безвизов режим за украинците през първата година на мандата си. Порошенко каза, че целта му е в срок от три месеца да нормализира отношенията с Русия и заяви, че програмата му не предвижда членство на Украйна в НАТО .

Той обяви също, че ще продаде бизнеса си със сладкарски изделия и че иска наесен да има парламентарни избори. Украинският ще остане официалният език на страната, заяви той, но руският ще получи специални гаранции.

Юлия Тимошенко: 53-годишната бивша министър-председателка и кандидат на партия "Баткившчина" се обърна към избирателите с призива "Трябва да ги спрем!", имайки предвид както руснаците, така и олигарсите.

Тя бе един от лидерите на прозападната Оранжева революция от 2004-2005 г. и бе пратена в затвора по обвинения в злоупотреба със служебно положение. Това стана при управлението на политическия ѝ съперник, президента Виктор Янукович, който бе свален от власт през февруари.

Юлия Тимошенко
Юлия Тимошенко Източник: ЕПА/БГНЕС

Бившият премиер избра справедливостта за основна тема на кампанията си и обеща да се стреми към пълноправно членство на Украйна в ЕС, започвайки от сключване до края на годината на споразумение за асоцииране и безвизово пътуване.

Тимошенко каза, че като президент ще сложи край на руската окупация на Крим, ще увеличи разходите за отбрана до 5% от брутния вътрешен продукт (БВП) и ще подложи въпроса за членство в НАТО на национален референдум. Украинският ще остане единствен официален език, но ще се запазят правата на регионалните езици, посочи тя.

Сергий Тигипко: Заявявайки, че "взаимното игнориране е грешният път", 54-годишният Тигипко представи себе си като човек, който може да постигне равновесие в Украйна. Ключови моменти от плана му за спасение на страната са преговорите с паравоенните групи и тяхното разоръжаване.

Бившият вицепремиер също така обеща да издигне икономиката до европейско равнище и да се фокусира върху западните пазари. Възстановяването на териториалната цялост на Украйна е крайъгълен камък в политиката му към Русия, наред с намаляването
на енергийната зависимост от източния съсед. Украинската армия ще отмени наборната служба, а руският ще стане вторият официален език

Михаил Добкин: 44-годишният бивш губернатор на Харковска област обеща да осигури единство на страната и подчерта необходимостта от добри отношения с Русия на всички нива, което значи руският да стане втори държавен език и присъединяване към Митническия съюз с Москва, Беларус и Казахстан.

Добкин също е за отмяна на наборната служба и обеща по-добро заплащане и жилищни условия за военните, като същевременно каза, че ще държи Украйна извън всякакви военни съюзи. Конституционни промени ще осигурят федерализация на страната, каза той.

Олег Тягнибок: 45-годишният лидер на радикалната националистическа партия "Свобода" обеща да изтегли Украйна от доминирани от Москва организации като Общността на независимите държави, да я направи член на ЕС и на НАТО. Тягнибок иска да въведе визов режим с Русия, а безвизов със страните от ЕС.

Той също каза, че също ще увеличи разходите за отбрана до 5% от БВП и предложи да възстанови ядрения арсенал на Украйна, за да парира "руската агресия", заемайки твърда линия срещу сепаратистите. Ще има украинизация във всички сфери, обеща той.

Дмитро Ярош: 42-годишният ултранационалист заяви, че той също иска да превъоръжи Украйна с ядрени оръжия и да спре "руската агресия" и сепаратизма чрез мобилизация на въоръжените сили, Национална гвардия и народни милиции. Всички пълнолетни украинци ще могат да притежават оръжие, каза Ярош, който оглавява радикалната партия "Десен сектор", но участва в надпреварата като независим кандидат.

И той е за тясно партньорство с НАТО и ЕС и иска безвизов режим за украинците и достъп до трудовите пазари на Евросъюза. Отношенията със страните от региона на Черно и Балтийско море са приоритет на външната му политика, наред със задълбочаването на отношенията с Китай и други азиатски страни.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Осъдиха асистента на Матю Пери на три години и пет месеца

Осъдиха асистента на Матю Пери на три години и пет месеца

Свят Преди 1 час

Съдия Гарнет: Вие бяхте запознати с борбата му със зависимостта

Тръмп обяви, че нито една държава няма да контролира Ормузкия проток

Тръмп обяви, че нито една държава няма да контролира Ормузкия проток

Свят Преди 3 часа

Той подчерта, че САЩ не обмислят облекчаване на санкциите срещу Иран

Йотова: Оставката на Борислав Сарафов е началото

Йотова: Оставката на Борислав Сарафов е началото

България Преди 4 часа

Йотова: Важно е хората да получават справедливост

България стана европейски шампион по художествена гимнастика при девойките

България стана европейски шампион по художествена гимнастика при девойките

България Преди 4 часа

Това е първата европейска титла при девойките за България в отборната надпревара

Протест срещу строителството на висока сграда в „Младост”

Протест срещу строителството на висока сграда в „Младост”

България Преди 4 часа

Кметът на София Васил Терзиев върна предложението за преразглеждане

Европа не отстъпи пред заплахите на Русия

Европа не отстъпи пред заплахите на Русия

Свят Преди 5 часа

ЕК: Русия изобщо не проявява интерес към мир

Макрон към Румен Радев: Работим заедно за по-суверенна и по-единна Европа

Макрон към Румен Радев: Работим заедно за по-суверенна и по-единна Европа

Свят Преди 6 часа

Радев открои общите позиции на двете държави по темите за европейската сигурност, диверсификацията на енергийните доставки и развитието на ядрената енергетика

Бащата на загиналото момиче от Благоевград: Мъртви деца и живи дилъри

Бащата на загиналото момиче от Благоевград: Мъртви деца и живи дилъри

България Преди 6 часа

Той реагира остро, след като днес съдът освободи задържания за убийството на дъщеря му

Зеленски бие тревога: Украйна остава без ракети за ПВО

Зеленски бие тревога: Украйна остава без ракети за ПВО

Свят Преди 7 часа

Основното средство на Украйна за сваляне на руски балистични ракети са "Пейтриът"

Иран обяви меморандум за мир, САЩ отрекоха

Иран обяви меморандум за мир, САЩ отрекоха

Свят Преди 7 часа

Техеран се е ангажирал за възобновяване на корабния трафик през Ормузкия проток

Ново, банките в Русия ще се борят с украинските дронове

Ново, банките в Русия ще се борят с украинските дронове

Свят Преди 7 часа

Банките ще поемат разходите за инсталирането на електронни системи за заглушаване

<p>Папата тества първото електрическо Ferrari, последва кошмарен старт</p>
Ексклузивно

Папата тества първото електрическо Ferrari за 500 000 евро, последва кошмарен старт

Свят Преди 7 часа

Въпреки че Джон Елкан показа 1000-конното чудовище Luce лично на Светия отец, акциите на Маранело се сринаха, а критиците го разпънаха на кръст

Защо дори милиардите на тези звезди не могат да им купят Ferrari

Защо дори милиардите на тези звезди не могат да им купят Ferrari

Любопитно Преди 8 часа

Когато егото се сблъска с традициите – разказваме абсурдните истории на знаменитостите, които разгневиха най-гордата автомобилна марка в света

Решение на съда поставя под въпрос класирането за първи клас в София

Решение на съда поставя под въпрос класирането за първи клас в София

България Преди 8 часа

До окончателното решаване на делото по същество, действат приетите от Столичния общински съвет

Търсят собственика на голяма сума пари, предадена в София

Търсят собственика на голяма сума пари, предадена в София

България Преди 8 часа

Тя е открита в столичния квартал „Борово“

Исторически успех: DARA влезе в престижната класация на Billboard

Исторически успех: DARA влезе в престижната класация на Billboard

Любопитно Преди 8 часа

DARA е поставена на 90-о място сред най-популярните за изминалата седмица изпълнители в над 200 територии по целия свят,